fb pixel 4 tipy, jak (a kde) si užít koně – G.cz
Vyhledávání

4 tipy, jak (a kde) si užít koně

Staré mongolské přísloví říká, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Víme, jak to vyzkoušet, aniž byste museli až do Ulánbátaru.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 8.8.2017, 07:50

Koně lidem přinášejí radost. Ne nadarmo je třeba kontakt s nimi využíván při léčebné metodě zvané hipoterapie. Díky koňským farmám můžete tato nádherná zvířata využít i při putování českou krajinou. Na farmách, kde vstoupíte do pomyslné zóny volného plynutí času, nahlédnete i do neuspěchaného životního stylu našich předků. Koně vám tak otevřou bránu k venkovu, který se v posledním čtvrtstoletí leckde pomalu vrací ke svým pozapomenutým kořenům.

V širším okolí Prahy najdete řadu koňských farem, kde si můžete půjčit koně a vyrazit na vyjížďku – buď pod dohledem zkušeného instruktora, nebo i sami. Na některých farmách vám i půjčí potřebné vybavení, nechají vás přespat nebo ustájí vašeho vlastního koně. S trochou plánování si tak můžete sestavit i několikadenní putování v sedle z jedné farmy na druhou.

Více se dozvíte třeba na www.konicci.cz nebo www.equichannel.cz. Tady jsou vybrané tipy na jezdeckou turistiku a rekreační jezdectví:

1. Ranč Black Riders v Pozově u Benešova

Na koňském hřbetě odtud můžete vyrazit na celodenní i kratší vyjížďky malebnou posázavskou přírodou. Pokud jste na koni zatím nikdy neseděli, naučí vás to tu.

Více: www.blackriders.info

2. Ranč U kotvy v Loděnici u Berouna

Pořádají tu vyjížďky do terénu Českého krasu s doprovodem vedoucího, který perfektně zná místní krajinu. Zúčastnit vyjížďky se mohou i úplní začátečníci.

Více: ranc-u-kotvy.cz

3. Statek Volevěč v Košovicích u Votic

Kromě výcviku v jízdárně tu nabízejí i vyjížďky do krajiny tzv. Českého Meránu, a to včetně vícedenních. Navíc se tu konají i týdenní dětské tábory s výukou jízdy na koních.

Více: statekvolevec.cz

4. Rakovnickem po hipostezkách

Stále stoupající zájem o koňskou turistiku dal postupně vzniknout síti speciálních jezdeckých stezek. Tzv. hipostezky jsou v terénu vyznačeny bílým čtvercem s barevným puntíkem uprostřed. Jejich síť se neustále rozšiřuje a snaží se vyrovnat cyklostezkám, stezkám pro pěší a běžkaře. Pokud jedete déle než jeden den, musíte se svým koněm někde přespat a odpočinout si, nakrmit a napojit se. Od toho bývají na hipostezkách jezdecké stanice.

Ještě váháte? Zkuste v sedle třeba Rakovnicko. Pro jezdce na koních tu byla v roce 2007 vyznačena soustava hipostezek, souhrnně označovaných jako Středočeská jezdecká stezka III. Má tři barevně odlišené větve s hlavní červenou.

Více: www.rakovnicko.info

A TADY si přečtěte, jak (a kde) se svézt na dinosaurovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články