fb pixel 200 milionů pro mladé vědce: Manželé Dvořákovi darovali rekordní částku na lepší Česko – G.cz
Vyhledávání

200 milionů pro mladé vědce: Manželé Dvořákovi darovali rekordní částku na lepší Česko

Zdroj: twitter

Chcete na sebe upozornit v očích společnosti a médií v tom nejlepším světle? Darujte na filantropii ze svých vlastních peněz 200 milionů a rázem budou vaše jméno velebit opravdu všichni. Oprávněně! Touto sumou totiž překvapili celý svět manželé Dvořákovi, který darovali takto závratnou částku na podporu mladých chemiků. Tyto finance se jim podařilo získat díky licenci na léky proti HIV.

Martin Miko
Martin Miko 22.1.2020, 15:23

Velmi štědří manželé

Není nic lepšího, než pozorovat, jak lidé z oboru, kterému se celý život věnovali, vrací zpátky část ze svých úspěchů, aby se i další generace mohla rozvíjet a posouvat dál. Aktuálně je řeč o chemicích Haně a Dalimilovi Dvořákových, kteří se nerozpakovali věnovat 200 milionů korun nadaci, která pomáhá podporovat mladé a talentované chemiky.

Manželé Dvořákovi se tak stali bezesporu nejštědřejšími dárci do oblasti vědy. Jejich finance půjdou na navýšení základního jmění Nadace Experientia, kterou oni sami založili před 7 lety. Díky jejich štědrému daru se z této soukromé nadace stala přes noc v podstatě nejvěší nadace na podporu vědy v Česku. Nadace pomáhá primárně v oblasti chemie.

A kdo jsou manželé Dvořákovi? Jedná se o dodnes aktivní chemiky, kteří doposud zachránili život milionům lidem, aniž by tito lidé znali jejich jméno. Přesto se nejedná o žádné celebrity ani miliardáře, nýbrž o blízké spolupracovníky profesora Antonína Holého. Vědkyně Hana Dvořáková s ním měla tu čest pracovat mezi lety 1986 až 1996. Společnými silami objevili dodnes nejpoužívanější lék proti AIDS, který umí v lidském těle pozastavit šíření HIV. Sama Hana Dvořáková tvrdí, že byla ve správný čas na správném místě, což jí v životě velmi pomohlo. Tím měla na mysli úzkou spolupráci s profesorem Holým, díky kterému do Ústavu organické chemie a biochemie přiteklo přes 15 miliard korun. Kolik z této sumy získala Dvořáková není známo, nicméně odhadem se může jednat o nižší stovky milionů korun.

Takovouto sumu nejsou běžní lidé schopni za život utratit, a tak se vědecký pár rozhodl, že bude pomáhat těm, kdo to potřebují. Finančně podporují Českou filharmonii nebo Člověka v tísni. Rovněž posílají peníze na vzdělávání dětí z vyloučených lokalit.

Darovaných 200 milionů korun by v následujících 20 letech mělo pomoci několika desítkám chemiků studovat na prestižních univerzitách po celém světě v rámci ročních stáží a rovněž zakládat nezávislé výzkumné skupiny v Česku, kde se zabývají touto činností. Mladí chemici tak budou financováni právě díky penězům manželů Dvořákových, což je bezesporu šlechetné gesto.

Pomáhat je správné, takže jestli jste dočetli článek až sem, pošlete nějakou hezkou DMS.

Podobné články

Doporučujeme

Další články