5 neuvěřitelných jízd soutěskami

Obrázek uživatele Ivan Brezina
11.10.2014, 18:30
Co nás na nich tak vzrušuje? Kromě rychlosti je to i vědomí, že stačí malá chyba a rozsekáme se o stěny na krvavou fašírku.
“Jízda soutěskou symbolizuje celý náš život,” řekl by filozofující hospodský mudrlant. “ “Někam se bezhlavě řítíte a neustále vám přitom jde o krk. Netušíte, co je za nejbližším zákrutem, ani kdy ta děsivá jízda skončí.” My ale nemudrujeme. Tyhle záběry se nám prostě jen líbí.  

1.

První jízda je skutečná. Z videa se to sice nedozvíte, ale tyhle soutěsky jsou na americké řece Coloradu, respektive na jezeře Powel. Když se tam projedete na vodním skútru, budete si připadat jako ve sci–fi:  

2.

Druhá jízda je závod z Hvězdných válek I. (1999). V méně rozvinutých koutech galaxie byly (nebo spíš budou) tyhle závody oblíbenou zábavou. Závodníci se k potěše sázkařů proháněli na antigravitačních vozítkách a často se přitom zabili:  

3.

Třetí jízda je skutečná. Bicazskou soutěsku najdete v rumunském pohoří Hašmaš mezi městy Piatra Neamt a Gheorgheni. Vede skrz ní silnice. Všimněte si těch nekonečných stánků s kýčem, které začínají na 1:05:  

4.

Čtvrtá “jízda” je honička ze Dne nezávislosti (1996). Zemi napadnou kosmáci a jeden z nich pronásleduje skalní soutěskou pilota stíhačky. Podívejte se na 7:10 a ujasněte si, komu fandíte. Všimněte si, jak se ta jízda podobá projížďce na vodním skútru z prvního videa:  

5.

Pátá jízda je skutečná. Pokud se vydáte do města Léhu v indickém Himálaji, můžete si tu v cestovkách zaplatit rafting na řece Zanskar. Letos v létě jsem to zkusil a málem si přitom nadělal do gatí:   (Kdybyste se snad chtěli soutěskami projet doopravdy, vydejte se do Hřenska u Děčína. Více se dočtete ZDE).  

Komentáře

Doporučeno pro vás