fb pixel 16 důvodů, proč je Kruh u Jilemnice lepší než Roztoky u Kruhu – G.cz
Vyhledávání

16 důvodů, proč je Kruh u Jilemnice lepší než Roztoky u Kruhu

Sousedi se odedávna pošťuchují nejvíc. Zvlášť když jsou ze dvou podkrkonošských vesnic ležících od sebe jen pár kroků přes kopec.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 3.3.2015, 10:29

1. Rybník

Na horním konci Kruhu je velký rybník, plný okounů a kaprů, s vlnícím se rákosím a pohupujícími se kačenami. Prostě ladovská idylka, a to ho ještě nedávno odbahnili. Nad ním je ještě jeden menší rybník, který nedávno vybudoval pilný Luboš. A v dolením Kruhu si Katka postavila soukromý rybník, a dokonce s ostrůvkem.

V Roztokách mají jen jeden malý umrněný rybníček u pošty. No, rybníček...

Vítězí: Kruh

2. Mediální prezentace obce

Mnohé naznačuje už srovnání pohlednic Kruhu (nahoře) a Roztok (dole). Občané obou vesnic se na nich snaží ukázat to nejhezčí, co je u nich k vidění.

Kruh se chlubí nádherným památkově chráněným roubeným Tuláčkovým statkem z roku 1760, pěstováním pomerančů v subtropickém zahradnictví nebo přepychovým koupalištěm. Roztoky na své pohlednici vsadily na místní spalovnu odpadu, krychlovité ‚paneláky naležato‘, skrývku roztockého povrchového dolu na hnědé uhlí, pole ležící ladem a sjezd hajlujících pravicových extrémistů. Inu, proč ne?

Vítězí: Kruh

3. Tenisové kurty

V Kruhu jsou kurty větší a lépe udržované a taky se na nich častěji hraje. V Roztokách se o kurty nikdo moc nestará a u jejich krajů dokonce sem tam rostou pampelišky.

Vítězí: Kruh

4. Kostel

V Kruhu kostel není, zatímco v Roztokách mají kostel sv. Filipa a Jakuba z roku 1739. Pro Roztočáky je výhoda jen na první pohled. Pro Kružáky je totiž cesta do kostela zdravotní procházkou, takže bývají déle naživu. O tom ostatně svědčí i fakt, že v Kruhu mají jen jeden hřbitov, zatímco v Roztokách tři (pokud počítáme i pohřebiště u kostela). Roztočáci holt mřou víc než Kružáci.

Vítězí: Kruh

5. Název obce

Kruh: nekonečný kruh bez počátku a konce odkazuje na mytického Urobora – hada požírajícího vlastní ocas. Tento prastarý symbol znázorňuje svět podléhající věčnému koloběhu zrození a smrti. Na přelomu křesťanského letopočtu býval Uroboros ve východním Středomoří znám mezi sektami gnostiků, kteří jej pokládali za obraz světa, z něhož má být vysvobozena nesmrtelná lidská duše. Později přejali tento symbol alchymisté a mystikové, pro které je kruh znakem vyššího vědomí a duchovních hodnot.

S Kruhem navíc sousedí Tample, jejíž název jasně odkazuje na anglický výraz pro chrám (temple). Prostě něco vznešeného.

Název Roztok naproti tomu symbolizuje něco nenávratně mizícího. Filozof by vysvětlil, že původně bezchybný celek se roztéká (rozpadá) na jednotlivé části ve stylu herakleitovského „panta rhei“ (vše plyne). Božská harmonie a celistvost je tedy v Roztokách podrobována ničivému rozdělování. Přesně jak napsal Charles Baudellaire v básni Zdechlina (1857): „Vzpomeňte, duše má, nač za letního rána, jak stvořeného pro lásku, jsme přišli: u cesty zdechlina roztečená na horkém loži z oblázků…“

Roztoky jsou tedy symbolem zániku, smutku a nostalgie po čemsi krásném, co už není: po jiskřivém zimním sněhu rozmočeném jarní oblevou, po rozvodu dvou lidí, kteří se kdysi vroucně milovali, po kapce vody, zanikající v moři a ztrácející tak svou identitu...

S Roztokami navíc sousedí Studenec, k jehož chladnému a temnému jménu snad není třeba nic dodávat. Ve Studenci mají lidé stále kapičku u nosu, chladné nohy, pobolívající ledviny… A studenecké ženy jsou prý navíc studené jako psí čumáky.

Vítězí: Kruh

6. Koupaliště

Do Kruhu se v létě jezdí cachtat obyvatelé celého Podkrkonoší, samozřejmě včetně Roztočáků. Ti totiž žádné koupalistě nemají. Leda tak sprchu na zahradě, a to ještě studenou.

Vítězí: Kruh

7. Votrubáci versus Dobytkové/Hovada

Roztočáci na Kružáky odedávna pokřikují „Votrubáci!“, zatímco Kružáci na Roztočáky pokřikují „Dobytkové!“ (jak praví jedna verze – podle té druhé dědové a otcové dnešních Kružáků na Roztočáky odedávna volali "Hovada!").
Sami rozhodněte, co je horší nadávka.

