6 českých sebevrahů, kteří skočili z věže mezi turisty – G.cz
Vyhledávání

6 českých sebevrahů, kteří skočili z věže mezi turisty

Včerejší skok z věže Staroměstské radnice sytí (nejen) bulvární média. "Orlojový sebevrah" ale rozhodně nebyl první. A bohužel nejspíš ani poslední.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 14.1.2016, 13:50

Vysoké věže a výškové budovy jsou poměrně častými "prostředky" k ukončení života. Pokud má sebevrah v sobě aspoň trochu exhibicionistického ducha, vybere si stavbu, která za něco stojí. Přece nebude strašit ve vzpomínkách jen veverky...

1. Věž Staroměstské radnice

Včerejší sebevražedný skok na místo, kde denně upírají zrak směrem vzhůru v jeden okamžik až stovky turistů, přibližně třicetiletému muži vyšel. A možná vyjde v budoucnu i dalším, protože pražský magistrát zpřísnění bezpečnostních opatření a nainstalování funkčnějších bezpečnostních prvků neplánuje. Na jednu stranu je to dobře - kdo by chtěl vnímat a fotit krásná panoramata skrze mříže? Na stranu druhou může tato smrt - a hlavně její mediální dozvuk - inspirovat další, kterým zídka a zábradlí ve skoku mezi turisty rovněž nezabrání.

V minulosti se skákalo ale i jinde po republice:

2. Jindřišská věž

V březnu roku 2008 skočil jednatřicetiletý muž střemhlav vstříc smrti z jiné pražské dominanty - z Jindřišské věže. K poslednímu odrazu si vybral nárožní věžičku v 10. patře směrem na Senovážné náměstí. Muž, kterému se po dopadu roztrhaly rifle, zemřel bezprostředně po pádu. Oživovat se ho snažili turisté i lékaři.

3. Věž kostela sv. Mořice v Olomouci

V květnu roku roku 2015 tu ukončil svůj život jednatřicátník pocházející z vesnice na Olomoucku. Psychické problémy ho vyhnaly až na ochoz zdejšího kostela. V květnu roku 2013 z toho samého místa skočila teprve sedmnáctiletá Anička. Ani jí už záchranáři nedokázali pomoci.

4. Černá věž v Klatovech

Klatovy se sice turisty většinou nehemží, ale náměstí bývá často plné místních. I zdejší věž přitahuje sebevrahy, respektive sebevražedkyně. Té, která si v roce 2010 před skokem z 60metrové výšky zula boty, bylo teprve dvacet let. O čtyři roky později uslyšelo téměř plné náměstí obrovskou ránu. Způsobilo ji tělo 28leté sebevražedkyně.

5. Černá věž v Českých Budějovicích

225 schodů vede k vyhlídkové terase dominanty Českých Budějovic. V roce 2002 po nich vystoupala jednašedesátiletá žena a poté, co se vydýchala, skočila dolů. O rok později ji následoval holohlavý mladík, kterému ještě nebylo ani třicet let. Bohoslužba, která se konala v kostele sv. Mikuláše sousedícím s věží, naštěstí skončila až poté, co pohřebáci stihli tělo odvézt. V roce 2004 došla místním radním trpělivost a nechali na ochoz namontovat speciální ocelovou lankovou síť.

"Síť má nejen zabránit v činu těm, kteří se rozhodnou skončit svůj život skokem z věže, a dát jim vlastně ještě čas na rozmyšlenou, ale především chránit ty, kteří chodí dole pod věží. Protože i tam by mohlo dojít k dalšímu vážnému úrazu," řekl ČTK tehdejší českobudějovický primátor Miroslav Tetter.

6. Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Poté, co v dubnu roku 2001 skočili z věže katedrála sv. Bartoloměje dva sebevrazi - čtyřiačtyřicetiletý muž a čtyřiašedesátiletá žena - se plzeňská radnice spolu s památkáři a Plzeňským biskupstvím rozhoupala k činu. Celý ochoz kostelní věže je nyní obehnán pletivem.

"Pletivo bude z pevného, těžko přeštípnutelného drátu. Oka budou mít rozměry dvacet krát dvacet centimetrů. Bude to sice vypadat jako klec na paviány, ale s tím se nedá nic dělat. Zdraví a životy jsou přednější než estetika," prohlásil před aplikací ochranného prvku, který sice není zrovna vzhledný, ale funguje na jedničku, šéf odboru památkové péče plzeňského magistrátu Petr Marovič.

A TADY máte 15 případů nádherné sebevraždy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články