fb pixel 2 internetové drápy zaseklé do hlav dnešních teenagerů, které nechápou už ani lidé pod třicet – G.cz
Vyhledávání

2 internetové drápy zaseklé do hlav dnešních teenagerů, které nechápou už ani lidé pod třicet

Jeden by řekl, že dnešní odrostlé děti a dospívající mládež budou frčet na Facebooku a libovat si v kyberšikaně. Inu, to možná ano, ale jejich hlavní smysl života je YouTube.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 12.5.2015, 19:00

Běžný uživatel YouTube si sjede video, ve kterém fretka spadla do záchodu nebo nějakou hezkou kompilaci montáží Adolfa Hitlera a je spokojen. Má dojem, že má kontakt s aktuální kulturou a tím pádem je pořád ještě v kurzu.

To je ale velký omyl. Pokud vám je přes dvacet, jste automaticky mimo hru a vůbec nejste cool, proto nemáte nárok vědět, o čem ten YouTube vlastně je. YouTube není o tom občas se zaseknout na nějakých ujetých videích. Youtube se musí žít. Musíte s ním splynout. Jeho alfou a omegou jsou vlogy a Let´s play videa.

Vlogy

Vlogy jsou akutálně doménou náctiletých holek, které si mezi sebou vytvořily vlastní odběratelský trh. O co konkrétně jde? Mladá holka natočí video, jak hezky se umí nalíčit nebo jaké boty si koupila. Pak to postne na YouTube a je vymalováno. Pokud se nalíčila opravdu kvalitně a boty si koupila s dostatečným talentem na kupování bot, diváci se můžou přetrhnout, aby její profil odebírali, a už se těší na příští video, kde si slečna umyje vlasy šamponem nebo si ostříhá nehty na nohou.

Je potřeba si uvědomit, že top vlogerky mají celkem zajímavý příjem z reklamy, takže i to může být hnacím motorem zmatených puberťaček.

Možná se může zdát, že na takovou kravinu se nemůže nikdo koukat, ale videa, jejichž zhlédnutí jdou do statisíců (u zahraničních vlogerek do několika desítek milionů), hovoří o pravém opaku. Jak je to možné? Je to prostě fenomén na bázi reality show s tím rozdílem, že založit si vlog, poškádlit štěstěnu a stát se uznávanou vlogerkou může opravdu každá.

Úspěchy vlogerských superstar inspirují mladé k tomu, aby si taktéž založili vlog. Stejně jako televizní reality show, tak i tento svět oslavuje lidi, kteří nic neumí a motivuje mládež k tomu, že není potřeba se snažit a úspěch přijde sám. Stačí se natočit, jak rozbalujete dárky, a svět vám bude ležet u nohou.

Vlogerka Fallenka, která má skoro 72 000 odběratelů nám ukazuje, co dostala k Vánocům. (Diskuse k videu je taktéž celkem zajímavá)

Let´s play

Jak jsou vlogy doménou především mladých dívek, tak videa Let´s play jsou zase výsadou chlapců. Co to vlastně je Let´s play video? Jedná se o video, ve kterém někdo hraje počítačovou hru a přitom komentuje všechno, co se ve hře děje a co právě udělal. Většinou ještě do horního rohu umístí malé okénko, ve kterém je natočen, jak video komentuje, aby tomu celému dal punc syrovosti.

Vzpomínám si, jak jsem před mnoha lety dostal k Vánocům Diablo. Byla to událost celého mého dětství. Celé vánoční prázdniny jsem seděl u počítače (15 hodin v kuse), sbíral zkušenosti a kosil Dark knighty a jim podobný zlořády. Jo, to bylo dětství se vším všudy. Dnešní mládež hry nepaří. Oni sledují, jak paří někdo jiný. Tomu se říká vývoj.

Let´s play videa jsou i celkem zajímavý byznys. Takový PawDeiPie si za to, že se natáčí, jak komentuje hru, kterou zrovna hraje, přijde na krásných 7 milionu dolarů ročně.

I v naší malé kotlině mámě několik Let´s play video superstar. MenT má skoro 520 000 odběratelů

Můj kamarád - učitel na druhém stupni základní školy - vyprávěl, jak to dneska chodí. Jelikož mu ještě nebylo třicet, měl takovou naivní vizi, že jsa ještě mladý vlčák, zapadne do skupiny náctiletých a ty povede ne jako přísný kantor, ale jako jejich kamarád, který pro ně bude vzorem. Jak ten se mýlil. Potvrdil, že je mezi svými žáky úplně mimo a připadá si jako geront nad hrobem, za kterého ho i mnozí žáci samozřejmě považují.

Naivní snahy o začlenění a posunutí učitelské praxe do 21. století, kdy navrhl, aby mu žáci posílali referáty přes e-mail, tito mu potvrdili, že žádný e-mail nemají a nevědí tak úplně, k čemu to je dobré. Sice mají profily na Facebooku (kam při zakládání potřebují zadat e-mailovou adresu, ale tu už dávno zapomněli), mají vlastní kanály na YouTube, ale e-mail nepotřebují. Je to pro ně zastaralá relikvie dob dávno minulých.

Tento kamarád potvrdil, že ústředním a jediným tématem diskuse o přestávkách (i během hodiny) jsou vlogy a Let´s play videa. Rozebírají se novinky a sem tam nějaký skandál. Na jeho dotaz, proč takové nesmysly sledují, odvětili, že to je prostě super a sleduje to každý. Zřejmě, kdyby jeden den vynechali, neměli by se druhý den ve škole o čem bavit a byli by ze skupiny vyčleněni.

Po vyučování žáci spěchají domů, kde usednou ke svým počítačům a dychtivě hltají další nová videa. Ačkoliv jsem si myslel, že na podobnou větu mám ještě tak třicet let času, tak musím napsat: „To je teda dneska mládež!“

Takže oni místo toho, aby si šli po škole někam na tajňáka zakouřit nebo se opít krabičákem do parku, mažou domů k počítači. Kdyby si aspoň doma pustili porno, jako kdysi každý správný adolescent (co já bych ve svých patnácti letech dal za dnešní rychlé připojení k internetu). To ale oni ne. Oni si pustí video, kde si nějaká nána půl hodiny mačká uhry anebo za ně paří cizí člověk Call of Duty...

Teenageři sice frčí v YouTube, ale TAHLE sprostá slova, která pomalu mizí z našich slovníků určitě už neznají.

Podobné články

Doporučujeme

Další články