23 podnětných kontrastů: jak moc jsme si jako lidské bytosti rovni?

Obrázek uživatele Radek Kovanda
07.2.2018, 14:02

Na začátku života jsme všichni nazí a řvoucí, a na jeho konci „tam musíme všichni“, ale mezitím se klikatí různé životní cesty.

Fotograf Mark Laita (*1960 v Detroitu) je sice Američan, ale jeho rodiče – matka modelka, otec designér aut – pocházejí z Litvy. Když mu bylo deset, přestěhovali se z divokého Detroitu do relativně klidnějšího Chicaga, kde Mark objevil kouzlo fotografie a po střední začal dělat asistenta komerčním fotografům. Sám se jedním z nich posléze stal, přesunul se do Los Angeles a pracoval pro prestižní značky jako Adidas, Mercedes nebo Visa. A také pro Apple, který jeho fotografie používal více jak deset let při svých reklamních kampaních na nové produkty. V roce 2010 vydal Mark svou první nekomerční sérii ve formě knihy Created Equal (Stvořeni jako sobě rovní).

Na tomhle projektu pracoval víc jak osm let, během nichž navštívil téměř všechny státy USA a fotil v nich náhodně lidi, které na cestách potkal. Pořídil tak na tisíce fotografií, z nichž sestavil kontrastní dvojice. Dvojice, v nichž vedle sebe stojí zástupci stejného lidského druhu, ale z naprosto odlišných světů. Chce tím ukázat, že třebaže všichni přicházíme na tento svět stejně, tedy nazí a řvoucí, už od prvního nádechu nás postupně formuje a mění prostředí, do něhož nás rodiče přivedli. Navzdory prohlášení v Deklaraci lidských práv, že „všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní v důjstojnosti a právech“ se stáváme jedinečnými individui, která si ale s ostatními nejsou rovna už ani náhodou. Na startu zkrátka stojíme všichni stejně, a stejně rovní jsme si svojí smrtelností, ale mezi tím se klikatí různé cesty.

1. Astronaut vs. oběť únosu mimozemšťany

Oba na chvíli překročili hranice mezi zemí a ‚nebem‘ – a v případě obou nám nezbývá nic jiného, než tomu (ne)věřit.

2. Baletka vs. boxer

Cesta k subtilní kráse i k surové agresi vede přes náročný trénink a život plný odříkání a sebemrzačení.

3. Kytarista z metra vs. hornista z dechovky

Muzikanti, kteří hrají pro všechny, akorát na jiných místech a za jiné peníze – kdo z nich si asi vydělá víc?

4. Polygamista vs. pasák

Mají rádi ženy, každý svým způsobem.

5. Modelka v prádle vs. rozměrnější žena, taktéž v prádle

Exemplární ukázka tzv. morfologické plasticity druhu, neboli tvarové tvárnosti.

6. Adolescenti z amišské komunity vs. adolescenti z punkového prostředí

Stejný věk, jiní rodiče.

7. Jeptišky vs. prostitutky

Dávají lidem lásku a útěchu, každá svým specifickým způsobem.

Na další srovnání lidí přibližně stejného věku s více či méně rozdílnými životními osudy se podívejte v galerii:

A když už jsme u těch překvapivých kontrastů – tady se můžete podívat na 4 srovnání bible a koránu, která se křesťanským islamofobům moc nehodí.


Komentáře