fb pixel 5 důkazů, že silničáři umějí nezaspat – G.cz
Vyhledávání

5 důkazů, že silničáři umějí nezaspat

Z České republiky se mezi ně kupodivu neprobojoval ani jeden.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 5.1.2016, 08:00

Vtipy o tom, jak silničáři pro změnu zaspali, patří tak nějak k zimnímu folklóru. Letos si zima ale dávala načas a vypadalo to, že tenhle otřepaný vtípek snad už ani nebude možné použít.

Naštěstí se zima zberchala (jihočeský termín pro vzchopení se) a terén byl dneska pro zaspání jako dělaný. Silničáři ale zkazili všem škodolibou radost a první nadechnutí zimy zpacifikovali poměrně elegantně.

Momentálně (při pondělním večeru) jsou všechny dálnice a rychlostní silnice sjízdné buďto bez omezení nebo se zvýšenou opatrností po chemickém posypu, ostatní silnice jsou na tom obdobně, přičemž na některých leží ujetý sníh krytý posypem. Morava je na tom o trochu hůř než Čechy. Více zjistíte TADY (dálnice a rychlostní silnice) a TADY (ostatní silnice podle jednotlivých krajů).

Předpokládáme ale, že tuhle zimu budou mít silničáři ještě pár šancí svoji reputaci ‚napravit‘.

Podívejte se, jak zvládají svůj job jejich kolegové v extrémních podmínkách. Jak by to asi dopadlo, kdybychom jim tam poslali ty naše?

1. Yuki-no-Otani, Tateyama Kurobe Alpine Route, Japonsko

Mezi městy Tateyamou, Toyamou, Omachi a Naganem vede 37 kilometrů dlouhá turistická trasa s převýšením téměř 2 kilometry. Při jejím absolvování můžete vystřídat kromě vlastních nohou několik druhů veřejné dopravy, např. lanovku, autobus a trolejbus. Trasa vede spoustou malebných míst, jako je například přehrada Kurobe. Některé odpočinkové stanice nabízejí ubytování a výchozí místo pro horolezectví nebo trekking.

Nejznámějším vyhlídkovým místem je Yuki-no-Otani, které se proslavilo sněhovými zdmi (viz foto). Najdete je těsně před stanicí Murodō. Pokud se sem chystáte, ideální je to v období od dubna do června.

2. Soul, Jižní Korea

Tisíce vojáků vyrazily do boje s bílým nepřítelem. Korejci jsou disciplinovaní a výborně zorganizovaní. A je jich jak kobylek. Ulice byly uklizené za chviličku.

3. Charlottetown, provincie Ostrov prince Edwarda, Kanada

Loni v únoru to v Charlottetownu vypadalo celkem divoce. Zdejší technické služby ale mákly, a lidi se tak mohli klidně jen tak špacírovat městem. Jen výhled nebyl nic moc.

4. Alston, hrabství Cumbria, Velká Británie

Skoro se tomu nechce věřit, ale tenhle snímek byl vážně pořízen v Anglii. Alston patří mezi zdejší nejvýše položená místa. Silničáře mají na ostrově bdělé.

5. St. Gotthard Pass (Passo del San Gottardo), Švýcarsko

Alpský průsmyk spojuje města Airolo (v kantonu Ticino) a Göschenen (kanton Uri) a je hlavní spojnicí na trase ze Švýcarska směrem k italskému Milánu. Milují ho motorkáři i řidiči aut. Je to jeden z nejpůsobivějších alpských průsmyků vůbec.

A TADY máte 8 profesí – včetně silničářů – kteří se (ne)právem těší všeobecnému pohrdání.

Podobné články

Doporučujeme

Další články