22 důvodů, proč je fajn být plešatý – G.cz
Vyhledávání

22 důvodů, proč je fajn být plešatý

Jedinec na fotce trpí tzv. androgenetickou alopecií, česky řečeno ztrátu vlasů zapříčiněnou působením mužských pohlavních hormonů. Jenomže jeho to nejen že vůbec netrápí, ale je za to nesmlouvavé přírodě paradoxně velmi vděčný. Proč?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.11.2017, 12:45

„Nikdy nevěřte muži, který schovává svoje kouty! Muž, který lže sám sobě, totiž lže i všem ostatním!“

Což není můj případ – na první pohled je vidět, že mně věřit můžete. Že mi padají vlasy, jsem zjistil už asi v šestnácti. Pár let mě to trochu štvalo, ale máme to prostě v rodině. Praděda měl plešku, děda měl plešku, táta měl plešku... Postupem času jsem zjistil, že mi to nejen nevadí při balení žen (naopak!), ale že to má i řadu výhod.

Tady jsou:

1.

DSC_3206 Chytrý, vzdělaný, bohatý, známý, svůdný... a skromný, samozřejmě. Pleš totiž činí lidi lepšími. (foto nějakej Malajec, co šel náhodou kolem) Ženy věří, že máte velký penis. Androgenetickou alopecii totiž způsobuje mužský pohlavní hormon testosteron, a čím víc testosteronu... Tak zní legenda, kterou s oblibou vyprávím. Realita je ale složitější. My plešouni máme dědičnou genetickou variantu, způsobující větší aktivitu enzymu, který testosteron přeměňuje na dihydrotestosteron (DHT). Tahle látka se váže do okolí vlasů a zkracuje jejich aktivní růstovou fázi. Vlasy pak vypadávají dřív, než by měly, a nestihnou se obnovovat. S velikostí penisu tedy pleš nesouvisí.

2.

Nemůžou vám vypadat vlasy. Pleš už totiž nepostupuje dál – DHT se vyskytuje hlavně v kůži čela a týlu, ale nikdy ne v zátylku ani ve zbytku těla. Právě proto taky nepřipomínám Fantomase a na prsou jsem chlupatý jako opice.

3.

cf455c7c193eafab9c6c6802f9d41ab36cf0388b Génius zločinu samozřejmě neměl vlasy Snadno utřete blbečky, kteří vás přirovnávají k Fantomasovi. Ten totiž neměl androgenetickou alopecii, která nikdy nejde až do týla. Lidé bez jediného vlasu mohli třeba prodělat chemoterapii při léčbě rakoviny. Nebo trpí tzv. areátní alopecii, při které vlasy vypadávají v ložiscích velkých asi jako dvacetikoruna. Nejčastěji to způsobuje zánět, který je namířen proti vlasovým kořínkům. Není nakažlivý – imunitní systém si jen z nějakého důvodu ‚usmyslí‘, že vlasové kořínky jsou tělu cizorodou strukturu, a zničí je. Až tedy potkáte Fantomase, nebojte se, že od něj plešatění ‚chytnete‘.

4.

Nepotřebujete hřeben, fén ani gel na vlasy. O natáčkách nemluvě.

5.

Můžete vtipkovat: „Vlasy mám prostě odřený od podvazků!“

6.

Ušetříte za holiče. Před pár lety jsem si koupil strojek, který stál asi stejně, jako tři návštěvy holiče (cca 500 Kč). Těch pár zbývajících chlupů na lebce si jednou za čas ojedu sám a je to.

7.

V létě máte účinnější chlazení. Hlavou tělo ztrácí více než třetinu přebytečného tepla, a když vám na ní chybí izolační vrstva...

8.

Jean-Luc-Picard-jean-luc-picard-12788139-512-384 Kapitán Hvězdné flotily byl jedním z nás. Vlastně teprve bude, protože se to odehrává v budoucnosti. Můžete se tvářit, že jste génius. „Kdo pracuje rukama, má mozoly, a já prostě pracuju hlavou,“ říkám s oblibou. A taky s vědomím, že je to blbost, protože padání vlasů s inteligencí nijak nesouvisí.

9.

Pleš se udržuje mnohem snadněji než vlasy. Ráno si prostě umyjete hlavu mýdlem, utřete ručníkem a je vymalováno.

10.

Při rvačce vás soupeř nemůže popadnout za vlasy a mlátit vám ksichtem o zeď.

11.

Nemůžete dostat vši. A pokud je už náhodou dostanete, snadněji se jich zbavíte.

17518

Pokračování na další straně...

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články