20 nejšťavnatějších špeků o Česku ze zahraničních průvodců. Opravdu jsme tak divná země? – G.cz
Vyhledávání

20 nejšťavnatějších špeků o Česku ze zahraničních průvodců. Opravdu jsme tak divná země?

Legrační a občas i pravdivé postřehy z cestovatelských bedekrů.

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 9.4.2018, 08:31

1. Až půjdete k někomu na návštěvu do soukromého domu nebo bytu, počítejte s tím, že se budete muset dočasně obejít bez bot. A to bez ohledu na to, jak módní a elegantní oblečení máte na sobě. Boty se totiž vždy vyzouvají a odkládají na rohožce u vchodových dveří. (BAEDEKER)

2. Pražský humor začíná jemně jako anglický, pak zčerná a nakonec zůstane viset jako oběšenec na šibenici. Jako posluchač nesmíte být v Praze žádná citlivka: Češi totiž nejsou přátelští, nýbrž mužní. Obyvatelé Prahy často působí jako burani. Ovšem vždy se chovají mužně. (BAEDEKER)

3. Češi nemají rádi, když se jim něco vysvětluje dvakrát. Všechno dělají podle své hlavy a ta je dost tvrdá. Pružnost a přizpůsobivost nepatří k národním přednostem, improvizace však ano. Češi jsou mistři světa v improvizovaných řešeních. (BAEDEKER)

4. Rodinám se obecně vede dobře. Většina obyvatel města vlastní alespoň jedno auto a občas si může zajít na jídlo do restaurace. Na venkově jsou auta i restaurace obvykle nedostupné. (LONELY PLANET)

5. Se soumrakem odjedou autobusy s turisty a mnohá městečka a vesnice už zase patří jen místním. Když zůstanete přes noc, ponoříte se do blaženého poklidu. A to je skutečný, třebaže někdy těžko zachytitelný zásadní rys celých středních Čech.
Dokonce i urostlí a drsní muži v kožených bundách chodí po ulici úplně bez rozpaků s kornoutem jahodové zmrzliny v ruce. A to bez ohledu na roční období.(LONELY PLANET)

6. V Praze máte pocit, že snad každý třetí člověk tu souloží na veřejnosti. Zároveň je ale Praha pozoruhodná tím, že homosexuální city na ulicích neprojevuje vůbec nikdo. (LONELY PLANET)

7. Při setkání i při rozloučení se lidé zdraví přátelským ,ahoj’. Tento pozdrav zavedli čeští veslaři na přelomu 19. století. Tehdy to byl poslední výkřik módy. (MARCO POLO)

8. Moravské lidové písně se dokonce i Čechům zpívají velmi obtížně. Jsou extrémně rozmanité, kolísají mezi různými stupnicemi a naprosto zavrhují harmonii. Přesto se však exotický rytmus například tanečních písní bezděčně přenáší na posluchače.(MARCO POLO)

9. Brigády mladých: zatímco západoevropská mládež je zcela ponořená do sexu, drog a rock’n’rollu, česká mládež je ve svém pracovním úsilí téměř k nezastavení.
Mladičké obličeje jsou vidět za mnoha kasami v obchodních domech a supermarketech. Mladí brigádníci si takto vydělávají na cestu do zámoří. (MARCO POLO)

10. Pozdě, ale velmi výrazně dorazila renesance hippies i do zemí Koruny české.
Na každém rohu vypalují mladíci s plnovousy trávu, ve větru jim vlají dredy a bundy a lacláče mají zdobené květinami. (MARCO POLO)

11. Lední hokej je druhý nejoblíbenější národní sport, těsně za fotbalem. Výkony reprezentačních týmů na mistrovství světa jsou bedlivě sledovány, zejména v zápasech proti Slovákům nebo Rusům. (ROUGH GUIDE)

12. Nejpohodověji se po České a Slovenské republice cestuje vlakem. Železniční síť zdědily obě země v roce 1918 od Habsburků a patří mezi nejhustší v Evropě. Od té doby se toho změnilo málo. (ROUGH GUIDE)

13. Přirozenou hranici Čech tvoří hory porostlé borovicemi. (ROUGH GUIDE)

14. Pokud budete mít tu smůlu a někdo vám něco ukradne, měli byste to nahlásit na policii. Je nepravděpodobné, že by tam někdo mluvil anglicky, zkuste ale větu ,byl jsem oloupen‘. (ROUGH GUIDE)

15. Postoj k dětem je v obou republikách obecně velmi kladný. Venku je ale přitom dětí vidět málo nebo jsou pečlivě schované v kočárku. V hospodách, kavárnách, a dokonce ve většině restaurací se děti téměř nevyskytují. Od dětí se obecně očekává, že se budou chovat nepřiměřeně dobře, a zejména uctivě ke starším. (ROUGH GUIDE)

16. Pěší turistika je velmi oblíbená zábava mladých i starých. Největší nadšenci se vyžívají v činnosti, která je známá pod speciálním názvem ,jít na tramp‘. Lidé se oblečou do polovojenské výstroje, táboří v divočině, hrají na kytaru a zpívají u táborového ohně. (ROUGH GUIDE)

17. Tradiční české hospody jsou zakouřené místnosti plné chlapů, kde 99 procent hostů hojně a po půllitrech popíjí české pivo. (ROUGH GUIDE)

18. Praha má malou, ale kvetoucí gay a lesbickou scénu, jejímž duchovním srdcem jsou listnaté Vinohrady a sousední Žižkov. (ROUGH GUIDE)

19. Chladicí věže Temelína nabízejí poučný pohled. Temelín byl postaven podle sovětského návrhu, technicky je podobný elektrárně Černobyl a měl se stát největší atomovou elektrárnou na světě. Elektrárna, která se nachází na zlomu zemské kůry, byla spuštěna v roce 2000. Nyní dodává dvacet procent elektřiny v zemi, stejně jako druhá (a mnohem starší) atomová elektrárna v Dukovanech.

V Temelíně navštivte informační centrum (tel. 385 782 639), kde mají pohyblivé modely zařízení a 3D kino s filmem o stavbě reaktoru. Personál nadšeně rozdává propagační brožurky a plakáty s chladicími věžemi při západu slunce. (ROUGH GUIDE)

20. Chomutov (Komotau) je významná silniční a železniční křižovatka, které se při cestě touto oblastí jen obtížně vyhnete. Historie Chomutova je pozoruhodná spíše opakovaným ničením než čímkoli ostatním. Na městě se podepsaly tři ničivé požáry, rabování husity a Švédy, mor, bombardování za 2. světové války, vyhnání Němců a konečně dědictví komunismu - železárna, masokombinát a rozsáhlé pásy vysokých paneláků. Pokud se nešťastnou shodou okolností v Chomutově ocitnete, jděte se podívat na náměstí. Je celkem pěkné. (ROUGH GUIDE)

A TADY máte 18 odstrašujících důvodů proč nejezdit do zdevastovaných severních Čech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články