22 fotek z cesty na konec Evropy – G.cz
Vyhledávání

22 fotek z cesty na konec Evropy

Severní konec Evropy najdete na norském Nordkappu. I když hnidopichové řeknou, že to je na ostrovu a ne na kontinentu, nám a tisícům turistů to nevadí. Tady máte manuál k cestě!

Tomáš Marný
Tomáš Marný 1.9.2014, 20:00

1. Jeďte autem, budete svobodní

01 Když se na cestě na sever a zpět vykašlete na trajekty, nebudete muset trpět ve stísněných kajutách a navíc na vlastní kola budete moci přejet Öresundkský most, který spojuje Skandinávský poloostrov s Dánskem. Za přejezd dáte v jednom směru sice 46 euro, ale stojí to za to!  

2. Tisíce jezer

02 Ani nemusíte do Finska, stačí projet Švédským vnitrozemím mezi Helsingborgem a Stockholmem. Jezero, kam se podíváte. A ty západy slunce!  

3. Sobi

03 Čím více na sever, tím větší šance, že potkáte soba. Klidně i na silnici, takže pozor!  

4. Pobřeží Skandinávského zálivu

03a Žádné zakroucené fjordy, ale krásné pobřeží s kempy a mnoha místy k odpočinku, takové je pobřeží Skandinávského zálivu cestou na sever.  

5. Polární kruh

04 Polární kruh označuje na Zemi nejzazší body od pólů, kde alespoň jednou za rok nezapadá slunce. Toto je přejezd severního polárního kruhu ve Švédsku u města Tallvik.  

6. Norské vodopády

05 Tak třeba toto je jeden z těch menších, ale o to bouřlivějších. Jmenuje se Pikefoss a pojedete okolo cestou od finsko-norských hranic do města Alta.  

7.+8.+9.+10. Nordkapp

06 07 14 16a Jak jsme již předeslali, Nordkapp je takový turistický nejsevernější bod kontinentální Evropy. Zaprvé totiž není na kontinentu, ale na blízce přiléhajícím ostrovu Magerøya, a i na tomto ostrově najdete ještě severnější výběžek pevniny. Buď jak buď, je to tu pěkné a turista je pořádně podojen... V létě tu pak tisíce lidí pozorují každou "noc" půlnoční slunce, které nezapadá.  

 11.+12. Knivskjelloden

08 09 Knivskjelloden je ten opravdu pravý nejsevernější bod Evropy. Vede k němu devítikilometrový trek pustinou, ale na konci je vám odměnou pocit, že jste to dokázali a možnost zapsat se do místní památeční knihy. Více na sever už jsou jen Špicberky...  

13. Fjordy

10 Zpáteční cestu domů si dejte Norskem, ať jedete jinudy. Není to tak přímočaré jako po švédských březích, ale ty výhledy! To na obzoru, to jsou Lofoty. Když budete mít čas, stavte se i na nich, příroda je tu naprosto nedotčená a krásná.  

14.+15. Víc sobů

11 12a Ten sob na začátku článku, to je taková severská předehra, cestou okolo norských fjordů jich na okolních kopcích uvidíte celá stáda. Mít k foťáku dlouhé sklo se rozhodně vyplatí.  

16. Losi

12 I když máte cedule "Pozor losi" okolo silnic prakticky všude, vidět ho, to chce mít opravdu štěstí. Jsou to strašně plachá zvířata a pohybují se okolo silnic hlavně v noci a ráno. A koneckonců je to dobře, protože srážka s losem bývá většinou fatální jak pro auto, tak pro posádku.  

17.+18. Vesnice a sušené ryby

13 15 Je to puch a vypadá to strašidelně. Sušení ryb je ale odjakživa jednou z hlavních obživ lidí na severu. Snímky jsou z města Honingsvåg.  

19. Polární kruh podruhé

17 Oproti švédskému pojetí polárního kruhu je to norské poměrně spektakulární. Na náhorní plošině Saltfjellet vás čeká obchod, restaurace a památníky i památníčky. Mimochodem, dejte si v restauraci sobí ragů - lahůdka!  

20. Trajekty

18 Cestou od Nordkappu k Trondheimu v jedné části chybí silnice. Prostě neexistuje, je tu jen fjord. Takže úplně všichni musejí na trajekt, ať se jim to líbí, nebo ne. Nebojte se, je to zážitek a za dvacet minut jste na druhém břehu.  

21. Trondheim

19 Tahle zastávka se vyplatí. Krásné město s proslulými barevnými domy u městského kanálu se starým mostem a jedna z největších katedrál v Norsku. Dejte si alespoň den na menší průzkum.  

22. Suma sumárum

20 Ne, zajet si na Nordkapp není to samé, jako projížďka do Tesca na nákup. Stojí to ale za to, na to se můžete spolehnout! Fotografie z archivu autora.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články