fb pixel 5 důvodů, proč byste měli chránit své kuřáky – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč byste měli chránit své kuřáky

"Kuřáci předčasně umírají. Kuřáci otravují vzduch a ubližují veřejnému zdraví." Argumenty proti cigaretám slýcháváme celá léta. Ale zrovna teď je čas se nebohých kuřáků konečně zastat.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 3.8.2015, 18:00

Všichni samozřejmě víme, že je tabák škodlivý - ale stejně tak nám nesvědčí alkohol, nebo tučná jídla. Dnes je ale v módě být militantním nekuřákem. Proč bychom se tedy měli naučit hájit naše kuřáky? Nebudou to totiž jen oni, kdo budou platit za úchylná nařízení a zákony!

1. Zákaz kouření ničí hranici mezi soukromým a veřejným vlastnictvím

Veřejné místo je takové, do kterého nemáte jinou možnost než vstoupit a platíte za něj daně. Knihovny, městské úřady atd. jsou veřejnými místy, restaurace a bary ne. Ani politikové, ani doktoři nemají právo zasahovat do toho, co budete v soukromých prostorách dělat. Pokud je k tomu připustíme, posunou se k dalším aktivitám a k dalším prostorám, jako jsou např. vaše auta nebo vaše domovy. Což se už svým způsobem děje v USA nebo ve Velké Británii, kde z rodičů, kteří kouří v přítomnosti dětí, udělali domácí násilníky.

2. Přijdete o právo volby

Nejen, že kuřáci si už nemohou zvolit, kde si "legálně" dát cigaretu, ale všem je upřena volba a možnost kompromisu a řešení, díky kterému by kuřáci a nekuřáci dostali to, co chtějí. Skončili jste, máte smůlu. Zakázat kouření je nedemokratické, pokrytecké a utiskuje lidi, které v očích veřejnosti jen démonizuje.

3. Kuřáci se se zákazem tabáku nevzdají

V evropských zemích, kde zákaz kouření funguje nejdéle (jako je Irsko nebo Itálie), naopak od zavedení zákona kuřáků rapidně přibylo. O podobný zákaz se pokusil i Hitler a také mu nevyšel. I kdyby tabák byl zcela ilegální, budeme prostě kouřit dál a v čím dál tím větším počtu.

4. Zákaz kouření ze zaměstnanců v pohostinském odvětví učiní policajty

Prosazování zákona není úkol barmana, ale jeho strážců - policie. Nemá to dělat ani manažer restaurace, ani číšník či servírka. A protože hlásit porušení zákona budeme muset i ve veřejných prostorách, připomíná to už trochu metody gestapa. My - obyčejní občané - se budete bát sami sebe navzájem.

5. Bude to pokračovat

Kuřáci už nebudou mít možnost zapálit si jinde než někde na ulici, nebo u sebe doma. A to je přesně ta berlička, která se bude používat v dalším tažení proti nim. "Budou dávat špatný příklad svým dětem" a "ohrožovat jejich zdraví". Kuřáci budou zase omezeni, společnost je bude zase démonizovat a to učiní cestu pro další rozšíření "prospěšného zákazu" i k vám domů. Těšíte se?

A protože se to už blíží a je nám to nejspíš souzeno, tady máte 10 způsobů, jak se smířit se zákazem kouření v hospodách.

A pokud vám vadí nejen zákaz kouření, ale i další nesmyslné zákazy, mrkněte na facebookovou stránku Zákaz zákazů, kde si z těchhle absurdních záležitostí dělají celkem pr...ču.

Podobné články

Doporučujeme

Další články