fb pixel 5 důvodů, proč hollywoodská pohádka Bohové Egypta stojí za pozornost – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč hollywoodská pohádka Bohové Egypta stojí za pozornost

Akční duel dvou přerostlých herců v kulisách plných digitálních příšer a utracených milionů. Proč vlastně tenhle letní blockbuster pouštějí do kina v únoru? A proč byste ho i přes všechna varovná znamení měli vidět?

Václav Rybář
Václav Rybář 25.2.2016, 13:50

1. Prachy

Obsazení samo o sobě vás do kina přitáhne jen těžko. Gerarda Butlera sice znáte z Třístovky a Nikolaje Coster-Waldaua třeba z Hry o trůny, ale nejde o vyložené komerční tahouny, což přináší na mysl otázku, kdo a proč dal na tenhle film sto čtyřicet milionů dolarů. Pravda je poněkud pragmatická (daňové úlevy, regionální pobídky atd.), ale důležité poselství je, že někdo zas jednou natočil v podstatě pohádku, akorát ne na Kavčích horách, ale v Hollywoodu a za obrovské peníze, takže i kdyby to bylo úplně hloupé, rozhodně bude na co koukat. Ostatně viz ukázka.

2. Akce, akce, akce

Už vám asi došlo, že tohle není ten dvouhodinový film, ve kterém by se stopáž natahovala přehnaným breptáním o ničem. Ne, tady jde o hlad po moci, touhu po pomstě a zašlapávání pozemšťanů do prachu cesty, protože nestihli včas uhnout během očumování duelu dvou naštvaných bohů. Přírodní katastrofy, bájná monstra, bortící se budovy a památky? To všechno tu je. Triky jsou možná navzdory štědrému rozpočtu trochu béčkové, ale to jen proto, že je jich tolik. V Bozích Egypta se prostě furt něco děje. A to je po podzimní a zimní nabídce ukecaných dramat poměrně svěží změna.

3. Egypt znovu a jinak

Kde jsou ty časy, kdy jsme si Egypt představovali jen jako zemi pyramid, mumií a archeologů. Dneska buď vidíme tuhle zemi ve zprávách a cloumají s námi pojmy jako Egyptské jaro, nebo listujeme katalogy cestovek a hledáme co nejvíc hvězdiček, potápění s želvami a all inclusive s největší nabídkou zákusků. Nastal čas se vrátit zas na začátek, připomenout publiku, proč je tenhle koutek světa kolébkou civilizace, vysvětlit původ hieroglyfů a celé to pojmout jako školu hrou.

4. WTF

Ale bacha... tohle nejsou Staré pověsti české. Snímek Alexe Proyase jede ve stejném duchu jako Hvězdná brána nebo Transformeři. A nestydí se za to. Už v ukázkách by vám mohlo připadat divné, že Butler a Waldau, dva velcí protivníci soupeřící o veškerou moc v Egyptě, jsou tak trochu větší než ostatní herci ve filmu. Jako že fyzicky. Jako že třeba o metr větší. Nejsou to totiž lidé... a nejsou to ani bozi, tedy pokud boha neberete jako týpka, co nosí oblek jak z Iron Mana, má na oběžné dráze kosmickou loď a... víc už snad ani prozrazovat nebudeme.

5. Blázen Proyas za kamerou

Nemyslete si, že jsme vám vyzvonili všechno. Alex Proyas už ve svých předchozích filmech dokázal, že umí pracovat se zvraty a nebojí se použít svou fantazii. Podobně jako Guillermo Del Toro dokáže vyrobit koukatelné řemeslo v podstatě z jakéhokoliv námětu. Ať už tedy zní Bohové Egypta jakkoliv fantasmagoricky, ve výsledku jde o příjemný výplach plný svalnatých chlápků, vnadných žen a nekonečných akčních scén. Jako rozcvička před velkými fláky téhle sezóny (Batman vs. Superman přichází už v březnu) nemusí být tenhle all inclusive vůbec na škodu.

A TADY máte 8 televizních komiksů, na které se hodně těšíme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články