5 důvodů, proč se neradovat z výskytu medvěda na severní Moravě

Obrázek uživatele Ivan Brezina
02.09.2015, 11:00

Na první pohled to vypadá jako skvělá zpráva – dokud si medvěda "imigranta" nedáte do souvislostí.

V okolí Valašského Meziříčí se pohybuje mladý medvědí samec, který tam zřejmě zabloudil ze Slovenska. Zachytila ho fotopast. Ekologisté jsou z výskytu velké šelmy nadšeni, protože je prý vítaným navrátilcem do české přírody. Myslivci uklidňují obyvatelstvo, že se medvěda netřeba bát. Tady jsou opačné pohledy biologa:

1. Medvěd je nebezpečná šelma

Na rozdíl od vlka, dodávám (více ZDE). Na Slovensku jsou medvědi silně přemnoženi – podle odhadů jich tam žije asi šest set až tisíc. Za obohacení fauny ale Slováci platí dramatickým nárůstem počtu útoků na lidi. Medvěd je sice plachý, ale pokud ho překvapíte, vaše zdraví a život jsou v ohrožení. Setkání s člověkem často končí vážným zraněním. A na Slovensku v posledních letech útoků velmi přibylo. Ročně jde asi o pět až deset případů, a to i v zastavěných oblastech, kam se medvědi odvažují čím dál tím častěji.

Tak třeba loni v květnu napadl medvěd muže ve vesnici Ždiar v Belanských Tatrách a způsobil mu mnohočetná zranění. Jen o měsíc později další zvíře napadlo muže přímo na ulici v Tatranské Lomnici.

2. Medvědi už do Česka nepatří

Poslední náš domácí medvěd byl zastřelen v listopadu 1856. Od té doby jsme odvykli ostražitosti - v českých a moravských horách už dnes s medvědem nikdo nepočítá.

Na rozdíl od slovenských hor je naše krajina už obydlená na doraz. Konflikt šelmy s člověkem je tedy nevyhnutelný. A jakmile se medvěd jednou naučí přiživovat u lidí, les ho už neláká. V okrajových čtvrtích rumunského Brašova medvědi běžně vybírají popelnice. Kdy to začnou dělat v okolí Valašského Meziříčí?

3. Medvědi často zabíjejí a ničí pro zábavu

V Česku zatím jen pár přeběhlíků ze Slovenska zabíjelo domácí zvířata. V létě 2000 jeden medvěd systematicky plenil beskydské statky. Dělal to vyloženě pro zábavu: za dva měsíce zabil 1 tele, 27 ovcí, 239 králíků, 34 kusů drůbeže a zničil 9 včelstev.

4. Medvědi jsou jako dávno vymýcené nemoci

Že tu kdysi žili a prostě sem patří? To není argument – i černé neštovice, mor nebo tuberkulóza přece kdysi bývaly „přirozenou“ součástí přírody. Přijdou aktivisté s programem na návrat těchto nemocí? A nebo bychom jim teď spíš měli zopakovat jejich tak často používanou formulaci: „...i kdyby to zachránilo jen jeden jediný lidský život...“ a medvěda z Česka co nejrychleji vyhnat nebo zastřelit?

5. V Česku neproběhla veřejná diskuse na medvědí téma

Chceme je tu vůbec? Na tom jsme se sice zatím neshodli, ale už dnes za nás rozhodují jiní. Podle Hnutí DUHA není v Česku znám jediný případ napadení člověka. Ekologisté už ale neříkají, že se usilovně snaží, aby k němu brzy došlo. Přes dálnici D47, která nás spojí se Slovenskem, prolobbovali speciální „medvědí“ přechod, za který jsme zaplatili neuvěřitelných půl miliardy korun. Jeho jediným smyslem je umožnit nebezpečným šelmám nerušenou migraci na naše území. Získáme za ty peníze něco víc než strach při cestě na borůvky?

(Mgr. Ivan Brezina vystudoval systematickou biologii a ekologii na Přf UK)

Co si myslíte o výskytu medvěda na našem území?

Anketa se načítá...


Komentáře

Doporučeno pro vás