5 zajímavostí o bájemi opředeném Olympu: vrchol nejvyššího řeckého pohoří byl poprvé pokořen před 105 lety – G.cz
Vyhledávání

5 zajímavostí o bájemi opředeném Olympu: vrchol nejvyššího řeckého pohoří byl poprvé pokořen před 105 lety

Mytikas - nejvyšší vrchol Řecka. 2917 metrů. Vrcholky jsou často zahalené v mracích. Pohoří Olymp je také prvním řeckým národním parkem. Cesta k vrcholu. + DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Zraky a hlavně mysl lidí se k němu upínají již odnepaměti. Vrcholky pohoří Olymp jsou často zahaleny mraky, to snad byl důvod vzniku dávných bájí. Lidé si za oblaky představovali božské paláce a jejich nesmrtelné obyvatele. Dnes je to přesně 105 let, co byla poprvé zdolána v Olympu ležící nejvyšší hora Řecka, Mytikas.

Václav Roman
Václav Roman 2.8.2018, 14:12

1. První řecký národní park

Nejvyšší řecké pohoří bylo roku 1937 vyhlášeno první řeckým národním parkem. Lze zde najít řadu endemických druhů rostlin, tj. takových, které nerostou nikde jinde. Od roku 1981 je území zapsáno na seznamu UNESCO.

2. Výstup na Olymp pro každého trochu zdatného

Mytikas dosahuje nadmořské výšky 2917 metrů. Ční nad údolím zvaným Kania. Druhým nejvyšším vrcholem je zhruba o deset metrů nižší hora Stefani, která je známá jako trůn bohů, protože z některých úhlů pohledu tak skutečně vypadá. Výstup není extrémně náročný a zdolat bájný Olymp by měli i průměrně zdatní turisté. Buďte však připraveni, že v nejvyšších partiích panují nízké teploty. Vrchol je přístupný od konce května do konce října.

3. Domov dvanácti bohů

Kolik byste zvládli vyjmenovat řeckých bohů? Na Olympu jich sídlilo hned dvanáct. Byl to vládce bohů Zeus a jeho manželka Héra. Pak jeho bratr Poseidon - bůh moří a jeho sestra Hestia - bohyně rodinného krbu. Třetí sourozenec, Hádes, žil v podsvětí. Zeus měl také děti, mezi ně patřily bohyně moudrosti Athéna, bůh války Ares, bůh slunce Apollón, bohyně lásky Afrodita, bohyně měsíce a lovu Artemis, bůh ohně a kovářů Hefaistos a posel bohů Hermes. Na Olympu žila také bohyně země a rolnictví Deméter.

4. Sedm hlavních vrcholů

Hned 53 vrcholů pohoří Olymp převyšuje hranici 2000 metrů. Hlavní hřeben pak tvoří sedm nejvyšších z nich: Mytikas, Stafani, Skolios, Skala, Agios Antonis, Profitis Ilias a Toumba.

5. Prvovýstup přesně před 105 lety

První zdokumentovaný výstup na nejvyšší vrchol pohoří byl učiněn 2. srpna 1913. Na Mytikas právě před 105 lety vystoupali švýcarští horolezci Daniel Baud Bovy a Frédéric Boissonas. Při výstupu je doprovázel řecký horský vůdce Christos Kakalos.

A zde se podívejte na 16 slov, která mají svůj původ v antice.

Podobné články

Doporučujeme

Další články