4 megalomanské balkánské pomníky pohledem skejtařů v novém dokumentu Monuments – G.cz
Vyhledávání

4 megalomanské balkánské pomníky pohledem skejtařů v novém dokumentu Monuments

Ve čtvrtek 25. února bude mít premiéru ojedinělý cestopisně-skateboardový film točený na telefon. Jste srdečně zváni.

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 22.2.2016, 17:50
Nápad vyrazit po těchto intergalaktických památnících jsem nosil v hlavě několik let. Od chvíle, kdy jsem je spatřil na jednom webu, jsem věděl, že musím naložit auto a vyrazit,“ říká Peter.

Vzít auto, a vyrazit jen podle GPS souřadnic na Balkán objevovat monumentální komunistické památníky, často skryté v kopcích mimo zpevněné silnice, to byl plán Petera Mercella v létě loňského roku.

Druhý rozměr jeho nápadu dalo osazenstvo vozu. Tři různorodí skateboardisté ze Slovenska a Polska, kteří jeli do neznáma na nekonečnou cestu zkusit, jestli půjde na místech třeba jen vyfotit a natočit nějaký trik.

Dvacetiminutový dokument mapuje přes čtyři tisíce kilometrů dlouhou cestu posádky po čtyřech monumentech. Za sedm dní projeli třináct států a na telefon zaznamenávali úplně vše.

Igor Hanečák, který natáčel ze všech nejvíce k tomu dodává: „Snažili jsme se o maximální autentičnost. Nebyla to pouze klasická skejtová tour, ze která vznikne pětiminutový edit. Chěli jsme nejen ukázat až bizarní stavby komunistické moci, ale také to, jak vlastně cestování se skejtem vypadá zevnitř.

Putování má čtyři záchytné body, čtyři monumenty.

1. Monument of the Revolution Moslavine u Podgariće

Jestli se mohl George Lucas při jeho tvorbě inspirovat něčím z Východu, pak rozhodně architekturou tohoto monumentu, připomínajícího vesmírnou loď. V roce 1967 ho nechal postavit jugoslávský diktátor Tito jako oslavu revoluce v Moslavině.

2. Memorial Valley of Heroes u Tjenište

Cesta pokračuje do Memorial Valley of Heroes v Bosně a Hercegovině, památníku, který je ztvárněním skalní průrvy a připomíná neúspěšnou vojenskou operaci, která stála život sedmi tisíc lidí.

3. Hillock of Fraternity u Plovdivu

Následuje první zastávka v Bulharsku, kterou byl Memorial complex Hillock of Fraternity, který představuje obrovské ohniště vytvořené z betonových šikmin. Byl postaven na památku stého výročí ukončení osmanské nadvlády roku 1978.

4. Buzludzha v pohoří Stara planina

Poslední zastávkou bylo takzvané bulharské UFO, oficiálním názvem Buzludzha, obrovská stavba se 107 metrů vysokou věží s rudou hvězdou. Stavba se tyčí na vrcholu, který v roce 1868 zažil bitvu Bulharů s Turky. V roce 1974 ji nechal vybudovat generál Dechlev a měla sloužit jako centrum socialistické budoucnosti. Útroby obřího sálu již notně zchátralé stavby tvoří pozlacené mozaiky.

Premiéra i s vernisáží speciálně prosvícených fotek se uskuteční v pražském kině Atlas 25. února od 18 hodin. Následovat bude ještě projekce na afterparty v klubu Neone, kde zahrají DJ Lucky Boy a Akvamen.

Více informací najdete na skatemonuments.eu nebo na stránkách facebookové události.

A u obřích divných pomníků ještě zůstáváme – tady máte 30 bombastických pomníků, které oslavují ocelové ptáky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články