50 nejsilnějších záběrů v historii filmu, Díl I. – G.cz
Vyhledávání

50 nejsilnějších záběrů v historii filmu, Díl I.

Estetika, dynamika, nadčasovost, emoce a leckdy i vtip se snoubí v těchto silných záběrech, na které si určitě vzpomínáte. Pokud jste filmy, z nichž jsou vypíchnuty, neviděli, možná vás namotivují k jejich zhlédnutí.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 9.4.2018, 10:50

Tohle je ale pochopitelně jen střípek z nepřeberného množství původně celuloidových (dnes už digitálních) příběhů, kterými tak rádi jitříme své emoce. Sbírali jsme v českých i zahraničních vodách. Nerozpakujte se nám do komentářů napsat svoje tipy na další filmové scény, rádi je zakomponujeme do dalších dílů.

1. Kolja (1996)

Další český film, který získal Oscara. A nikdo se tomu nedivil. Kolja prostě fungoval a funguje dodnes. Schválně si ho zkuste z nostalgie pustit. Ale připravte si kapesníky.

2. Americká krása (1999)

Razantní řešení krize středního věku v podání excelentního Kevina Spaceyho a vizuálně lahodné Meny Suvari posbíralo Oscarů hned pět. Zaslouženě. Tolik emocí z vás totiž jen tak něco nevyždímá.

3. Metropolis (1927)

Pokud vás zajímá, jak si zhruba před 100 lety nadneseně představovali, jak bude vypadat náš dnešní svět, pusťte si tuhle kinematografickou perlu. Jedna z vůbec prvních sci-fi a také jeden z nejdražších a nejpřelomovějších filmů své doby byl právem zapsán do světového registru programu UNESCO Paměť světa. Škoda jen, že není zvukový. Více se o něm můžete dozvědět v TOMTO článku.

4. Vykoupení z věznice Shawshank

Existuje vůbec někdo, kdo by tenhle film nemiloval? 95% hodnocení na ČSFD je jasným ukazatelem, že v tomto případě se možná dokonce podařilo i překonat knižní předlohu Stephena Kinga. Tenhle film je o naději, která dává křídla. Zní to možná jako klišé, ale to v tomhle kouzelném příběhu o lidské nezdolnosti a přátelství nenajdete.

5. Gravitace (2013)

Vynikající triky a ještě lepší Sandra Bullock, která celý film, byť jí zpočátku přicmrndává George Clooney, utáhla naprosto sama. Ale ne na vařené nudli. Pocity dokáže zprostředkovat až na hranici únosnosti, a to i ve 2D. Gravitace je intenzivní zážitek, který vás napne jako kšandy a vystřelí ke hvězdám.

6. Melancholia (2011)

Lars von Trier si nás zase dal. Naservíroval nám další bezvýchodný estetický orgasmus a chladně elegantní citové vydírání. Spoustě z nás se ale nejspíš na pozadí šedé kůry mozkové rozsvítila otázka: „Jak já bych strávil konec světa, kdybych o něm věděl dopředu?“ Po odchodu z kina o tom leckdo melancholicky přemítal.

7. Vetřelec (1979)

Kultovní sci-fi klasika. Strhující atmosféra hrůzy, která je vesměs tušená, nepřekonatelný Gigerův biomechanoid, vynikající režie a Sigourney Weaver. Lepší už to nebude... Na snímku je důstojník Ash, který si o oddělení hlavy více než koledoval.

8. Trainspotting (1996)

I v té největší žumpě se může skrývat spousta srandy. Perfektní Ewan McGregor, neméně výborný soundtrack, kterému dominuje neohratelná ústřední píseň Born Slippy od Underworld. Stejně neohratelný je i film. Ale bacha: Drogy jsou špatné, áno? Choose life!

9. Cesta do pravěku (1955)

Jurský park padesátých let. Nezaměnitelný rukopis Karla Zemana – napětí, dobrodružství, nostalgie, fantazie, ale i poutavě podaná historie. Tenhle film vás vezme s sebou proti proudu času a odnese nejen do pravěku, ale i zpátky do vašeho dětství.

10. Matrix

Na svou dobu geniální filmové triky a vybroušená zápletka s filosofickým přesahem předurčují další z dnes už kultovních filmů. Zásadní teze sice nepochází z hlavy sourozenců Wachowských, ale z hlavy Platónovy, který ji popsal už ve své Ústavě, konkrétně v Podobenství o jeskyni. Ale vzhledem k tomu, že Platón není zrovna mainstream, dostala se aspoň mezi širší publikum. Škoda mnohem slabších pokračování trilogie, ale překonat první díl by byl celkem majstrštyk.

Anketa

50 nejsilnějších záběrů v historii filmu, Díl I. – který z nich vás ‚dostal‘ nejvíc?

Anketa se načítá...

Jaké filmové záběry považujete za zásadní vy? Pište nám do komentářů, rádi se jimi budeme inspirovat do dalších dílů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články