fb pixel 5 svatých, kteří mají plné ruce práce, aby při nás stáli – G.cz
Vyhledávání

5 svatých, kteří mají plné ruce práce, aby při nás stáli

Pokud jste doposud ze všech svatých patronů znali jen pana Řepku jako patrona brilantní pomsty a svatouška k tomu, máme pro vás dobrou zprávu. Svatých ochránců existuje víc! A to jak těch výhradně českých, tak i dovozových kousků. My vám dnes představíme pět, jejichž šlendrián by nás všechny mohl hodně mrzet.

Zuzana Hubeňáková
Zuzana Hubeňáková 23.10.2018, 10:07

1. Sv. Anežka Česká

Anežka se stala patronkou Čech, nemocných, chudých a trpících. Představte si, co má tedy práce, když mrkne do internetových diskuzí, kde se to nemocnými, chudými a trpícími dočista hemží. Jako vedlejšák si prý vzala plynaře. Pokud jste tedy natolik nemocní, že se hádáte v internetových diskuzích a navíc trpíte plynatostí, máte se ke komu modlit.

2. Sv. Gabriel, archanděl, patron pošťáků a pošt i rozhlasu

Že se i mezi svatými najde vtipálek, je jasné z toho, že i pošta má svého svatého. Je jím archanděl Gabriel. Jestli bylo prodávání losů a pojištění jeho nápad, na tom se historické zdroje neshodnou. Ale pokud byste někdy toužili po tom, aby vám přišla zásilka, víte, na koho se obrátit. Svatý archanděli Gabrieli, zdalipak je můj balík úplně v p*deli?

3. Svatá Hedvika Slezská

Hodně trendy na svou dobu byla Svatá Hedvika, patronka Slezka, vdov, snoubenců a kdo ví, čeho ještě. Je to už nějaký pátek, co je mrtvá a přesto jako by tušila, jak moc se jednou rozmůže trend chodit bos. Neměla dost silnou náturu na to, aby chodila po sídláku mezi psími výkaly úplně bosa, takže si nosila boty v ruce. Ale my bychom jí první pokusy o nastolení hipsterství v Čechách uznali.

4. Svatý Václav, patron Čech, Moravy, míru a sládků.

Jediné, co většina Čechů ví o Svatém Václavovi, je to, že má sochu a náměstí. Národ ho má rád i kvůli tomu, že se jeho svátek slaví dnem volna. Takže ne, exprezidente Klausi, není to kvůli vám, sorry. Svatý Václav je patronem Čech, Moravy, míru a sládků. Je tedy zosobněním esence češství. Proto je ze všech patronů nejvíc oslavovaný. My, klídek a pivo, které nám můžou nosit Slezané, aby neřekli, že jsme se na ně úplně vyprdli, to je prostě paráda.

5. Sv. Klára

O svaté Kláře se traduje, že v noci o Vánocích roku 1252 byla účastna bohoslužby, která se konala v bazilice sv. Františka, ačkoliv ve skutečnosti ležela ve své cele u sv. Damiána. Díky tomuto zázraku byla svatá Klára v roce 1968 prohlášena papežem Pavlem VI. univerzální patronkou televize. Univerzální. Takže i TV Barrandov. Ta by asi zírala, kdyby viděla, že za jeden nevinný tríček s rozdvojením zaplatí takovou cenu. Až navíc Jaromír Soukup zjistí, že universálním patronem televize není on, tak to s ním flákne.

A tady 5 důvodů, proč není manželství takové peklo, jak vám říkali kámoši.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články