5 každodenních činností, které ve vesmíru vypadají jako mission impossible – G.cz
Vyhledávání

5 každodenních činností, které ve vesmíru vypadají jako mission impossible

Kosmoborcům všichni závidí výhled, nulovou gravitaci a spoustu času, který mohou zabíjet. Jakmile ale zjistíte, co všechno musí udělat, aby se třeba vysprchovali, možná si to s tím výletem na Mars rozmyslíte.

Václav Rybář
Václav Rybář 7.10.2017, 09:20

1. Stravování

eating

Doby, kdy astronauti srkali veškerou stravu z trubiček a jedli zmražené kostky s chutí jablečného koláče, je naštěstí dávno pryč. V šedesátých letech se zavedla teplá voda, která z většiny potravin konečně udělala jídlo a dnes už mají astronauti na výběr ze stovek položek a dostávají třikrát denně teplé jídlo a mezitím i nějaké ty svačinky. Nemyslete si ale, že se tu někdo nezřízeně přejídá. Jídlo v nulové gravitaci příliš nevoní, protože se aroma nemá jak šířit a navíc máte žaludek pořád jakoby na vodě. Ohřát a zvlhčit dehydrované jídlo ovšem trvá několik desítek minut, talíř si musíte přilepit suchým zipem ke stehnům a sůl i pepř jsou k mání jen v tekutém stavu (jejich krystalky by totiž nedělaly vzduchové filtraci dobře). I tak je ovšem jídelníček omezen – co se nedá zmrazit, rozsekat na prášek nebo ozářit, to do ledničky na ISS nesmí.

2. Sprchování

showering

Několikrát týdně se astronauti myjí mokrou žínkou a následně vysušují speciálním kartáčem. Jednou týdně pak smí použít sprchu. Jedná se o speciální válec, do kterého se člověk komplet zazipuje. Následuje „klasické sprchování", ovšem s bonusem na závěr. Veškerou vodu ze sebe musíte vysát speciálním vysavačem, protože sama od sebe samozřejmě nesteče.

3. Praní

washingup

Ve vesmíru se nepere! Tak alespoň nějaká ta úleva. Trenky a ponožky vám musí vydržet dva dny, kalhoty celý týden. Použité oblečení se skladuje ve vakuových vacích. Astronauti čas od času musí použít i speciální pleny (například při výletech do volného vesmíru). Ty jsou schopny zadržet až čtvrt litru moči. Používají se i při startu a přistání. To asi kdyby se někdo pos...

4. Uklízení

spraying

Nezametá se tu v klasickém slova smyslu, ale o to je tahle činnosti otravnější. Následuje totiž po KAŽDÉ aktivitě. Ten, kdo má zrovna službu musí několikrát denně většinu prostorů stanice nastříkat speciálním sajrajtem, který zabije bakterie (ve vesmíru se množí rychleji než na Zemi) a pak je setřít speciálním hadříkem.

5. Močení

pee

Vesmírná toaleta nepoužívá ke splachování vodu, ale starý dobrý podtlak. Zatímco stolice je ukládána a rozkládána, moč putuje speciálním otvorem rovnou do vzduchoprázdna. Neděláme si legraci, atmosférou naší planety sice moč neprojde, takže se nemusíte schovávat před každým deštíkem, ale co až nám mimozemšťani vyhlásí válku kvůli něčím chcankám? To bude hodně absurdní konec světa...

Podobné články

Doporučujeme

Další články