5 tajů ze světa křížovek: Zkuste vyluštit hádanku starou 106 let

Obrázek uživatele vaclav.roman
20.01.2019, 10:45

Chcete-li procvičit mozek, nabízí se prostředek duševní hygieny pro solitéry, kterým jsou křížovky. Luštění má velmi dlouhou tradici. Věděli jste například, že se u nás první křížovka objevila už před 120 lety?

Výsledek křížovky na sedm?

Ano, správně, je to tajenka. Podívejte se na zajímavosti ze světa vodorovně a svisle.

1. První doložená křížovka u nás

Do roku 1899 se datuje ten slavný okamžik, kdy se u nás objevila první křížovka, která nebyla tak úplně odlišná od těch, které známe dnes. Před 120 lety ji publikovala učitelka Milada Antošová z Modřan ve Sborníku hádanek Zlaté Prahy. Na masové rozšíření této zábavy si však museli lidé ještě nějaký ten rok počkat.

2. Přelomový rok 1913

Datum 21. prosince 1913 bylo luštitele zcela zásadní. Toho dne totiž byla v americkém deníku NewYork World zveřejněna úplně první křížovka. Jejím auterem byl novinář z Liverpoolu Arthur Wynne. Křížovky se uchytily pod názvem criss-cross puzzle.

3. K masovému rozšíření u nás pomohly Lidové noviny

Podobné křížovky se rozhodly publikovat Lidové noviny, první vlašťovka se objevila na stránkách tohoto deníku 18. ledna 1925. Od té doby vycházely křížovky v novinách pravidelně a mnoho lidí se proměnilo ve vášnivé luštitele.

Jestli si chcete zkusit vyluštit dávné křížovky, podívejte se do následující galerie:

4. Vznik křížovkářských klubů

O velké popularitě luštění svědčila i skutečnost, že se křížovkáři začali sdružovat do spolků a klubů. Svaz českých hádankářů a křížovkářů byl založen v roce 1968 a od té doby pořádá velké množství soutěží v luštění. Víte, že existuje Česká křížovkářská liga i mistrovství republiky v luštění křížovek?

5. Největší křížovka světa

Údajně největší otištěná křížovka v historii měla 639 hesel vodorovně a 626 hesel svisle. Vyšla v johannesburgských novinách The Star, a nikomu se ji nepodařilo vyřešit.

Zde se můžete dozvědět něco o fenoménu Tik Tok. Nabízíme 5 nejvirálnějších videí z této kontroverzní aplikace.


Komentáře

Doporučeno pro vás