O fazolích by se dala napsat celá knížka. Vlastně stohy knih. Počínaje tím, jak si různé jazyky pletou fazole a boby. A že třeba Němci nebo Angličané to na rozdíl od nás slovně nerozlišují a říkají obojímu souhrnně „bohnen“, resp. „beans“. Což je dáno tím, že ty ‚pravé‘ fazole přišly do Evropy až po objevení Ameriky, ale předtím se ve Starém světě hojně už odpradávna konzumovaly jim tvarově i taxonomicky příbuzné boby.
A dalo by se pokračovat třeba dosud nerozřešenou záhadou, proč existuje „fazole“ i „fazol“ (přičemž to první je semeno, to druhé rostlina). Dala by se rozebrat i výživová hodnota semen a vůbec celých plodů – unikátní přírodní mix s vysokým podílem bílkovin, lehce stravitelný, který tělu dodá množství užitečných makro- i mikroživin, akorát se lidé museli napřed pomocí vaření či kvašení naučit z fazolí odstranit nebezpečné jedy obsažené v nich za syrova.
A skončilo by se třeba u „mistra Beana“ ze známé britské skečové série nebo u méně známého Beana (Fazolka) z legendární sci-fi série O. S. Carda (kniha Enderův stín) nebo obecně a obšírně u toho, co, kdy, kde a jak fazole symbolizovaly.
Jenže pak přijde někdo (kdo provozuje facebookovou stránku Things Full of Beans), hodí do internetového pléna tyhle fotky fazolí, a je vystaráno – rázem není potřeba žádných slov. Fakt ne, přesvědčte se sami:
1. Fazole v hodinách
2. Fazole v kukadlech
3. Fazole ve starém bělidle
4. Fazole lásky po kapsách
.
5. Místo vody
.
6., 7. K užití vnitřnímu i vnějšímu
.
8. Superzdravé kombo
9. Supernezdravé kombo
.
10. Když nemáte peníze, vražte tam fazole
11. Fazole jsou lék
12., 13. Fazole vlezou všude
14. Rychlost konzumace fazolí ve Velké Británii:
38,5 tuny za hodinu
15. I málo je někdy hodně
16. Znáte cédéčko Whiskey & Fazole z roku 1991?
17. Když je sníš, vystřelíš
Dostali jste hlad? Tak ještě chvilku počkejte a mezitím se podívejte na 20 důkazů, že jíte příliš málo: poměřte se s opravdovými mistry.