fb pixel 5 tradic, u kterých by vás možná ani nenapadlo, že mají kořeny ve tvrdém sexismu – G.cz
Vyhledávání

5 tradic, u kterých by vás možná ani nenapadlo, že mají kořeny ve tvrdém sexismu

Roztleskávačky mají už víc než 20 let tradici i v Česku. Je to těžká dřina, přesto jsou pořád vnímány jako nány na ozdobu.
Zdroj: Profimedia.cz

Sexismus vládne naší společnosti už desítky let. Zatímco v některých oblastech, zejména v té pracovní, je znát hodně citelně a začínají se objevovat snahy ho postupně odbourávat, v jiných sférách života přetrvává skrze nenápadné tradice, které se na první dojem tváří nevinně – jejich kořeny však leží hluboko v myšlence toho, že ženy jsou slabší, hloupější a vůbec méněcennější pohlaví.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.11.2017, 08:25

1. Placení na prvním rande

Podržení dveří nebo pomoc s těžkým nákupem, to se dá označit za gentlemanství. Přemýšleli jste ale někdy o tom, že se tak nějak automaticky předpokládá, že útratu na prvním rande zatáhne muž? Jakmile se dva sejdou a je v tom určitý sexuální podtext, dáma peněženku nikdy netahá. V roce 205 udělala CNN velký průzkum, ze kterého vyšlo, že až 75% mužů se necítí dobře, když za sebe chce dívka během prvních několika schůzek platit. Proč? Protože by pak pánové nemohli mít pocit, že jim dáma něco ‚dluží‘? Nebo že nechtějí, aby se zruinovala, protože „určitě vydělává méně než oni“? Ve 21. století poněkud zpátečnická úvaha.

2. Svatby

No, kde začít... U toho, že se stále předpokládá, že muž je ten, kdo má žádat o ruku? Že když se rozhodne, že chce s vstoupit do manželství, musí počítat s koupí drahého šperku? Že chlapská rozlučka se svobodou znamená striptérky a prostitutky, zatímco ta ženská dojaté krafání nad koktejly s deštníčky? Že při hodu kyticí stojí vdavekchtivé slečny v totálním soustředění, protože to ony přece touží po svatbě, zatímco jejich partneři opodál vyděšeně přihlížejí, aby ten barevný granát náhodou nechytla ta jejich? Svatba je krásná věc, když budeme chtít být poetičtí, je to oslava velké lásky – některé tradice už by ale možná stálo za to vypustit...

3. Roztleskávačky

Možná máte pocit, že spoře oděné tanečnice s třásněmi jsou americkým monopolem, v Česku ale první týmy začaly vznikat hned po revoluci a dnes jsou i u nás neodmyslitelnou součástí sportovních utkání. Ano, jsou to náročné sestavy tvrdě cvičící slečny, podstata této exhibice nicméně leží v tom, že sličné dívky v sexy dresech a s úsměvem hecují už tak adrenalinem nabité, většinou spíše mužské publikum. Takhle popsané už to vypadá celkem slizce, co? Jde o to, že do jisté doby (přesněji do 2. světové války, kdy začal být nedostatek chlapů) funkci roztleskávačů zastávali muži, protože ženy se sportů (především fotbalu, ve kterém to jelo nejvíce) vůbec nemohly účasnit. A když jim to pak povolili, šoupli je rovnou do okrasných pozic.

4. Valentýn

Jasně, marketingová záležitost, kterou v ČR nechceme, my víme. Ale přesto se i u nás najdou páry, které to slaví. Zatímco náš První máj má v sobě romantickou symboliku jarního rozpuku, Valentýn je o tom, že si žena má jít koupit lascivní, ideálně červené (tím pádem už z podstaty dost nevkusné) prádlo a předvést svému muži v posteli rodeo výměnou za to, že jí přinesl růži a bonboniéru. No tak kde to jsme, vážení, to přece vůbec nedává smysl.

5. Rodičovská dovolená

Nakonec jsme se do žebříčku rozhodli zařadit rodičovskou dovolenou, i když zejména v poslední době na ni nastupuje čím dál tím víc otců. Nelze ale popřít, že stále převládá tradiční vnímání, že si to spolu s mateřskou celé odbude sama matka. Dítě je ale vždy společným dílem dvou lidí, kteří na něj mají stejný „nárok“, tím pádem vůči němu ale mají i stejné povinnosti. Jenže primární životní rolí dam je přece býti matkou, že, sexisté, takže jaképak utíkání zpět do práce?

A tady čtěte 9 rozdílů mezi kurvou a ženou, která si jen užívá života.

Podobné články

Doporučujeme

Další články