50 let od premiéry Tenkrát na Západě: 8 zajímavostí o jednom z nejslavnějších westernů v historii kinematografie – G.cz
Vyhledávání

50 let od premiéry Tenkrát na Západě: 8 zajímavostí o jednom z nejslavnějších westernů v historii kinematografie

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Kultovní film Tenkrát na Západě lze oprávněně zařadit mezi nejslavnější westerny světové kinematografie, a to navzdory tomu, že se v USA po svém uvedení stal propadákem. Od premiéry tohoto snímku italského režiséra Sergia Leoneho uplynulo dnes přesně 50 let.

Václav Roman
Václav Roman 21.12.2018, 12:28

Kasovní trhák i propadák v jednom

Slavný western začíná na malé železniční stanici, kde tři muži čekají na příjezd vlaku. Samotný vlak je nezajímá, trojice má za úkol vyřídit muže, kterému se Harmonika… A právě Harmonika je jeden z pojmů, který se vám při vyslovení názvu filmu jistě vybaví. Hraje jej Charles Bronson, který se proslavil o osm let dříve ve filmu Sedm statečných. V Tenkrát na Západě Bronson v roli tajuplného cizince hraje na foukací harmoniku, odtud jeho přezdívka.

Když jsme u té harmoniky, také se vám jistě vybaví podmanivá hudba, kterou složil italský hudební skladatel Ennio Morricone. Nezapomenutelný je také charismatický Henry Fonda v roli záporáka Franka či krásná Claudia Cardinale.

Film měl premiéru v Itálii 21. prosince 1968 a zaznamenal takový úspěch, že se promítal v kinech několik let. Zcela jiná situace byla v USA. Zde byl snímek produkční společnosti Paramount Pictures uveden poprvé v květnu 1969, setkal se ale s negativní kritikou, tento druh westernu Američané nemohli nejprve skousnout a film se zde zařadil mezi propadáky. Chvíli trvalo, než mu přišli na chuť. Podívejte se do následující galerie na zajímavosti o tomto mistrovském díle:

A zde 10 zajímavostí o filmu Motýlek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články