fb pixel 15 obrazů světoznámého experimentátora Vladimíra Židlického – G.cz
Vyhledávání

15 obrazů světoznámého experimentátora Vladimíra Židlického

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ještě tři týdny máte na to, abyste v Domě fotografie navštívili Židlického výstavu Retrospektiva. Tato emocemi nabitá díla rozhodně stojí za to vidět.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 7.4.2015, 16:00

Jméno fotografa a malíře Židlického je známé nejen v Česku, ale i za našimi hranicemi. Vystavoval také ve Francii, Spojených státech, Rusku, Číně, Nizozemsku, Švýcarsku a Rakousku a jeho obrazy prodávají mnohé zahraniční galerie.

V pražském Domě fotografie vystavuje svá originální díla, prodchnutá typicky melancholickým nádechem. Apokalypsa, aviatika, horor i erotika jsou témata a motivy jeho experimentální a výrazově pestré tvorby, kterou v letošním roce shrnula monografie, vydaná k jeho sedmdesátým narozeninám.

Hodonínský rodák Vladimír Židlický začínal v 60. letech jako abstraktní malíř, nakonec však vystudoval katedru fotografie FAMU. Malířské základy se tak odráží i v jeho fotografické tvorbě, a to nejen kompozičně. Své snímky barevně tónuje, kreslí světlem v poli záběru nebo narušuje emulzi negativu (četné škrábance). Hotová díla jsou nejen originální, ale i nasáklá nakažlivými emocemi.

1. Jednoaktovka - druhý obraz (2011)

2. Upomínka na rok 1916 (2013)

3. Levitace (1996)

4. Noční hra (2009)

5. Pocta Gustavu Klimtovi (2008)

6. Akt na špičkách (1997)

7. Torso (1994)

8. Bez názvu

Podobné články

Doporučujeme

Další články