fb pixel 15 zásadních rozdílů mezi Čechy a Moraváky: kdo z tohoto srovnání vychází lépe? – G.cz
Vyhledávání

15 zásadních rozdílů mezi Čechy a Moraváky: kdo z tohoto srovnání vychází lépe?

Zdroj: twitter.com

Češi se na Moraváky dívají nadřazeně, Moraváci na Čechy nadávají. Našli jsme tedy zásadní rozdíly mezi Moravany a Čechy – a hádejte, kdo z tohoto srovnání vyšel lépe?

Adam Brandejs
Adam Brandejs 23.1.2018, 09:46

1. Poctivost

1_poctivost (jizni-morava.cz) Půl třetí ráno? Žádný problém. (jizni-morava.cz) Zní to jako klišé, ale na Moravě jsou lidé čistší a mravnější. Omluví se, i když za to, co se stalo, nemůžou. A automaticky při kontaktu s vámi předpokládají, že jste taky takoví. Češi jsou, přiznejme si to, tak trochu svině a vychcánci. Takže Moravák vás klidně o půlnoci pozve domů a pohostí vás, zatímco Čech přesně v duchu hesla „Podle sebe soudím tebe“ vás domů nepustí, protože se bojí, že byste mu něco ukradli, rozbili nebo pozvraceli.

2. Pořádek a čistota

2_poradek (kudlanka.cz) Podobný nepořádek, kromě romských ghet v Brně nenajdete. (Foto z romského gheta v Chomutově: kudlanka.cz) Skoro třetinu Čech tvoří Sudety – tedy oblasti, odkud Češi vyhnali Němce a pak si rozebrali jejich majetky. Lidé, kteří tato území pak obsadili, k nim nemají vztah a je jim jedno, že na ulicích je špína a domy se rozpadají. Moraváci oproti tomu mají větší úctu ke kráse svých vesnic, protože v nich žijí po mnoho generací. Díky tomu to vypadá zejména na jihu Moravy stejně jako v Rakousku nebo Německu.

3. Chlapství

3_chlapstvi (profimedia.cz) Místo aby si Češi dali přes držku, jenom se soudí. Tak jako kolega Ivan Brezina. (profimedia.cz) Češi se nechali ovlivnit Západem a jsou ochotní se kvůli každé blbosti soudit - nebo soudem aspoň vyhrožovat. Moravák na soudy kašle; když mu něco provedete, tak vám prostě dá po hubě a věc považuje za vyřešenou. Tahle ostrost a ráznost Čechům chybí. Ostatně Moraváci jsou víc chlapi i v tom, že méně chodí k doktorovi, zatímco Češi se plahočí na polikliniku s každým bebíčkem.

4. Přístup k životu

4_pristup k zivotu (radio.cz) Větší konzumace piva mívá neblahý vliv na váš vzhled. Moraváci jsou akčnější, zatímco Češi působí zabržděněji. Češi totiž ve velkém chlemtají pivo, které má utlumovací účinky. Na Moravě se jede hlavně víno a kořalky, což vám dodá nesrovnatelně víc energie.

5. Úcta k autoritám

Celá Morava bývala označována za předměstí Vídně, takže každý Moravák má pradědečka, který tam dělal panského kočího, nebo prababičku, která posluhovala. Podřízenost a úcta k autoritám Moravákům zůstaly dodnes. Váží si bohatých (i kdyby to měli být křiváci) a chodí do kostela, kde naslouchají autoritě nejvyšší. Češi oproti tomu autority nesnášejí a kdykoliv cítí, že jim je někdo nadřazen, tak zbytečně remcají.

6. Láska k metropoli

6_laska ka metropoli (metro.cz) Praha byla asi už moc hezká, tak proč ji nezmrvit dálnicí v centru? (wikipedia.org) Moravané si váží svojí metropole, nechtějí ji zaplevelit milionem aut a kamionů.Takže když jedete z Prahy do Vídně, Brno objedete elegantním obchvatem. Zato v Praze vede dálnice přímo Václavákem. Tohle přeci neuděláte městu, které máte rádi!

7. Kvalita spermatu

7_kvalita spermatu (wiki) Test: která z těchto čtyř spermií je nejkvalitnější? Moravská, vpravo nahoře. (wikipedia.org) Centrum reprodukční a preimplantační medicíny Repromeda nedávno provedlo studii o kvalitě spermatu českých mužů. Muži byli rozděleni podle bydliště i podle povolání. Výsledek? Nejzdravější a nejkvalitnější sperma v ČR mají tesaři z okolí Uherského Brodu. A ten je kde? Na Moravě.

