fb pixel 24 rozumných důvodů, proč je skvělé a užitečné, když člověk bydlí sám – G.cz
Vyhledávání

24 rozumných důvodů, proč je skvělé a užitečné, když člověk bydlí sám

Říká se, že těžko je člověku samotnému. Ale stejně tak se říká, že těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 3.6.2018, 10:01

Nechceme nikterak adorovat ani nikomu doporučovat staropanenský/mládenecký život, přestože i ten má bezesporu své klady. Máme na mysli spíše nevyhnutelný a zároveň přínosný životní předěl, kdy se člověk hned zkraje dospělosti – čím dřív, tím líp – odstěhuje od svých rodičů a bydlí sám se sebou ve svém kvartýru.

Takže jaké výhody můžete očekávat, když začnete žít ‚sólo‘?

1. Nikdo vás nebude v ničem omezovat. A naopak ani vy nebudete nikoho v ničem omezovat. Máte prostě neomezené soukromí a svobodu.

2. Můžete pít přímo z lahve nebo jíst přímo z hrnce. Klidně vleže na gauči před televizí ve tři hodiny ráno. Nebo pokud doma nemáte zrovna nic k jídlu, objednáte si dovoz pizzy nebo nečeho až ke dveřím. Kdo by vás kvůli tomu mohl okřiknout?

3. Nikdo vám neschovává věci na místa, kde byste je nikdy nehledali.

4. Nemizí vám věci z lednice ani ze spíže, máte-li ji účinně zabezpečenou proti vniknutí hlodavců.

5. Jste ušetřeni nepříjemných překvapení, například po svém příchodu najdete byt ve stejném stavu, v jakém jste ho opustili – s výjimkou vzácných situací, kdy jste nechali zapnutou žehličku nebo jiný spotřebič schopný zažehnout požár nebo vás mezitím vytopil(a) soused(ka).

6. Spíte, jak dlouho chcete. Vstáváte a uléháte, kdy chcete. Nebo kdy kvůli práci musíte. A nikoho tím nepohoršujete, respektive nerušíte.

7. Nemusíte se s nikým dělit o koupelnu ani toaletu a nemusíte se tam zamykat. Vyvstane-li potřeba seřvat někoho za to, že v koupelně nacákal a na záchodě nedoplnil toaletní papír, stačí se podívat do zrcadla.

8. Můžete chodit po bytě nazí dle libosti.

9. Uklízíte, jen když sami chcete. A třeba nazí.

10. Po příchodu z práce si můžete odpočinout. Způsobem, který vám nejvíc vyhovuje a jak dlouho budete chtít. Nikdo vás hned ve dveřích nezavalí informacemi, co on(a) dělal(a) přes den ani co teď bezpodmínečně a co nejdřív musíte udělat vy, aby ‚byl klid‘.

11. Nemusíte jen bohapustě lenošit, ale můžete se v klidu usebrat a přemýšlet nad svým životem, plány a cíli.

12. Samota vzbuzuje tvořivost a dává vám prostor věnovat se svým koníčkům.

13. Když toužíte po společnosti, zavoláte nebo napíšete přátelům. Nemusíte být pořád sami.

14. S tím souvisí i to, že si je můžete zvát v libovolných počtech v libovolné hodiny. A stejně tak je potom ze svého bytu vykázat.

15. To samé platí v případě přítelkyně/přítele.

16. Navíc se jí/mu můžete pochlubit, jak jste si v bytě uklidili či vymalovali (podle svého) nebo co jste si nového do bytu pořídili.

17. Nehromadí se vám v bytě věci, které jste si do něj sami o vlastní vůli nepřinesli.

18. Díky pravidelnému odloučení se na sebe s přítelkyní/přítelem budete těšit a snížíte obecné riziko, že byste si začali lézt na nervy už po pár týdnech vztahu.

19. Při eventuálním rozchodu nemusíte řešit, co komu v bytě vlastně patří.

20. Účty za energie jsou jen vaše účty – nemusíte nikomu vyčítat, že spotřeboval(a) moc vody nebo propálil(a) moc elektřiny/plynu nebo moc protopil(a).

21. Naučíte se tak, jaké to je žít sami, bez rodičů a jejich všudypřítomného sekýrování, ale zároveň i ‚servisu a údržby‘.

22. Svým rodičům tím velmi ulehčíte jejich život. Budou mít prostor a čas na své vlastní zájmy a koníčky. A taky ušetří za jídlo a energie spojené s vaším pobytem u nich.

23. Pomůžete ekonomice – jednak dvě domácnosti (vaše stará u rodičů a vaše nová ve svém bytě) ve výsledku vynaloží o něco více financí spojených s užíváním prostor, než když žijete pohromadě v jednom bytě, ale hlavně vaši rodiče začnou daleko častěji chodit do společnosti, zvát si přátele a jezdit na výlety, protože už se nebudou muset ohlížet na svou nesamostatnou ratolest. Co ušetří na vás, dopřejí konečně sobě.

24. Zlepší se vztahy s rodiči – vaším odchodem z domova bude vyléčena ponorková nemoc, budete si vzácnější a na návštěvy u nich se budete těšit.

Díky těmto věcem zvládnete absolvovat sice někdy tvrdou, ale veleužitečnou životní lekci – stát se soběstační a být svým vlastním pánem/paní. A třeba pak zjistíte, že by vám vůbec nevadilo, kdyby s vámi ve vašem bytě žil třeba ještě někdo jiný. Někdo, kdo bude stát za to, abyste se vzdali výše uvedených výhod.

Podobné články

Doporučujeme

Další články