Vítězí: Kruh

8. Potok

Ten kružský se často rozvodňuje, v posledních dvou letech hned dvakrát. Voda vždycky zaplaví tenisové kurty a někdy i zatopí sokolovnu, což je pro kružské hasiče vítaná záminka k tomu, aby vyjeli bližnímu na pomoc. Kružáci se tedy díky povodním pravidelně trénují v buddhistickém soucitu se všemi živými bytostmi. Inu, duchovní obec.

Když voda opadne, kružští sousedé si navzájem vracejí odplavené lávky a zahradní nábytek, tisknou si ruce a vyprávějí si, kdo měl vodu ve sklepě a kdo ve studni. Kružské povodně tak spojují lidská srdce. Příroda jakoby v Kružákům stále připomínala heslo velkého německého filozofa Friedricha Nietzscheho: „Co mne nezabije, to mne posílí.“

V Roztokách je naproti tomu potok menší a moc vody jim tam neteče. Roztočáci prostě hrají druhou ligu i v povodních.

Vítězí: Kruh

9. Zahradnictví

V Kruhu fungují hned dvě: Subtropické zahradnictví (www.zahradnictvikruh.cz) a Krakokošovo zahradnictví (www.zahradnictvi-eshop.cz). Koupíte v nich citrusy, palmy, léčivky, okrasné keře, orchideje, skalničky…

V Roztokách roste tak akorát bodláčí, kopřivy, lebeda a šťovík. A to ještě extrémně kyselý.

Vítězí: Kruh

10. Lom

Podnikaví Kružáci v něm odedávna lámali kámen a později tam fungovala Vaškova pekárna (až donedávna). V Roztokách ale to svoje slavné Parostrojní pekařství zavřeli už před desítkami let, a Mečoun pak navíc vyboural pec. Lom Roztočáci sice měli taky (u kravína), ale zavezli si ho bordelem a odpadky. Teď nemají už ani tu díru ve skále a lom závidí Kružákům.

Vítězí: Kruh

11. Nádraží

Původně se jmenovalo Kruh, pak Roztoky – Kruh a dnes už jen Roztoky. Že ho Roztočáci Kružákům sebrali, a k nádraží si tak dopomohli katastrální zlodějnou? Vůbec ne, prostě jen naletěli na kružskou mazanost. Nádraží se sice nepohnulo ani o metr, ale kdo se o něj teď musí starat? No přece Roztočáci. Kružáci se z nádraží jen hezky vozí, kam zrovna potřebují.

Vítězí: Kruh

12. Účast v odboji

V květnu 1945 v hořením Kruhu proběhla krvavá přestřelka mezi ustupujícími Němci a partyzány. Dodnes to připomíná pomníček zastřeleného rudoarmějce v zatáčce u Luboše.

V Roztokách mají leda tak sochu Jana Husa, a ten teda mezi námi zrovna moc Němců nepobil. V Kostnici dal navíc svou kůži příliš lacino.

Vítězí: Kruh

13. Hospoda

V Kruhu je jedna, v Roztokách dvě. Proč? V Kruhu se zaprvé tolik nechlastá a zadruhé se tam lidi mají navzájem raději než v Roztokách. Snesou se v jediné hospodě a nemusejí před sebou navzájem utíkat do dvou různých podniků.

Vítězí: Kruh

14. Lokální názvy

V Kruhu se části obce jmenují čistě popisně a neutrálně: Filipovsko, Prostřednice, Zvonečková ulice… V Roztokách mají leda tak Nouzov a Žebrnu. Copak tam asi bydlí za lidi a jak je to psychicky ovlivňuje?

Vítězí: Kruh

15. Mig–21

V Kruhu u bytovky JZD v 70. letech stávalo torzo sovětské stíhačky. Neměla motor, takže se dalo prolézat skrz, což bylo klukovsky vzrušující. A co měli v Roztokách? Prd. Mig–21 dneska můžou tak akorát poslouchat:

Vítězí: Kruh

16. Slavní rodáci

Z Kruhu pochází třeba Václav Vrbata, hrdina, který neváhal ve vánici věnovat kabát kamarádovi Bohumilu Hančovi. A taky z něj pocházím já, nejznámější, nejslavnější, nejchytřejší, nejhodnější, nejkrásnější ale především nejskromnější člověk od Kruhu minimálně až někam k Zálesní Lhotě. A navíc mě znají i v Roztokách.

Vítězí: Kruh

Celkový výsledek: 15 : 0 pro Kruh!

(Příště bude soutěžit Praha proti Brnu, Tři Sekery proti Drmoulu, Hradec proti Pardubicím, Smíchov proti Podskalí, Frýdek proti Místku.)

A na závěr aktuální fotografie Roztok z Krakonošovy tržnice v červenci 2014. Všimněte si, že v té Bohem zapomenuté vsi lidé ještě stále chodí oblečeni jako někdy před sto lety:

Anketa

Tak co myslíte, je lepší Kruh u Jilemnice, nebo Roztoky u Kruhu?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články