5 důvodů, proč by se stanice ČT :D měla zrušit – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč by se stanice ČT :D měla zrušit

Dětský televizní kanál Déčko je zbytečný a škodlivý. Jediný opravdu veřejnoprávní počin by byl, kdyby ho Česká televize zrušila.

Jarda Sauer
Jarda Sauer 1.8.2014, 12:00

Na konci srpna oslaví ČT: D rok svojí existence. Na svém webu o sobě tvrdí, že přináší "program pro děti, ale také pro dospělé, kteří z dětství nikdy nevyrostli. Vy všichni si u nás můžete hrát, sledovat televizi, objevovat, zkoumat a poznávat nové věci nebo na známé věci získat zcela nový pohled." Což je samozřejmě PR blábol, který má do reality hodně daleko.  

1. Déčko je pokrytecké

arabi newsweek.com Před několika málo dny se všechna česká média intenzivně věnovala protižidovským demonstracím ve Francii a Německu. Demonstracím, při nichž mladí muslimové kromě jiného i vyrabovali a zapálili několik židovských obchodů a pokusili se zapálit synagogu. Co se děje na Déčku? V úterý 27. července byla hlavní událostí v pořadu Zprávičky reportáž o tom, jak probíhá muslimský svátek Íd al-fitr. Dozvíme se v ní, že muslimů je na světě 1,5 miliardy, že jsou usměvaví, hodují, oblékají si nové šaty a jejich děti dostávají dárky. Má tato zpráva pro děti v ČR (kde je odhadem 20 - 50 tisíc muslimů) nějakou přidanou hodnotu? Ne, má jim jen podsunout, že všichni muslimové jsou skvělí lidé a že jejich přítomnost je obohacením každé společnosti. Což, buďme upřímní, není vždycky pravda. Nevolám po tom, aby se děti dívaly na záběry islamistů, uřezávajících hlavy nevěřícím. Chci jen, aby televize, když jim představuje v současnosti nejobávanější náboženství světa, nezkreslovala realitu a nebála se říci dětem i nepříjemně znějící pravdu. Mimochodem zmíněný díl zpráviček najdete zde.  

2. Déčko vysílá propagandu

eko knowledge.allianz.com Vůbec první impuls pro napsání článku o smyslu Déčka mě napadl před pár týdny. Tehdy jsem ve vysílání ČT: D zachytil část pořadu o autech poháněných elektřinou. A součástí komentáře bylo i tvrzení v tom smyslu, že "i když už existují výkonné elektřinou poháněné automobily, vaši rodiče stejně stále jezdí páchnoucími auty, která spalují benzín". Proboha! Jistě je v pořádku, že se děti dozvídají o nových technologiích, ale proč ta ekofašistická rétorika a nenápadné  naznačování, že rodiče jsou tupci? Proč ta potřeba plivat na technologii, která má zásadní zásluhu na tom, že se momentálně máme nejlépe v historii?  

3. Déčko okrádá děti o čas

cas mashable.com Pamatujete se, na co jste se v televizi koukali jako děti? Na všechno, co bylo kreslené, co aspoň trochu vypadalo jako pohádka nebo kde byli dětští hrdinové. Televize zkrátka tuhle moc má, děti přitahuje magickou silou. A ČT: D jim najednou dá kanál, u kterého mohou bezmyšlenkovitě strávit celý den, což mnoha pohodlným rodičům vyhovuje. Proč se potomkům věnovat, když je možné jim zapnout televizi, že?  

4. Déčko vychovává nové závisláky

idiot boredidiot.com Souvisí to s bodem 3. Obliba a moc televize upadá, internet přináší nekonečně širší možnosti. Televizní stratégové to vědí a bojují o svou budoucnost všemi prostředky. Nestydí se ani zaútočit na ty, kteří ještě nemají dostatek zkušeností a nedokážou se bránit. Veřejnoprávní televize tak prostřednictvím ČT :D už odmalička pomáhá vychovávat další generaci pasivních blbečků, kteří ochotně stráví před obrazovkou většinu života, budou generovat sledovanost a tedy i příjmy z reklamy.  

5. Déčko nepřináší nic výjimečného

borek ohmyfiesta.com Valnou většinu těch kvalitnějších pohádek, dětských filmů a seriálů, které na ČT: D běží, lze koupit za pár korun na DVD. Spoustu z nich najdete zdarma na youtube. A samozřejmě jsou tu i torrenty a služby typu uloz.to, pokud chcete jít touto cestou. Pokud některý pořad žádnou z výše popsaných cest nezískáte, má to jediný důvod: je to shit, který nikoho nezajímá. Podstrčili byste svému dítěti občas nějaké zkažené jídlo, které nikdo jiný nechce? Asi ne, že. Stejně tak není žádný důvod nechat děti, aby svůj čas trávily sledováním stanice, která takovýto odpad přimíchává do svého vysílání. Ty skutečně zajímavé věci se ale v televizi nedozvíte. Víte třeba, co se stane, když vypnete svůj mobil?
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články