fb pixel 5 zajímavostí o únosu letadla v ČSSR, který řešil i major Zeman – G.cz
Vyhledávání

5 zajímavostí o únosu letadla v ČSSR, který řešil i major Zeman

Lubomír Adamica + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Před 47 lety uneslo několik mladých lidí dopravní letoun typu L-410A Turbolet na pravidelné trase Mariánské lázně – Praha – Bratislava – Lučenec. Během letu byl zastřelen kapitán letadla Ján Mičica. Druhého pilota donutili únosci přistát ve Weidenu v Bavorsku. Motivem činu byla emigrace do Západního Německa (NSR). Legendární televizní seriál 30 případů majora Zemana odkazuje na tuto událost v epizodě pod názvem Mimikry, která byla natočena v druhé polovině 70. let Československou televizí. Děj byl však pozměněn pro účely seriálu. Zde je 5 zajímavostí o únosu.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 6.6.2019, 15:24

1) Let bez bezpečnostních opatření

V 70. letech se nedbalo na bezpečnostní opatření na letištích jako dnes. Letiště v Mariánských Lázních nedisponovalo detektorem kovu, což usnadnilo únoscům propašovat střelnou zbraň na palubu letadla. Ačkoliv se skupina únosců zdála zaměstnancům letiště podezřelá, neproběhla zde důkladnější kontrola zavazadel. Další výhodou únosců byl snadný přístup k pilotům, jelikož letoun L-410 neměl oddělenou kabinu pro piloty.

2) Lahev Coca-Coly jako zbraň

Když si hlavní organizátor únosu Lubomír Adamica pár minut po odletu svlékl bundu, dal tím ostatním devíti společníkům znamení k únosu letadla. Únosci se na akci připravovali a domnívali se, že mezi cestujícími bude přítomen ozbrojený člen SNB. Příslušníci SNB totiž příležitostně doprovázeli lety dopravních letadel. Zaútočili proto na ostatní cestující skleněnými lahvemi od Coca Coly několika údery do hlavy. Adamica a Vochomůrka byli ozbrojeni pistolemi. Přistoupili k pilotům letadla a vynutili si změnu kurzu. Po krátké šarvátce a nevyjasněnému sledu událostí Adamica vystřelil na kapitána letadla Mičicu a usmrtil ho. Let proto musel převzít druhý pilot.

3) Motivem únosu byla emigrace

Hlavní iniciátor únosu Lubomír Adamica byl mezi lety 1969 až 1971 v emigraci. Procestoval USA a NSR, poté se vrátil zpět do ČSSR. Znal tedy život na Západě a chtěl spolu se svými přáteli z undergroundové scény legálně opět vycestovat. Bohužel jim totalitní režim nevydal povolení k cestě do Jugoslávie, proto se snažili změnit kurz na pravidelné lince Mariánské Lázně – Lučenec.

4) Jeden z mnoha únosů letadel

Celkem proběhlo v 70. letech na území ČSSR osm únosů letadel. Hlavním motivem únosu byla hlavně emigrace na Západ. V případě, že se únoscům podařilo dostat se letadlem do NSR nebo Rakouska, byli souzeni místními soudy. Například Karel Doležal a Antonín Lerch při únosu letadla v roce 1972 přistáli v Norimberku, kde požádali o politický azyl, který po čtyřech letech čekání získali.

5) Jeden z případů majora Zemana

Případ uneseného letounu L-410A zaujal scénáristy televizního seriálu 30 případů majora Zemana do takové míry, že se stal námětem pro jeden z dílů pod názvem Mimikry. Jedná se o legendární díl, ve kterém se objeví undergroundová kapela Mimikry zpívající hit s názvem Bič boží. Skupina Mimikry v epizodě ztělesňuje budoucí únosce letounu, kteří se zapletou do aféry se studentkou, která zemře na následky předávkování drogami.

A zde jsou surrealistické obrazy neznámého malíře Jana Žižky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články