19 věcí, které si zaměstnanci berou v práci zadarmo – G.cz
Vyhledávání

19 věcí, které si zaměstnanci berou v práci zadarmo

Představte si, že byste si najali uklízečku na vygruntování bytu. Začala by vytírat prach, a pak by si k tomu bez ptaní uvařila vaši kávu, v lednici snědla jogurt, zavolala si z vašeho mobilu, vyspala se ve vaší posteli... Drzost a zlodějina, že?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 21.10.2015, 17:00

Úplně stejně se často chováme i my zaměstnanci, a přijde nám to úplně normální.

1. Káva

Je v kuchyňce neustále k dispozici? Co je zadarmo, tím se často tláskáme víc, než kdybychom to museli platit. Končí to i závislostí na kofeinu a infarktem.

2. Internet

V něktefých zaměstnáních ho potřebujete k práci. Třeba v novinařině, kde musíte neustále sledovat, co se děje nového. Copak je dnes asi nového na www.freefoto.cz nebo na www.xhamster.com?

3. Obědy

Dostáváte stravenky, na které vám zaměstnavatel výrazně přispívá? Když se nad tím zamyslíte, není to ani tak benefit, jako spíš nesystémový “komunismus”. Podle stejné logiky by vám firma mohla připlácet na elektřinu, na benzín, na oblečení…

4. Telefon

Dnes už máme většinou všichni mobil s paušálem, ale dřív všichni z práce volali na soukromá čísla jako o život. Šlo jen o pár korun, ale v principu to byla rozkrádačka. Zvlášť pokud si kolegyně chtěla pořádně pokecat s kamarádkou. Kradla nejen poplatky za telefon, ale i pracovní dobu (viz níže).

5. Pracovní doba

Hodíte se marod, protáhnete pauzu na oběd, odskočíte si pro auto do servisu nebo ke kadeřníkovi, prokrastinujete na webu… Zaměstnavatel vám ale pořád platí. Největšími zloději jsou kuřáci. Když se sečtou jejich rauchpauzy, my nekuřáci bychom měli mít pracovní dobu kratší až o hodinu.

Pokud děláte u pásu, makáte v úkole nebo sedíte u kasy v Bille, máte smůlu – mnoho minut nešlohnete. Existují ale i zaměstnání, kde je pracovní doba v principu nesmysl. Třeba novinařina nebo reklama. Nejlepší věci vás často napadají o víkendu, v noci nebo cestou do práce.

6. Toner a papír

Nikdy jste si v práci nevytiskli soukromý dopis nebo článek, který vás zaujal? Na některých typech tiskáren vyjde stránka na korunu. Představte si kancelář s deseti úředníky, kde si každý vytiskne jen jednu stránku denně. Za rok svého zaměstnavatele připraví o 3560 Kč.

7. Odřezky salámů a sýrů

Pracujete v lahůdkářství? Lidi všechno nekoupí. Co neprodáte, strčíte do pytlíku a vezmete dětem. Správně by to ale měly sníst děti vašeho zaměstnavatele.

8. Toaletní papír, mýdlo, erární kafe

Absolutní sockování, ale najdou se i zaměstnanci, kteří se za to nestydí. Vzít v práci roli toaleťáku je fakt ubohé – to raději chodit se špinavým zadkem.

9. Benzín a amortizace auta

Třeba cesta služebním vozidlem na chatu. Za komunistů to kontrolovali dopravní policajti, dnes si to zaměstnavatel musí hlídat sám.

10. Kontakty

Pracujete v obchodní firmě a když se vám tam přestane líbit, zkopírujete si databázi zákazníků a dodavatelů. Jinde se vám bude hodit. Ale co když jste novinář a pro jedny noviny jste vymyslel zajímavé náměty na články? Komu patří obsah vaší hlavy – vám, nebo těm novinám?

11. Časopisy

Pracujete na recepci hotelu nebo jako sekterářka lékaře. Povalují se se tam časopisy s barevnými obálkami, aby si hosti nebo pacienti ukrátili čas. Když si je přečtete, přivlastňujete si něco, co vám nepatří. A co teprve když si je vezmete domů!

12. Jídlo

Jste kuchař nebo cukrář, pracujete v pekárně, výrobně sýrů či uzenin… No a užíráte. Moc dlouho tak ale majitele okrádat nemůžete. Přejíte se už vám to prostě nechutná. Největší terno je asi pracovat v lihovaru.

13. Vzorky

Pracujete v marketingu a vaším úkolem je rozdávat vzorky. Miniaturní balení parfémů, ochutnávky uzenin, recenzní výtisky knížek, malé lahvičky lihovin… No a místo rozdávání si to prostě syslíte doma.

14. Maso

Jste kuchař v restauraci a máte vařit z pravé svíčkové. Nosíte si ji domů (a buď ji jíte sám, nebo ji prodáváte konkurenci) a hostům vaříte z falešné svíčkové. Nebo zmenšujete porce. Dělá se to tak všude.

15. Diety a amortizace

Na služební cestě se zdržíte o hodinu déle, abyste na ně měli nárok. Nebo jedete vlakem a zaměstnavateli tvrdíte, že jste jeli vlastním autem.

16. Nápady a know how

Pracujete pro Apple, něco tam okouknete a tajně to prodáte Googlu. Pracujete pro řezníka Nováka a jeho recept na taliány tajně prodáte řezníkovi Černému. Princip je stejný.

17. Křída a pastelky

Funguje to jen u učitelek, a upřímně řečeno – co s tím?

18. Informace

Jste poslanec a v rámci výkonu svého mandátu se dozvíte o prodeji laciných pozemků. Pokud je koupíte, okradete občany. Nebo dokonce s kolegy ve sněmovně schválíte zákon o podpoře solární energie a obratem si postavíte solární elektrárnu. Občany tak na subvencích okradete o bilion korun. To se opravdu stalo!

19. Ženská těla

Dejme tomu, že děláte ochranku v bordelu. Pokud v pracovní době zadarmo souložíte s prostitutkami, okrádáte majitele bordelu o jejich těla. Z vlastní zkušenosti o tom nic nevíme, ale je to logické, ne?

Anketa

Vzali jste si někdy v práci něco, co vám nepatří?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články