fb pixel
Vyhledávání

15 fotek z opravdového Studia 54, nejdekadentnějšího klubu, který kdy existoval

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Kdo si pamatuje, co se tam dělo, ten tam ve skutečnosti nikdy nebyl.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 15.11.2016, 08:58

Vůbec nejznámější klub v historii, legenda mezi diskotékami, nejtřpytivější a nejoslnivější místo, kde si v osmdesátkách dávali dostaveníčko všichni, kdo tehdy v showbyznysu něco znamenali a kde se to zvrhávalo každých pět minut. Newyorské Studio 54 bylo královstvím požitkářů a rájem hedonistů.

1. Princezny na bílém koni

2. Podprda? Co je to?

Pokud jste se tehdy na 54. ulici na Manhattanu dostali přes nesmlouvavé vyhazovače – což znamenalo, že jste byli dostatečně styloví a úžasní, abyste mohli aspoň volnou nosní dírkou nasát zdejší atmosféru – ocitli jste se uprostřed pořádně roztočeného víru noci a doby. Rychlost mu dodával nevázaný sex, drogy, nekonvenční móda, sexy hudba a tanec bez zábran. Jeptišky by si tu moc neškrtly. Tedy pokud to nebyl jen kostým, v tom případě byly více než vítány.

3. Kalhotky? Co je to?

4. Mejdaan!

Studio 54 bylo otevřeno v roce 1977 v době, kdy obliba diska dosahovala svého frenetického vrcholu. Od prvního momentu se to v něm hemžilo celebritami namíchanými s pečlivě vybraným ‚plebsem‘. Na místním parketu byl ale králem každý. Právě v perfektně namíchaném poměru hostů vězela síla omamného koktejlu jménem Studio 54. Jeho majitel, Steve Rubell, tak dosáhl na tanečním parketu absolutní magie.

5. Fronta před klubem s přísnou selekcí

6. Ty vogo, ta umí pořádný bubliny!

7. Labutí jezero

Švédský fotograf Hasse Persson strávil v klubu v letech 1977 až1980 stovky nocí. Jeho fotky se staly legendárními. Vyšly i v knižní podobě. Jeho fotografie se objevily v mnoha periodikách, jako je např. The New York Times, Time, Newsweek nebo Life. Často také vystavuje v muzeích po celém světě. Byl uměleckým ředitelem Hasselblad Center v Göteborgu a stejnou pozici zastával i v muzeu umění Borås v západním Švédsku. V současné době je uměleckým ředitelem Strandverket Konsthall v Marstrandu na západním pobřeží Švédska.

8. Andy Warhol a jeho přechodné bydliště

9. A tady jsou ty zmiňované jeptišky...

V Praze máme nedaleko vlakového nádraží své vlastní Studio 54. Tomu originálnímu ovšem nesahá ani po podrážky protančených bot. I když – dosáhnout úrovně klubu, kde mnozí jeho návštěvníci nechali srdce (a část jiných orgánů), se nepodaří nejspíš už žádnému dalšímu.

A TADY máte 5 nejzajímavějších klubů v centru Prahy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články