fb pixel 5 důvodů, proč co nejdřív vyrazit na romantický výlet ve dvou: na Pecku – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč co nejdřív vyrazit na romantický výlet ve dvou: na Pecku

... protože tipů, kam vyrazit, aby to mělo smysl, není nikdy dost.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 22.9.2017, 11:25

Pecka je malebné městečko v překrásné kopcovité krajině Podkrkonoší, sedm kilometrů východně od Nové Paky. Všechno je tu dosud pohodově uměřené a klidné, a těch zajímavostí, prakticky v jednom místě! Ideální cíl v babím i nebabím létě s partnerem nebo partnerkou. Báječně si tu užijete (nejen) víkendový výlet!

1. Hrad šlechtice, který ztratil hlavu

Hradů je v Česku spousta, ale jenom jeden je spojen s tragickým příběhem Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. To jméno vám bezpochyby něco říká – šlo o jednoho ze sedmadvaceti českých pánů, po porážce stavovského povstání popravených v červnu 1621 na pražském Staroměstském náměstí. Předtím stihl být dvorním radou Rudolfa II., projet celý Blízký východ včetně Svaté země, bojovat v Uhrách proti Turkům, psát cestopisy a skládat hudbu, dnes označovanou jako pozdně renesanční…

Hrad na Pecce, o kterém je první písemná zmínka už v roce 1322, nechal Kryštof přestavět do renesanční podoby. Vzniklo tak nádherné panské sídlo se čtyřmi obytnými paláci kolem obdélníkového nádvoří. Později hrad sice značně utrpěl požárem v roce 1830, ale obyvatelé Pecky ho obnovili. Dnes tu můžet absolvovat dva prohlídkové okruhy. Více ZDE.

Mimochodem, víte jak se „Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic“ řekne anglicky? „Christopher Bastard from Afterspoon and Without Satellites“ Ano, to je jen takový prastarý vtip…

2. Damaškové šperky

Přesněji řečeno šperky z nerezového damašku (damasteel). Že jste o tomhle ušlechtilém materiálu ještě neslyšeli? Damašek vznikne spojením mnoha vrstev dvou druhů ocelí. Jedna ocel je tvrdá, ale křehká, a druhá měkká, ale pružná. Kov, který se kdysi používal na extrémně odolné meče a nože, se už dnes dělá z nerezu a jeho nádherná kresba neslouží k boji, nýbrž k dekorativním účelům.

Spojením dvou kovů symbolizuje damasteel pevnost vztahu dvou lidí. Právě proto je to taky ideální materiál na zásnubní a snubní prsteny. Na Pecce sídlí šperkařská firma Kredum manželů Kalistových, která vám je vyrobí přímo na míru v bezpočtu velikostí , šířek a provedení.

Že nevíte, jaký je rozdíl mezi prstenem zásnubním a snubním? Ten první dává muž ženě, když ji žádá o ruku, ten druhý si pak oba nasadí, když vše dobře dopadne a uzavřou sňatek.

Vyberete si vzory a kresby damasteelu, do kterého se dají zasadit i kamínky nebo ho kombinovat se zlatem, stříbrem či titanem. Všechno je to poctivá ruční práce, takže stejné prsteny nebude mít žádný jiný pár nejen na Pecce, ale ani v celém lidstvu dosud známém vesmíru.

Damasteel stejně jako chirurgická ocel nerezaví a je prakticky nesmrtelný. Ale hlavně na ruce skvěle vypadá! Na Pecce z něj kromě prstenů vyrábějí i náušnice, manžetové knoflíčky, korálky na krk, spony na kravatu, přívěsky, náramky… Prostě spoustu originálních šperků. Už myslíte na Vánoce? Více ZDE.

3. Cukrárna a kavárna Zlatá pecka

Trendem jsou zdravé regionální dobroty. Na Pecce vsadili třeba na 100 % ovocnou zmrzlinu, vyráběnou v maximální možné míře bez „éček“, GMO, palmového tuku, konzervantů, dochucovadel a bílého cukru. Pokud si chcete počkat, udělají vám na Pecce zmrzlinu na přání z mražených banánů a dalšího ovoce.

Chcete se spíš zahřát? Zkuste horkou čokoládu ze smetany, mléka a 70% čokolády. Je krémová, ale neobsahuje škrob. Dalším lokálním produktem jsou piva z „létajícího“ pivovaru Černý potok v nedalekém Jičíně nebo káva z pražírny v sousední Nové Pace (ta se tam sice nepěstuje, ale praží).

Všechny tyhle dobroty najdete v Pecce přímo na náměstí. Více ZDE.

4. Výhledy všemi směry

Kdy jindy, když ne právě teď na podzim? Vzduch je křišťálově čistý a chladný, a protože v něm není tolik vodní páry jako v létě, uvidíte nejdál. Asi nejhezčí výhledy jsou z hradu, odkud směrem k severu spatříte celý centrální masiv Krkonoš se Sněžkou a Černou horou.

Na západě se za Novou Pakou zjevují siluety hradů Kumburk a Bradlec a na jihovýchodně charakteristická Zvičina (671 m ) – nejvyšší vrchol malebného regionu, kterému se podle ní říká Podzvičinsko.

5. Smírčí kříže

Kamenných křížů rozhozených porůznu v krajině bylo až dosud na území Česka zdokumentováno asi 2300. Na rozdíl od mnohem běžnějších (a novějších) hřbitovních pomníků a božích muk je účel většiny těchto krajinných solitérů nejasný. Až na pár výjimek neznáme ani přibližnou dobu jejich vztyčení.

Podle lidového podání označují smírčí kříže místa dávných vražd a neštěstí, po kterých došlo ke smíření pozůstalých s pachatelem. Ve většině případů se ale už nedozvíme, co se na tom kterém místě před stovkami let stalo. Tím líp! Aspoň můžeme zapojit fantazii. V Pecce a okolí jsou smírčí kříže nejméně tři: ZDE, ZDE a ZDE.

A TADY se dočtete o nožích z damaškové oceli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články