fb pixel 5 věcí, které byste měli vědět, než si půjdete pro rovnátka – G.cz
Vyhledávání

5 věcí, které byste měli vědět, než si půjdete pro rovnátka

Zdroj: Marian Weyo / Shutterstock.com

Rozhodnutí o nošení rovnátek může být deprimující, ale nemusí to být tak být vždycky. Se správnými informacemi a radami pro vás bude nošení rovnátek procházka růžovým sadem!

Komerční sdělení 4.9.2020, 12:45

Křivé zuby mohou být skutečným problémem, bez ohledu na to, jak jste staří. Největší ranou jsou však pro sebevědomí, protože křivé a neobvykle umístěné zuby se často považují za nevzhledné. I když máte zuby v pořádku a skvělou ústní hygienu, nezabrání to lidem v tom, aby si o vás udělali špatný obrázek.

Zubní vady se nejlépe odstraňují v dětství, zhruba v době, kdy začínají růst druhé zuby, tkáně jsou v této době poddajnější a pružnější než v dospělosti. To je také důvod, proč se rovnátka nejčastěji nasazují v tomto období.

Mnoho teenagerů se nošení rovnátek snaží vyhnout, a někteří je odmítají nosit úplně, protože se bojí, že se jim budou vrstevníci smát. Tito teenageři ale často svých rozhodnutí v dospělosti litují a putují do ortodontistických ordinací.

1) Rovnátka můžete mít v každém věku

Pro rovnátka opravdu neexistuje věková hranice. Zuby se pohybují neustále a rovnat je můžete klidně v 60. Jedinou podmínkou je, že jsou vaše zuby a dásně v pořádku, protože rovnátka na ně vytvářejí velký tlak. Ten by nemusely poškozené zuby a dásně zvládnout.

2) Rovné zuby nejsou všechno, co vám rovnátka dají

Předpokládá se, že rovnátka jsou o tom, že vám zajistí dokonale rovné zuby. I když je to jeden z hlavních cílů jejich nošení, není to jediný cíl. Zubní rovnátka vám poskytnou mnohem více. Dokáží pomoci s bolestmi hlavy, zabránit kazům i zlepšit stav dásní. Rovnátka do jisté míry změní i vzhled vaší tváře a navíc vám dodají i sebevědomí.

3) Není to jen o křivých zubech

Kromě toho, že ortodontista potřebuje vědět, které zuby jsou křivé, potřebuje zhodnotit i skus a čelisti. Vady skusu totiž někdy rozhodnou o způsobu léčby a její délce. Problémy se skusem mohou vést k bolesti hlavy a problémům s žvýkáním potravy i mluvením.

4) Ujistěte se, že jste v rukou odborníka

Ortodontista je sice také zubní lékař, ale zaměřuje se na pohyb zubů a funkci čelistní kosti. Vzhledem k tomu, že rovnátka budete nosit poměrně dlouho a celkem výrazně váš život ovlivní, je potřeba si ortodontistu vybrat opravdu dobře. Budete ho totiž po dobu léčby vídat často, je tedy důležité, aby vám kromě odbornosti vyhovoval i lidsky.

Nejlépe uděláte, když si necháte od svého zubaře doporučit specialistu, případně s ním svou volbu budete konzultovat.

5) Prozkoumejte možnost neviditelných rovnátek

V dnešní době je možné si vybrat hned z několika typů rovnátek. Dospělí pacienti se často rozhodnou pro neviditelná rovnátka, protože jsou pohodlná a diskrétní. Kromě toho jsou i velmi účinná a dokáží vám pomoci s poměrně velkou řadou zubních vad. Léčba také bývá kratší než u běžných rovnátek.

Výhodou je také snadná zubní hygiena, díky které se předejde zubním kazům a problémům s dásněmi, které se často objevují při nošení fixních rovnátek. Odpadá i dodatečné bělení skvrn po sejmutí zámečků.

S neviditelnými rovnátky se nemusíte stydět promluvit, protože na vaší řeči nezanechají žádné stopy a navíc se můžete naplno usmívat už během léčby. Nikdo si vašich rovnátek Invisalign opravdu nevšimne.

Úspěch léčby je však hodně závislý na tom, jak disciplinovaný je pacient. Rovnátka je potřeba nosit 22 hodin denně. Právě možnost je vyjmout je však zrádná a svádí k nedodržování doporučení lékařů. To potom vede k prodloužení doby léčby a případným nedokonalostem.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články