Pěti tyrolským ledovcům zaručuje sníh už výška kolem tří tisíc metrů. Zatímco jinde sjezdovky ještě ani nejsou otevřené (nebo naopak jsou naopak už dávno zavřené), tady se lyžuje na přírodním sněhu. Pokud na sebe tedy i letošní zima nechá čekat, na ledovce už dávno dorazila.
Pět tyrolských ledovcových lyžařských středisek nabízí dohromady více než 75 lanovek a vleků, skoro 300 km sjezdovek, 100 km sjezdů volným terénem a pět snowparků. Všechny je můžete projet na jednotný flexibilní skipas „White 5“.
Více: www.ledovce.tirol.at
1. Kaunertal (1273 – 3108 m)
Nejmladší z ledovců – tedy pokud se týče publika. Zdejší snowpark láká příznivce snowboardu a freeskiingu. Systém „check your line“ jim nabízí mnoho tras a variant sjezdů mimo upravené sjezdovky.
Ostatní lyžaři tu najdou široké sjezdovky s výškovým rozdílem až tisíc metrů. Při sjezdu od horní stanice lanovky Karlesjochbahn (3108 m) k dolní stanici lanovky Ochsenalmbahn (2150 m) prosvištíte i 160 metrů dlouhým tunelem.
Highlight: plošina ve výšce 3108 metrů s výhledem na vrcholy trojmezí Rakouska, Itálie a Švýcarska.
2. Pitztal (1680 – 3440 m)
Nejvyšší z ledovců – nikde jinde v Rakousku se lanovkou nedostanete do výšky 3440 m. I tady myslí na freeridery, kteří tu najdou spoustu tras. Třeba přes údolí Taschachtal dolů do Mandarfenu, jedné z posledních horských usedlostí v Pitztalu. Nejlepší trasy poznáte během tří freeridových kempů od ledna do dubna. Na běžné lyžaře čeká 22 kilometrů sjezdovek.
Od půlky října se na Pitztalu nabízejí sobotní ochutnávky skicrossu. Na začátečnické trati se naučíte, jak se v ostrých zatáčkách a přes vlny nejrychleji dostat před spolucrossujícího soupeře.
Highlight: nejvýše položená kavárna v Rakousku, „Café 3440“ s výhledem na 3774 metrů vysoký vrchol Wildspitze a více než padesát okolních třítisícovek.
3. Hintertux (1500 – 3250 m)
Na tomhle ledovci se lyžuje po celý rok včetně léta. A jak! Weby skiresort.de a top-of-the-mountains.com Hintertuxu přiřkly titul „Nejlepší ledovcové středisko na světě“. Snowboardová sezóna začala už 30. září a od 24. listopadu se tu na zahajovacím závodě Světového poháru FIS sejdou světová esa v telemarku.
Letos na Hintertuxu přibude Funslope na Sommerbergu. Díky mírnému sklonu svahu se tu na vlnách a v ostrých zatáčkách vyblbne každý lyžař nebo snowboardista – začátečník, pokročilý i expert.
Highligt: přírodní „Ledový palác“ – ledovcová puklina, kde můžete obdivovat třpytivé rampouchy a poznávat přirozeně vzniklé vrstvy ledovce.
4. Sölden (1350 – 3340 m)
Ke třem třítisícovkám v jediné lyžařské oblasti připočtěte cool lokace z poslední bondovky „Spectre“. Letos se navíc na Söldenskom ledovci můžete svézt novou desetimístnou kabinkou, která bude mít největší přepravní výkon na světě (4500 lyžařů za hodinu).
Přijmete výzvu Adrenalincupu? Zahrnuje deset disciplín od obřího slalomu, slalomu, rychlostní tratě a freeridu přes boule, carving a let na lyžích až po BIG3 Fotosafari, zimní turistiku a smíšený závod. Skoro se nám to ani nevešlo do jedné věty… Všechny disciplíny se měří a vyhodnocují a zúčastnit se může každý, kdykoliv a zdarma. Nejrychlejší tři v každém měsíci vyhrají různě dlouhé skipasy a kdo dosáhne nejlepšího výsledku sezóny, získá skipas na celý příští podzim a zimu.
Highlight: legendární ledovcové představení „Hannibal“ (21. dubna).
5. Stubai (1000 – 3210 m)
Největší ledovcová sjezdařská oblast v Rakousku je doménou rodinného lyžování. Najdete tu 26 vleků a 35 sjezdovek od lehkých po náročné. Připočtěte skicampy, snowpark Stubai Zoo plus Powder Department se 14 freeridovými trasami s GPS sledováním, checkpointy a lavinovým tréninkovým zařízením.
Letos se na Stubaiském ledovci nově rozjede nejdelší lanovka na třech lanech v Alpách (4,7 km), na které nechybí kožené sedačky ani bezplatná wi-fi.
Highlight: ve výšce 3000 m můžete poblíž horní stanice lanovky Eisgrat navštívit dvě stě metrů dlouhou ledovou jeskyni.
A TADY si přečtěte, jak si správně vybrat sjezdové lyže.