fb pixel 2 logické důvody, proč už nečíst týdeník Respekt – G.cz
Vyhledávání

2 logické důvody, proč už nečíst týdeník Respekt

Některé věci se ve slušné společnosti prostě nedělají

Ivan Brezina
Ivan Brezina 10.2.2016, 16:35

„Reflex nerespektuju a na Respekt nereflektuju,“ prohlásil před lety Karel Kryl. Druhá polovina jeho výroku teď získala tragickou pointu. Respekt zveřejnil, že za dvě Češky unesené před třemi lety v Pákistánu zaplatila Česká republika výkupné v přepočtu asi sto padesát milionů korun. A aby toho nebylo málo, tuto informaci vzápětí potvrdil i Miloš Zeman.

Za normálních okolností platí, že novináři mají zveřejňovat jakékoli informace, které získají. Jenže tohle nejsou normální okolnosti, a to hned ze dvou velmi závažných důvodů.

1. Ohrožení dalších Čechů, kteří se vydají do Pákistánu

Pákistán je nádherná země plná pohostinných a přátelských lidí. Vím, o čem mluvím – sám jsem tam byl šestkrát. Na jaře 2013 jsem pro Českou televizi komentoval únos Hany Humpálové a Antonie Chrástecké ZDE.

Až teď ale do Pákistánu pojedu posedmé, jako kdybych měl na čele cenovku: 75 milionů korun. Každý potenciální únosce bude vědět, že když mne se samopalem v ruce někde v pustině vytáhne z džípu nebo z autobusu, Česko mu dá za můj život spoustu peněz.

Právě proto taky vlády řady zemí s únosci buď zásadně nevyjednávají, nebo aspoň přísně tají, že za své občany zaplatily výkupné. Cizí média dobrovolně dodržují nepsané pravidlo, že se o tom prostě nepíše. Roztočilo by to totiž spirálu dalších únosů.

Respekt to skandálním způsobem porušil, a po něm i Zeman. Tenhle informační únik ohrozí každého Čecha, který se v budoucnu vydá nejen do Pákistánu, ale do jakékoli země, kde čas od času dojde k únosům. Teoreticky tedy třeba i na Slovensko, do Německa, do Polska… Kdekoli na světě se teď kvůli Respektu a Zemanovi ví, že únosy Čechů se vyplatí.

2. Zničení životů dvou unesených Češek

V atmosféře protimuslimské hysterie, které dnes v Česku panuje, je zveřejnění výše výkupného asi stejné, jako když v listopadu 1938 při pogromu nazývaném Křišťálová noc na židovský obchod nebo dům někdo nakreslil Davidovu hvězdu. Je to označení cíle všeobecné nenávisti.

Každý průměrný Čech si teď spočítá, že za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou zaplatil asi patnáct korun. Xenofobové na ně budou i po letech řvát: „Vy krávy pitomý, měly jste sedět doma na prdeli a ne jezdit někam k muslimákům!“

Zveřejnění identity oběti nebo informací, které proti ní mohou obrátit hanbu nebo hněv čtenářů a diváků, je často ještě horší, než samotný zločin. Právě proto se taky v novinách a v televizi nedozvíte třeba jména znásilněných dětí. Odborně se tomu říká sekundární viktimizace a všechna slušná západní média si to pečlivě hlídají.

Respekt ani Zeman si to nehlídají, což je těžce přes čáru nejen novinářské etiky, tak i zdravého rozumu.

Pravidla slušné veřejné debaty

Chování Respektu i Zemana je naprosto neomluvitelné. Ode dneška ale aspoň víme, že politický týdeník má s mužem na Hradě velmi mnoho společného. Stejně jako Zeman nerespektuje ani ta základní pravidla slušné veřejné debaty a v zájmu prodejnosti překračuje všechny meze. Čím se pak ale vlastně liší třeba od Blesku?

Pokud prezidentem pohrdáte pro jeho lhaní, namyšlenost, alkoholické excesy, vulgarity a další nectnosti, měli byste ode dneška pohrdat i Respektem. Osobně na něj už nereflektuju a přestávám ho číst.

Anketa

Souhlasíte se zveřejněním výše výkupného za unesené Češky?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články