fb pixel
Vyhledávání

22 fotek z výšky: perfektní čtverečné míle, dílo dávných zeměměřičů

+ DALŠÍCH 14 FOTEK + DALŠÍCH 15 FOTEK

Google Earth je nástroj užitečný k navigaci a vyhledávání konkrétních tras a cílů, ale zároveň též nástroj čistě zábavný a prokrastinační, který člověku odhalí nejen mnohé krásné pohledy, nýbrž i netušené zajímavé souvislosti.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 12.5.2018, 08:54

Na Instagramu už nějakou dobu funguje účet s názvem The Jefferson Grid, na němž se oproti jiným profilům vůbec nesetkáte se selfíčky jeho majitele a provozovatele. Každá sem postnutá fotka je satelitní snímek nějaké oblasti v USA tak, jak ji zobrazuje Google Earth. A každá fotka je přesně jedna čtverečná míle (ne kilometr, jsme totiž v USA).

Název projektu Jefferson Grid – česky Jeffersonova katastrální síť – se vztahuje k rozparcelování volné půdy v Americe, které vymyslel před více jak 200 lety mladý Thomas Jefferson. Tehdy ještě nebyl prezidentem, ale zeměměřičem. A pracoval jako předseda pozemkové komise. Navrhl, aby byly tehdejší Spojené státy rozděleny na stejně velké zemědělské pozemky o výměře jedné čtvereční míle.

Tento jeho návrh byl realizován v roce 1785, kdy se stal základem Veřejného zeměměřičského pozemkového katastru. A ve své podstatě funguje ve Spojených státech dodnes. Podobně i v Česku je katastrální rozdělení stále víceméně založené na původním Tereziánském katastru z poloviny 18. století, jenže ten daleko více respektoval ‚přirozené‘ hranice pozemků, kdežto americké rozparcelování je ‚umělé‘, jako podle pravítka. Přesto – když se podíváte z velké výšky – ovlivňuje podobu krajiny a její rozdělení dodnes.

Níže se podívejte na dvě desítky exemplárních příkladů – k většině, ale bohužel ne úplně ke všem, připojil anonymní zakladatel účtu alespoň přibližnou oblast, kde lze na Google Earth tyhle pohledy z výšky najít.

A tady máte ještě 15 pohledů z výšky na nejkrásnější kout Česka: Ústecký kraj.

Podobné články

Doporučujeme

Další články