fb pixel 5 argumentů, proč nepoužívat antibakteriální mýdlo. Přehnaně čistotné matky čtěte! – G.cz
Vyhledávání

5 argumentů, proč nepoužívat antibakteriální mýdlo. Přehnaně čistotné matky čtěte!

Americká vládní agentura pro schvalování potravin a léků (FDA) prohlásila, že antibakteriální výrobky nejsou o nic účinnější než běžné mýdlo a voda, navíc však mohou být nebezpečné!

Jana Kalousová
Jana Kalousová 10.3.2014, 10:25

Víte, co je to triclosan? Pravděpodobně ne a přesto se s ním denně setkáváte. V mýdlech, krémech na ruce, holících pěnách, ale i v hadrech na mytí či zubních pastách. Triclosan je všude, protože z hubení bakterií se nenápadně, ale postupně, stala masová posedlost! Žádost o prozkoumání neškodnosti triclosanu dostala FDA už v roce 1972, ale své konečné závěry publikovala teprve 16. prosince minulého roku. Po několika desítkách let zkoumání došla k názoru, že používání bakteriálních mýdel pravděpodobně přináší více škod než užitku, a nařídila výrobcům, aby prokázali, že tomu tak není. Pokud výrobci do roku 2016 neprokáží, že používání triclosanu je zcela bezpečné a hlavně účinnější než normální mýdlo a vlažná voda, budou muset všechny výrobky obsahující triclosan stáhnout z prodeje. Přinášíme pět důvodů, proč byste neměli čekat až do roku 2016.  

1. Antibakteriální mýdla nejsou o nic účinnější než běžné mýdlo s vodou

soap Jsou to ty nejhorší vzpomínky na dětsví: když jsme se museli přehnaně mýt! wikipedia.org „Hodně spotřebitelů zřejmě podlehlo dojmu, že používáním antibakteriálních prostředků chrání sebe i své rodiny před nemocemi," vysvětluje Sandra Kweder, zástupkyně ředitele centra pro léčiva FDA. „Není to však nic než dojem. Věcné důkazy neexistují. Voda a mýdlo zvládne totéž." Výrobci sice tvrdí, že mohou účinnost triclosanu dokázat, neshoda ovšem vyplývá z různých způsobů testování a jejich interpretace. Pokud pouze měříte množství bakterií a nic jiného vás nezajímá, zjistíte, že mýdlo s triclosanem jich opravdu zničí o něco více. FDA nicméně požaduje důkaz, že tento fakt skutečně vede k ochraně zdraví – například tedy k nižší pravděpodobnosti infekčních onemocnění. Tak tomu ovšem podle dosavadních analýz není. Mimo jiné také proto, že antibakteriální přípravky ničí pouze bakterie a nikoliv viry, které způsobují většinu sezónních chřipek a nachlazení.  

2. Antibakteriální mýdla přispívají k rozvoji mnohem odolnějších bakterií

mrsa Methicilin-rezistentní zlatý stafylokok. Tohohle chlapíka z těla jen tak nevyženete. A antibakteriální mýdlo přímo miluje.  wikipedia.org Přemrštěným používáním antibiotik sice zabíjíme velká množství bakterií, nicméně tím vytváříme prostor těm částem bakteriální populace, jimž náhodné genetické mutace umožňují útok přežít. Vzácné ostrůvky se po nějakém čase rozrostou v plnohodnotné kmeny bakterií, jimž naše chemické prostředky už ublížit nemohou. Současná medicína tento vývoj vnímá jako velmi vážný problém. Světová zdravotnická organizace dokonce mluví o globálním zdravotním ohrožení. Některé druhy bakterií (například MRSA) si už dokázaly vypěstovat odolnost proti mnoha různým druhům chemikálií, což značně znesnadňuje léčbu i prevenci šíření infekcí. Není sice zatím jasné, jestli k posilování bakteriální odolnosti přispívá i triclosan, některé studie ale tuto možnost připouštějí.  

3. Antibakteriální mýdla mohou působit jako hormonálně aktivní látky

zaba Která žába má problém se štítnou žlázou? Ta, která používá triclosan! Mnohé výzkumy krys, žab a dalších živočichů ukazují, že triclosan narušuje regulaci hormonů štítné žlázy. Je tomu zřejmě proto, že se jim chemicky podobá, a snadno se proto váže na jejich receptory. Zatím se sice narušování regulace hormonů štítné žlázy triclosanem u lidí neprokázalo, výzkumy na zvířatech však FDA považuje za „alarmující" a upozorňuje, že je to dlouhodobé riziko, které se za daných okolností nevyplatí podstupovat. Ve výsledku by to totiž mohlo vést k problémům jako je neplodnost, uměle vyvolaná předčasná puberta, obezita či rakovina.  

4. Antibakteriální mýdla mohou způsobit také jiné zdravotní problémy

eczema Alergie nemá na svědomí jen příroda, ale i hystericky čistotné matky Je prokázáno, že děti, které dlouhodobě přicházejí do styku s triclosanem, trpí ve zvýšené míře alergiemi. Vědci se domnívají, že jim do jisté míry chybí styk s bakteriemi, který je pro správný vývoj a fungování imunitního systému nezbytný. Ukázalo se také, že triclosan může narušovat aktivitu svalových buněk. To je poměrně závažné zjištění, protože to znamená, že se do krevního oběhu dostává mnohem snadněji, než se předpokládalo. Jeden výzkum z roku 2008 například prokázal triclosan v moči 75 % náhodně vybraných testovaných lidí.  

5. Antibakteriální mýdla poškozují životní prostředí

Dolphin-Picture Vše se vším souvisí. Přehnané mytí rukou vašeho dítěte i zdraví malého delfína. Masivním užíváním antibakteriálních mýdel proniká triclosan postupně do světového vodního systému, kde hrozí nebezpečí, že začne narušovat schopnost fotosyntézy řas. Vzhledem k tomu, že je rozpustný v tuku (hromadí se také v živočišných tukových tkáních) obávají se vědci, že tak proniká potravinovým řetězcem stále výš. Tyto obavy potvrzuje například studie z roku 2009, která triclosan našla v krvi delfínů u pobřeží Jižní Karolíny a Floridy.  

Co dělat?

mydlo Naopak to nejde. Špína nebývá bílá. Nemyslíme to rasisticky! Vyhýbejte se výrobkům, které triclosan obsahují a nahraďte je např. desinfekčními prostředky s alkoholem. Nejlepší ovšem bude staromódní postup, který známe už z dětství: pečlivě si mýt ruce mýdlem a vodou. To proto, že alkohol v dezinfekci sice zabíjí bakterie a viry, jenže neodstraňuje špínu. Triclosan najdete na etiketách výrobků pod anglickými názvy: irgasan, irgacare, microban nebo samozřejmě triclosan. Zdroj: FDA a smithsonianmag.com  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články