fb pixel
Vyhledávání

3 velké záhady, které ukrývá pařížský Louvre

Pařížský Louvre skrývá mnoho tajemství. Záhady začínají už u skleněné pyramidy, která před ním stojí.
Zdroj: Profimedia.cz

Je tomu 224 let, co revoluční francouzská vláda otevřela Louvre veřejnosti coby muzeum. Dnes je pařížská galerie jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí a jako taková je opředena mnoha legendami. Tohle jsou tři největší záhady, které ukrývá – takže pokud fandíte konspiracím, čtěte dál.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 11.11.2017, 10:25

1. Prokletí pyramidy

Skleněná pyramida stojící před historickou budovou Louvru je pro jedny skvostem, pro druhé trnem v oku. V roce 1989 ji z kovu a skla postavil americký architekt I. M. Pei, a to za vlády François Mitterranda, kterému se pro zálibu v tajemstvích přezdívalo Sfinga. Jistý milovník konspiračních teorií před časem prohlásil, že pyramida se skládá přesně ze 666 skleněných tabulí, což ovšem tiskové oddělení galerie vyvrátilo – je jich 673. Že by tam ale někdo lezl, aby to přepočítal, to se nestalo. Díky Šifře mista Leonarda Dana Browna budí zvědavost i menší pyramida, jejíž špička se jen těsně nedotýká obrácené pyramidy navazující pod úrovní chodníku na tu venkovní. Žádný prostor pod ní sice není, ale symbol dvou propojených pyramid je v mystice dost zásadní.

2. Záhadná Mona Lisa

Největší záhadou pod střechou Louvru bude už asi navždy slavný obraz Leonarda da Vinciho. Kromě toho, že dodnes nikdo neví, kdo mu vlastně stál modelem ani co znamená její lehký, tajemný úsměv, oznámil roku 2011 italský vědec Silvano Vinceti, že v očích záhadné ženy objevil písmena L a S. Také se může jednat o číslovky 7 a 2, přičemž číslo 72 má například v kabale zásadní význam.

3. Princové z Toweru

Ve sbírkách Louvru je mnoho děl, která jsou na první pohled něčím děsivá – jde především o posmrtné sochy státníků. A vedle nich také jeden tmavý obraz, který se snadno přehlédne, ale vyvolává mravenčení a je za ním staletí nevyřešená záhada. Jedná se o malbu Paula Delarocheho s názvem Král Edward V a Vévoda z Yorku v Toweru. Tyto dvě reálné postavy jsou dva malí princové, synové krále Edwarda IV. Po jeho skonu je do londýnského žaláře nechal zavřít jejich po moci bažící strýc. Mladí šlechticové měli vycházky, lidé je často vídali hrát si v zahradách Toweru, pak ale roku 1483 beze stopy zmizeli. O 200 let později byly během rekonstrukce nalezeny dvě kostry dostatečně malé na to, aby byly dětské. Jedna z nich měla vážně poraněnou čelist. Ostatky byly převezeny do Westminsterského opatství – zda se ale jedná o prince, to se přes veškeré snahy badatelů o analýzu nálezu dodnes nepodařilo potvrdit.

A tady si prohlédněte 15 záhadných fotografí z Google Maps.

Podobné články

Doporučujeme

Další články