fb pixel
Vyhledávání

3 důvody, proč Václav Havel in memorial připomíná komunistické papaláše

Skandální události kolem Havlovy knihovny zničily morální kredit bývalého disidenta.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 24.9.2015, 14:11

Václav Havel se už za svého života po vzoru amerických státníků rozhodl v Praze zřídit knihovnu, která by „budoucím generacím“ připomínala jeho podíl na pádu komunismu. Dalším cílem měla být „dokumentace, výzkum a propagace života, díla a myšlenek někdejšího prezidenta“.

Proč ne? Sice to trochu připomíná pomníkové velikášství předlistopadových soudruhů, ale zásluhy Havla na tom, že žijeme ve svobodné společnosti mu nikdo neupírá. Horší je, jakým způsobem Havel svůj „pomník“ prosazoval a co se kolem něj dodnes děje.

1. Ministerská „tlačenka“

Miliardář Zdeněk Bakala už před lety pro Knihovnu Václava Havla za 200 milionů korun koupil dům U Drahomířina sloupu na pražském Loretánském náměstí. Projekt se ale nelíbil památkářům, kteří ho dlouhá léta brzdili.

To se ale teď změnilo. Podle včerejší zprávy iDnes ministr kultury Daniel Herman (KDU–ČSL) před pár dny osobně smetl odborné výtky památkářů a historiků ze stolu a o své vůli vydal rozhodnutí, že ambiciózní plán přestavby domu na knihovnu neodporuje památkovým předpisům. Ano, ten Herman, který se s Havlem za jeho života přátelil a který nedávno pokřtil jednu z jeho proslulých laviček.

Takže je to stejné, jako to bylo za komunistů. V zájmu mocných se obcházejí předpisy a zákony a na rozdíl od řadových občanů jim úředníci všemožně vycházejí vstříc. Z Václava Havla teď Herman udělal jediným škrtem pera papaláše, kterému projde úplně všechno (i když „in memoriam“). Nové sídlo Havlovy knihovny vznikne jen díky „tlačence“ a obcházení předpisů.

2. Nemravná snaha vyštvat nepohodlného nájemníka

S nájemníky domu, kde má knihovna vzniknout, se Bakala dohodl na odstupném, takže se postupně vystěhovali. Až na jednoho. Důchodce Bohumil Vejtasa se z domu hnout odmítá. Před čtyřiceti lety si na půdě vlastníma rukama vystavěl byt, který teď prý neopustí „ani za miliardu“. Prohlásil: „Děti, domov a vlast nejsou na prodej. Tady nejde o peníze – chci tu dožít.“

Když začátkem 90. let těžaři kvůli uhlí vystěhovávali lidi ze severočeských vesnic, Havel veřejně podpořil jejich právo na domov. Když pak ale Vejtasa na jaře 2011 dorazil na tiskovku, na které Havel s Bakalou představovali projekt knihovny, poslali na něj ochranku, která ho vyvedla ze sálu. Co kdyby tehdy chtěl dát najevo, že mu není jedno, co se děje v domě, kde čtyřicet let žije? Co kdyby chtěl klást nepříjemné otázky? A co kdyby se hlavně snažil Havlovi připomenout, že on sám v boji za tahle základní občanská práva před listopadem skončil čtyřikrát ve vězení?

Pravda a láska tedy Vejtasovi uštědřila lekci o hranicích demokratické diskuse. A teď se ho ta pravda a láska pokusí z domu vyštvat. Bakalovi lidé se už před časem nechali slyšet, že na „potížistu“ nastoupí právníci. Nějaká mazaná a kluzká paragrafová klička, jak ho ve jménu Havlových hodnot přechytračit, se ale jistě najde.

3. Špinavé peníze od gaunera

Výstavbu Knihovny Václava Havla financuje muž, který letos v létě prodal více než 43 tisíc bývalých hornických bytů v Moravskoslezském kraji. Bakala je na podzim 2004 získal v privatizaci dolů a podle privatizační smlouvy je měl převést nájemníkům. Podvedl ale jak horníky, tak i stát. Už v říjnu 2008 ho tehdejší místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek kvůli převodu bytů označil za „gaunera“. Bakala ho za to žaloval, ale spor prohrál.

Po letošním prodeji bytů premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že Bakala „definitivně porušil svůj opakovaný veřejný příslib, že se bude o bytový fond starat a v případě zájmu umožní prodej bytů jejich nájemníkům“. Podle Sobotky je to „velké morální i podnikatelské selhání”. Prezident Zeman pak Bakalu rovnou označil za „lidskou hyenu“.

Bakala je přímo učebnicovým příkladem „mafiánského kapitalismu“, který Havel za svého života tak často kritizoval. A právě tenhle "gauner a hyena" teď bude celý projekt knihovny financovat ze svých špinavých peněz. A to už je hodně absurdní drama.

Poplivaná Pravda a Láska

Na Hradčanech tedy vznikne Havlův „pomník“ v podobě jeho knihovny. Bude sice podobně reprezentativní, grandiózní a honosný, jako sousoší, které v 50. letech míval na Letné Stalin, ale budou tu hned tři výše popsané rozdíly.

Představte si, že jednou půjdete kolem honosné a naleštěné Knihovny Václava Havla na Hradčanech a vaše děti se vás zeptají, kdo to byl. Odpovíte jim: „Pán, co nám vybojoval svobodu. Jenže před smrtí se pak snad zbláznil nebo co, a úplně otočil. Pořád měl sice plnou hubu Demokracie, Pravdy a Lásky, ale ve skutečnosti se začal chovat úplně stejně jako před ním komoušští papaláši. No a když umřel, začaly se v jeho jménu dít fakt divný a temný věci.

A vůbec, děti, raději přejdeme na druhou stranu ulice. Tady u Havlova “pomníku” je chodník plný plivanců a psích hovínek…“

Anketa

Ovlivní skandály kolem knihovny vaše hodnocení Václava Havla?

Anketa se načítá...

A TADY si přečtěte, jak dědicové tvůrce Ještědu odírají modeláře.

Podobné články

Doporučujeme

Další články