8. Vzhled

8_vzhled (ografologii.blogspot.cz)) Ona je také potomek Čingischána. (wikipedia.org) Často se říká, že Asie začíná za Moravskou branou. Jistě, je to nadsázka, ale trochu pravdy na tom je. Jihem Moravy v minulosti táhly asijské hordy a je jasné, že mnozí tatarští válečníci zde své geny zanechali. Kvůli tomu jsou Moravané ‚východnější‘ i svým vzhledem. Stačí zajet do Dolních Bojanovic: mnozí zdejší lidé mají plochá čela a zdeformované uši, stejně jako kdysi dávní nájezdníci. To ale není na škodu – čím více různých genů, tím krásnější ženy.

9. Zcestovalost

9_zcestovalost (xxxxx) 13.30 u píchaček a v 16.00 už sekáme trávník před chalupou. (profimedia.cz) Zejména obyvatelé Prahy jsou často uzavřeni ve svém městě a prakticky ho neopouštějí. Moravák má oproti nim větší rozhled a je zcestovalejší – i díky tomu, že v nějaké fázi svého života jezdí studovat nebo pracovat do Prahy.

10. Noční život

10_nocni zivoz (vyletnik.cz) Zatímco v Praze občané sepisují jednu petici za druhou proti rušení nočního klidu, v Ostravě se kalí. (vyletnik.cz) Nejen o víkendu, ale i v pracovních dnech to v Brně žije. Hospody, zahrádky, bary, koncerty. V Ostravě mají Stodolní, která sice už není v takové kondici jako dřív, ale stejně je to milionkrát lepší než to, co se děje v Praze – zde se centrum po pracovní době vylidní, všichni jsou zalezlí doma, v deset začíná noční klid a přes to vlak nejede. Pár lidí se pincasí v okolí Dlouhé ulice, ale že by Praha měla nějaké místo, kde se srocují lidé, tak to tedy ne. Možná Náplavka, ale ta třeba v zimě nejede.

11. Vztah se sousedy

11_vztah se sousedy (wiki) Teď už jenom zbývá natáhnout ostnatý drát, nainstalovat alarm a kolem domu vykopat vodní příkop. (wikipedia.org) Projeďte si vesnice v Čechách a na Moravě. Moraváci mají domy nalepené na sobě, takže historicky se učí větší toleranci k sousedům a spolupráci s nimi. Navíc před svými domy často nemají ploty, protože nepředpokládají, že by jim někdo mohl schválně pošlapat kytky. Češi si staví domy solitérní, oplocené, co nejoddělenější od ostatních.

12. Hudba

12_hudba (jizni-morava.cz) Přestože se jedná o moravskou kapelu, tak ten pán uprostřed, co hraje na synťáky, pochází z Mostu. (jizni-morava.cz) Moravská hudba je nápaditější a estetičtější. Uherské a turecké vlivy v moravských cimbálovkách jsou jednoznačně charismatičtější než česko-německé dechovky. A to se ještě nejlepší česká dechovka jmenuje Moravanka.

13. Géniové

13_geniove (wiki) Sice se narodil se v moravském Příboře, ale nakonec se stejně stal psychologem. (wikipedia.org) Každý národ má nějakého génia, ale ti moravští jsou známí po celém světě. Sigmund Freud. Edmund Husserl. Johann Gregor Mendel. Jistě je není potřeba představovat. A pak tu jsou další slavní rodáci – fyzik Ernst Mach, spisovatelka Joy Adamsonová (ta ale byla ze slezské Opavy) nebo rakouský prezident Karl Renner.

14. Zdravá strava

profimedia-0000011177 Na Zelňák před lety Pražáci koukali jak Němci na Orloj. (profimedia.cz) Co do pestré a zdravé výživy se Češi nemohou s Moravany měřit. Na Moravě se vždycky jedlo a pilo kvalitně, protože šlo o lokální dobré věci (a když se náhodou třeba víno úplně nepovedlo, prodali ho Čechům). V době, kdy už Brno mělo své farmářské trhy na Zelňáku, si pořadatelé prvních farmářských trhů v Praze ještě hráli v uhláku na horníka.

15. Sex

15_sex (adonzi.com) Holky z Moravy (všude), holka z Prahy (zcela vpravo) Holky z Moravy jsou obecně hezčí než ty z Čech, a navíc mají pozitivnější přístup k sexu. Jaký je to rozdíl oproti spoustě pražských fiflen, které jsou snad přesvědčeny, že ji snad mají ze zlata! A Moraváci mají prý i větší penisy než Češi – aspoň to tvrdí naši homosexuální přátelé z Prahy, kteří kvůli tomu pravidelně jezdí do vyhlášených gay měst jako Olomouc, Brno či Bruntál.

Pokud se o Moravácích chcete dozvědět víc, přečtěte si o jejich divném vztahu k pivu! Další stereotyp, že Moraváci dělají lepší pálenky než Češi, už taky neplatí, viz ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články