50 odstínů růžové: aneb přestaňme nosit všechny ty fádní a příšerné odstíny šedi

Vyházejme ze skříní nechutnou nudu a oblékejme se jako sapéři! Svět bude barevnější a veselejší.

Evropská móda je přehnaně střídmá, impotentně barevná, pohřebně černá, kancelářsky šedá. Jak se chováme, jak přemýšlíme, tak se i chováme a oblékáme. Divně, šedě, nudně. Inspirujme se u Afričanů. Vyhoďme ze všech časopisů neduživé, chřadnoucí fashion diktátory a angažujme sapeurs, tedy příznivce hnutí SÁPE. Název Societé des ambianceurs et des personnes élégantes lze přeložit jako Společnost playboyů a elegánů. Najdete je v Brazzaville, hlavním městě Republiky Kongo, ale také v Kinshase v Demokratické republice Kongo. Inspirujme se, buďme barevní jako tihle černoši!

1. Ideální partner

profimedia-0184270899-1 Profimedia.cz Opravdový sapér krásně chodí, noblesně hovoří francouzsky, chová se zdvořile a je vždy ohleduplný.

2. Dobrý společník

m-i-a-gallery.com m-i-a-gallery.com Sapéry si lidé najímají na svatby, pohřby a oslavy. Jejich nevtíravá elegance podtrhuje svátečnost chvíle.

3. Světelná elegance

sape2 www.perspectives-media.be Počátky hnutí SÁPE sahají do dob, kdy Kongo bylo francouzskou kolonií. Tam jsou prameny inspirace.

4. Krásný černobílý

profimedia-0184267906 Profimedia.cz Někdy je dobré se povznést nad ošklivé okolí a být krásný.

5. Skutečný Pink Panther

04-sapeurs-popup www.afashionfriend.co.za Konžané napodobovali pařížskou módu i za vlády diktátora Mobutu Sese Seka, protože ...

6. Duhový punk

Les-sapeurs-congolais www.etvonweb.be ... ten v 70. letech nařídil, že všichni mají chodit v tradičních afrických hábitech. Zatímco v Evropě si rebelové proti oficiální kultuře oblékli vytahané svetry a odřené džíny, v Africe jako symbol punku zvolili barevný oblek a dokonalé doplňky.

7. Muži vkusu

SAPE hoodcelebritys.com Sapéři nepředstavují retro, ale současnost. Mnozí z nich cestují do Evropy a vracejí se s kufry plnými značkového oblečení z výprodejů. Aby se nezasvinili od bláta, nechávali se sapéři přenášet. Když tuto praxi zatrhla socialistická vláda, začali jezdit na mopedu.

8. Hlavně klid

sapeurs-v03 equalsawesome.com Sapéři se vyznačují nonšalancí a graciézností. Šaty dělají člověka. V takovém obleku se prostě nechováte jako pitomec.

9. 50 odstínů růžové

Sapeurs_009-1 www.peranderspettersson.com Hezkému oblékaní a chování se sapér učí již od dětství. I v místních jazycích se tomu říká Kinderstube.

10. Umění nosit

profimedia-0184271401 Profimedia.cz Samozřejmě, elegantní muž si vezme na sebe jutový pytel a může být i elegantní. Ale elegantní oblek přesto přirozenou eleganci podtrhuje.

11. Bílé linky

1284lrg Foto: Daniele Tamagni Pro sapéra je extrémně důležitá čistota. Jak absurdní, když někdy slyšíte některé špinavé Čechy slyšet vykřikovat: "Špinavý černoši!"

12. Forma je důležitá

dandies_from_congo_020 dailynewsagency.com Tvrdí se, že důležitý je obsah, ne forma, ale když vidíme tuto formu, na obsah si ani nevzpomeneme.

13. Dětské vzory

dandies_from_congo_010 dailynewsagency.com Vidíte tu bázeň mladých před velkým žluťákem?

14. Takto využil sapéry pivovar Guinness ve své reklamě

A nakonec tu pro vás máme ještě 7 statečných triček na letadlových lodích: co jejich barvy znamenají?


Komentáře