Na středomořské riviéře jste si praděvpodobně váleli šunky už mockrát, a letenky do Řecka vás vyjdou dobře i příští rok. Buďte pro tentokrát trochu kreativnější, a vyrazte třeba na Ukrajinu.
1. Exotičtější než nejexotičtější exotika
Na Bali, Srí Lance i Phuketu byli letos v zimě skoro všichni vaši známí. Většina z nich už po týdnu začala profesionálně surfovat a modlit se k Buddhovi, a přes miliardy příspěvků a fotek na sociálních sítích, zakládání blogů i vlogů, se postupně propracovala až na profesionální cestovatele. Pokud chcete konkurovat jejich exotickým zážitkům, s Itoškou i Egyptem se rozlučte. Možná budete překvapeni, ale Ukrajina vás ohromí. Je navíc tak rozlehlá a rozmanitá, že uspokojí chutě i nároky úplně všech. A kdo z vašich známých tam byl?
2. Mekka škrtů a škudlilů
Ukrajina, která bývá často přirovnávána k chudšímu východnímu Slovensku, je nejlevnější zemí v celé Evropě. Zalíbí se tu proto všem, kteří mají hluboké kapsy, anebo neradi ukrajují z našetřených peněz. Ukrajinská hřivna se momentálně drží na 0,95 Kč, a když vezmete v potaz, že průměrný Ukrajinec si mimo Kyjev vydělá kolem 1400 hřiven měsíčně, tedy asi (1317 českých korun), nepřekvapí vás ani ceny za jídlo, ubytování, benzin a samozřejmě alkohol. Za kafe zaplatíte kolem 12 hřiven, jízdenka na metro stojí 4 hřivny, pivo 8 hřiven, slušný hotel vás na noc vyjde kolem 150 hřiven a kompletní menu v luxusní restauraci (tím máme na mysli například boršč s domácím chlebem, pirožky, Hoegarden, lungo s mlékem, dezert a domácí vodka) nepřekročí 300 hřiven. Za litr benzinu, který v Česku stojí kolem 30 korun, se dostanete pod krásných 18. Taky cítíte v kostech, že Ukrajina je země zaslíbená?
3. Země 999 možností
Ukrajina se může pyšnit opravdu krásnou přírodou. Ať už se vydáte do Karpat, nebo se budete kochat vesničkami v nížinách a soutěskami kolem řeky Dněpr, část vaší dobrodružné duše bude vrnět blahem. Stejně tak vás okouzlí nekončící množství historicky významných míst a památek, které jsou součástí velmi bohatého dědictví země. Zajímavé je také místní kulturní prostředí, které bylo ovlivněno ruskými i evropskými zvyklostmi. Pokud vás neláká Kyjev, určitě dejte šanci Lvovu, který je snadno dostupný vlakem i autem (asi 60 km od hranic s Polskem). V současné době je jedním z nejdůležitějších kulturních center celé Ukrajiny, a turisti z celého světa si tu jen lebedí.
4. Poctivá vývařovna
Ukrajinská kuchyně je založená na sezónní nabídce plodin, a také často na tom, co si lidé sami vypěstují na zahrádkách. Na tržištích se dá obvykle sehnat spousta čerstvého ovoce a zeleniny, a podobně jako u nás, chodí i Ukrajinci do lesa na houby a lesní plody. Hodně se tu zavařují kompoty, nakládají okurky, chytají ryby a mlsá kaviár. V každém větším městě se nachází obrovské množství restaurací různých úrovní od těch nejluxusnějších až po levnější samoobslužné jídelny. Ve Lvově je vyhlášená celá řada restaurací, které rozhodně stojí za to navštívit nejen kvůli jídlu a pití, ale zejména kvůli jejich vzhledu. Mezi nejslavnější z nich patří Kryjivka, hospoda zařízená ve vojenském stylu první poloviny 20. století, kam budete vpuštěni pouze po vyslovení hesla.
5. Židovský Silvestr a zážitek na celý život
Pokud vám vyjde výlet na Ukrajinu koncem září, rozhodně byste měli směřovat až do Umaně, který leží zhruba 210 km jižně od Kyjeva. Koncem září (letos to vychází na 20.-22.) se sem každoročně sjíždějí desetitisíce chasidských Židů, aby tu oslavili svátek Roš hašana a poklonili se hrobce rabína Nachmana z Braslavi, který žil před více než dvěma sty lety, a údajně vyzýval své stoupence, aby s ním strávili oslavy židovského nového roku. Tato slavnost patří údajně mezi nejfotogeničtější události na světě a v celém městě působí naprostý poprask. Loni citovala média osobitý svátek nějak takto: „Písně v jidiš linoucí se z letištního rozhlasu, vypálené hotely při grilování košer masa, rvačky a drogy.“ No, nezní to lákavě?
A hele!