fb pixel Každý si pamatuje, co dělal 11. září: Teroristický útok na newyorská Dvojčata znamenal konec bezpečného světa – G.cz
Vyhledávání

Každý si pamatuje, co dělal 11. září: Teroristický útok na newyorská Dvojčata znamenal konec bezpečného světa

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Zítra uběhne 20 let od teroristických útoků, které navždy změnily svět. Datum 11. září 2001 máme v paměti především jako den, kdy byla teroristickou organizací Al-Káida synchronizovaně unesena čtyři letadla s cílem napáchat co největší škody. Výsledkem byl náraz dvou letounů do dvou mrakodrapů Světového obchodního centra v New Yorku, náraz třetího letadla do budovy Pentagonu a unesení čtvrtého letadla, které dopadlo mimo rizikovou oblast poblíž města Shanksvile v Pensylvánii. Zde je 5 zajímavostí o nejděsivějších teroristických útocích na území USA.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 7.9.2021, 00:03

1. 11. září 2001 v děsivých číslech

19 teroristům se podařilo unést 4 letadla na komerčních linkách American Airlines a United Airlines. Při útocích zemřelo celkem 2 996 osob, z čehož byli téměř všichni civilisté, kteří pocházeli z 90 zemí světa. Útok byl organizován vůdcem Al-Káidy Usámou bin Ládinem.

2. Důsledky na všech frontách

Teroristické útoky měly obrovský dopad na mnoho faktorů. Primárně šlo o bezpečnost, kterou doprovázelo sbírání otisků prstů na letištích, sběr fotografií přijíždějících turistů a zvýšení kontrol takřka všude. Co se týče ekonomiky, tak následky útoků jen v pojistných nárocích přesáhly 40 miliard dolarů. Dalším negativním dopadem byl rostoucí trh ropy a totální kolaps v oblasti cestovního ruchu. Lidé se zkrátka báli létat.

3. Útok v New Yorku měl dopady na zdraví obyvatel

Při pádu „dvojčat“ se ze sutin obou mrakodrapů uvolnilo obrovské množství prachu, který pokryl v podstatě celé město. Vrstvy prachu byly v některých oblastech až několik centimetrů vysoké. Kombinaci zplodin a prachu bylo vystaveno přes 400 tisíc obyvatel New Yorku, což podle poznatků způsobilo respirační onemocnění až u 20 tisíc z nich. U obyvatel NY se navíc po teroristických útocích prudce navýšil počet lidí s depresemi. Až 13 % obyvatel zasáhla v den neštěstí panika, silný stres a pocity ohrožení vlastní existence.

4. Obrovský vliv na filmový průmysl

Odhadem až 45 filmů muselo být odloženo nebo v nich musely být změněny scény, které připomínaly newyorské mrakodrapy. Dokonce se muselo změnit i několik scén v jednom díle seriálu Přátelé, jelikož v něm Chandler vtipkoval o bezpečnosti na letištích. O události bylo následně natočeno i několik filmů, které se týkaly teroristických útoků. Jednalo se o filmy jako Let číslo 93, World Trade Center nebo Fahrenheit 9/11.

5. Tragédie doprovázená konspiračními teoriemi

Dodnes je tato událost plná spekulací a konspiračních teorií. Konspirátoři například odmítají, že by náraz letadel budovy neustály, takže tam logicky někdo musel nastražit nálože. Na amatérských konspiračních videích se například dozvíte, že celý útok naplánovala americká vláda, která chtěla nastartovat ekonomiku a zároveň chtěla získat posvěcení k napadení Afghánistánu. Někde se dokonce dočtete, že v „dvojčatech“ se v den útoku nenacházel žádný Žid, jelikož si všichni vzali v den akce volno. Všechny tyto nesmysly byly nakonec vyvráceny.

A zde si přečtěte, že dnes by se dožil 82 let český herec Pavel Landovský.

Podobné články

Doporučujeme

Další články