5 důvodů, proč podporujeme zákaz vodnic v čajovnách – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč podporujeme zákaz vodnic v čajovnách

Provozovatelé čajoven křičí, bijí na poplach a sepisují petice. Nelíbí se jim, že by se v rámci protikuřáckého zákona mělo zakázat nejen kouření v restauracích, ale i kouření vodních dýmek v čajovnách.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 4.9.2014, 20:00

      Protikuřácký zákon sice na konci srpna neprošel ve sněmovně, ale je jen otázkou času, než se ho odpůrcům kouření podaří prosadit. Poslancům chyběl jediný hlas a evropský trend je jasný. A je logické, že by se protikuřácký zákon nemět týkat jen restaurací a kaváren, ale i čajoven. V čem je v jejich případě takový problém? Provozovatelé čajoven tvrdí, že jsou na příjmu z vodnic životně závislí. Kdyby je svým hostům nesměli nabízet, neutáhli by prý náklady. My ale zákazu vodnic tleskáme, protože:  

1. Vodnice v čajovně je kýč

cafe-estambul Smrdí, oba Česká čajovna je jen málokdy lokálně stylová. Třeba nepálská nebo turecká. Většinou jde o zmatlaninu nejrůznějších etnostylů: osmanských lucerniček, marockých vitráží, nepálských modlitebních praporků a podobné veteše. Vodnice je jen jednou z mnoha příměsí, a se skutečně kvalitním čajem navíc nejde dohromady. Ten totiž v naprosté většině případů pochází z Indie, Číny, Srí Lanky a Vietnamu. V těchto zemích ale kouřit vodnici níkoho neuvidíte. K čaji se vodnice kouří jen v Turecku, v severní Africe a v některých zemích Blízkého východu – tedy tam, kde se produkuje čaj horší kvality. Bafat vodnici k luxusnímu darjeelingu z jarní sklizně First Flush nebo k superiornímu cejlonskému highgrownu je stejně barbarské, jako míchat VSOP koňak s colou. Smrad tabáku vám otupí chuťové buňky, takže byste si klidně mohli dát čaj z pigi sáčku.    

2. Vodnice je horší než cigarety

hookah-nargila-sub-zero-blue-desgn-two-hose-4 Ty  dva šlauchy se kroutí jako jedovatí hadi Kuřáci vodnice obtěžují zápachem své okolí a ohrožují ho rakovinou. Jak k tomu přijdeme? A jak k tomu přijde obsluha čajovny, která se musí to svinstvo čuchat celou směnu? Nevěřte, že vodnice je méně škodlivá než cigareta. Výzkumy ukázaly, že je naopak asi dvacetkrát horší. "Jedna seance u vodní dýmky vám do těla dostane tolik dehtu a oxidu uhelnatého, jako několik desítek až stovek cigaret," řekla časopisu Týden odbornice na kuřáckou závislost, lékařka Eva Králíková.    

3. Vodnice do čajovny nepatří

Tour-Turkey-Tips-for-Smoking-the-Hookah Barevné ještě automaticky neznamená krásné Čajovna je prostor, kde si chceme odpočinout a vychutnat čaj. Nechceme čichat cizí kouř, nechceme kouřem nasáknout.    

4. Zákaz vodnice má logiku

large Zakrývání obličejů burkou bychom chtěli zakázat, a zakrývání kouřem nevadí? Když se nebudou smět hulit cigára k pivu, proč by se měla smět hulit vodnice ke gunpowderu s mátou? Měřme všem stejným metrem! Čajovna se přece v principu neliší od hospody.    

5. Trh s čajem se pročistí

2047_nargile_yasak_170052797t Nevíme, co Terminátor říká, ale vidíme, jakou zbraň má v ruce V Česku je skoro pět set čajoven – v přepočtu na obyvatele nejvíc v Evropě. Kdyby jich pár zkrachovalo, vůbec nic by se nestalo. Trh by se aspoň provětral (a to doslova) a zmizely by z něj čajovny s arogantní obsluhou. Taky vám vadí takové ty nafoukané hipícko-alternativní typy, které si myslí, že všechno vědí nejlíp? Když si chcete dát do čaje cukr, dívají se na vás, jako kdybyste se chtěli v kostele vychcat do křtitelnice. Když si s sebou vezmete malé dítě, rozčilují se, že jeho křik ničí "duchovní atmosféru". Kdyby tihle lidé museli trochu zabojovat o přežití, třeba by si konečně uvědomili, že jsou tu pro nás zákazníky, ne my pro ně.   A jak vůbec vodnici správně a efektivně používat, se dozvíte TADY.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články