1. Jaroslav Skála, který byl postrachem všech českých spiťarů
Jaroslav Skála se věnoval alkoholu, tedy profesionálně a ve vší střízlivosti. Po skončení studia medicíny navštívil mezinárodní konferenci o alkoholismu. Tam se skamarádil s americkým sdružením Anonymních Alkoholiků a ve spolupráci s ním začal české spiťary léčit antabusem (říká se tomu bličky a znamená to, že si dáte pár panáků a antabus, po čemž vrhnete). Taky založil první záchytku na světě, takže pokud se po nočním tahu proberete něžně připoutaní k posteli, není za tím noc plná neobvyklých sexuálních praktik, ale právě Skálův vynález.
2. Geniální výtvarník a básník Bohuslav Reynek, kterému všechno sebrali Němci i komunisti
Vysoká škola ho měla připravit na život v zemědělství, ale vydržel na ní jen měsíc. Naštěstí, protože později se z něj stal geniální kreslíř, překladatel a básník. Když se rozhodl přeložit básnickou sbírku z francouzštiny, vydal se za autorkou - a nejen že sbírku přeložil, ale autorku Suzanne Renaudovou si vzal. V roce 1933 vyzkoušel techniku suché jehly, která spočívá v rytí špičatou jehlou do destičky. Od té doby až do své smrti jich vytvořil více než 600. Po relativně klidném období mu jeho rodný statek vzali Němci a o pár let později komunisti.
Normální člověk by se z toho složil, ale Bohuslav Reynek právě v tomhle období tvořil svoje nejlepší díla a zvládal u toho pracovat na statku, který už mu ani nepatřil, jako krmič prasat a dělník. Doba mu nepřála a jako syn statkáře se nikdy nemohl proslavit. Měl sice výstavu v roce 1964, ale vznikající popularitu zastavil konec Pražského jara. Teď se konečně dočká zadostiučinění a 16. 4. se otevírá
jeho výstava ve Valdštejnské jízdárně.
Slavnostní otevření začíná průvodem, který povede kardinál Dominik Duka.
3. Josef Sousedík - vynálezce a továrník, který byl přítelem Masaryka a Baťa mu půjčoval letadlo
Brilantní elektrotechnik, kterého lákaly na peníze firmy ze všech koutů Evropy, ale jako vlastenec na ně jen vztyčil prostředník (nebo by to byl udělal, kdyby to nebyl slušný člověk). Kamarádil se s T. G. Masarykem a Tomáš Baťa mu dal k dispozici svoje letadlo. Krom toho kvůli němu začal stavět železnici ze Zlína do Vsetína. V roce 1927 sestrojil hybridní auto s rekuperací energie (něco, co dneska prodává jen pár automobilek za horentní sumy) a nebo metro pro městskou dopravu. Taky byl 10 let starostou Vsetína, ale za války ho zastřelili Němci jako hlavu odboje a potom jeho rodině továrnu znárodnili komunisti a vymazali ho z dějin.
4. Jaroslav Šafránek, co vymyslel název televize (a taky ji sestrojil)
Když se blíží mistrovství světa v hokeji, praskají sklady eshopů ve švech a považuje se to za ideální záminku k tomu, aby se koupila větší televize a lednice na pivo do obýváku. Těžko už si ale někdo během nákupní horečky vzpomene na profesora Jaroslava Šafránka, průkopníka české televize. V roce 1929 se začal tématem zabývat a o šest let později navrhl a sestrojil první fungující televizi v Československu - to všechno ve svém kabinetu ve fyzikálním ústavu Karlovy univerzity. Taky pro ni navrhl název, měla se jmenovat "rozjev" podle rozhlasu.
5. Jakub Kryštof Rad, který nám pomohl ušetřit za lžíce
Nastoupil v roce 1840 jako ředitel cukrové rafinerie v Dačicích. Jelikož bral ředitelování vážně, šel na to od lesa - pomocí zlepšování výroby. Jedna věc ho ale štvala hodně a to byl prodej cukru, který se balil do homolí, ze kterých se musel odsekávat. Když při tom málem přišla o prsty i jeho žena, navrhla mu, aby se prodával v kostkách. Jelikož je skoro vždycky lepší žena s prsty než bez nich, jal se intenzivně přemýšlet. Za čtvrt roku už měl kostky hotovy a my se tak dneska nemusíme hrabat v cukřence lžící jako s lopatou.