14 zajímavých mostů z celého světa

Obrázek uživatele Tomas Marny
11.10.2014, 21:10
Mostů jsou na světě miliony, takže vybrat 14 nejzajímavějších je sakra obtížné. Zkusili jsme to!

1. Ponte Vecchio, Florencie, Itálie

flickr.com Most přes řeku Arno ve Florencii byl postaven v roce 1345 a dodnes je jedním z nejzvláštnějších na světě díky "přilepovaným" krámkům a budkám.  

2. Karlův most, Praha, Česká republika

flickr.com Hlavní město, matka Praha, to je prostě ráj! A v něm proslulý most stojící částečně na místech bývalého Juditina mostu, který v roce 1342 strhly ledové kry. Karlův most, který jej nahradil, stavěli od roku 1357 až do roku 1402.  

3. Helix Bridge, Singapur

flickr.com Architektonicky skvostný most pro pěší, který byl otevřen teprve nedávno - 24. dubna 2010 - spojuje centrální a jižní zátoku. Jen kousek vedle je proslulý hotel s kasinem Marina Bay Sands s obřím bazénem na střeše.  

4. Kappelbrücke, Lucern, Švýcarsko

flickr.com Spíše než o most se jedná o starou dřevěnou lávku pro pěší, která je po celé délce krytá. Své jméno nese po Kapli sv. Petra, která je nedaleko. V roce 1993 most velmi vážně poškodil požár, ale nebojte, je zrekonstruovaný a nic byste nepoznali.  

5. Tower Bridge, Londýn, Velká Británie

flickr.com Tower Bridge je proslulý zvedací most v Londýně nad řekou Temží. Vedle něj stojí Tower, podle něhož se jmenuje. Jeho stavba začala v roce 1886 a trvala 8 let.  

6. Andělský most, Řím, Itálie

flickr.com Andělský most spojuje oba břehy Tibery v Římě proti Andělskému hradu. Byl zbudován asi v roce 134 císařem Hadriánem, který jej pojmenoval Pons Aelius. Na Andělský byl přejmenován v souvislosti legendami o andělovi a papeži sv. Řehoři.  

7. Golden Gate Bridge, San Francisco, USA

flickr.com Most Golden Gate je jeden z nejdelších a nejznámějších visutých mostů na světě. Překonává stejnojmennou úžinu u ústí Sanfranciské zátoky do Tichého oceánu. O jeho stavbě bylo rozhodnuto v roce 1930 a byla zahájena 5. ledna 1933. Do provozu byl slavnostně uveden 27. května 1937 pro pěší a o den později pro automobily; tehdy byl nejdelší na světě.  

8. Harbour Bridge, Sydney, Austrálie

flickr.com Harbour Bridge je most, který přemosťuje přístav Port Jackson v Sydney. Tato gigantická ocelová konstrukce spočívá na čtyřech mohutných žulových pilířích. Přemosťuje Port Jackson ve výšce 59 metrů. Celková délka mostu činí 1150 m. Samotný oblouk má rozpětí 503 m a jeho vrchol se nachází 134 m nad hladinou moře. Výstavba mostu, jehož autorem je železniční stavitel John Bradfield, trvala 8 let (od roku 1924 do roku 1932).  

9. Bosporský most, Istanbul, Turecko

flickr.com Bosporský most je jedním ze dvou visutých mostů v Istanbulu, spojující oba břehy města na Bosporské úžině. Je dlouhý 1 560 metrů a široký 33,4 metrů. Vzdálenost mezi dvěma pilíři je 1 074 metrů. Mezi hladinou a mostem je 64 metrů. Při dokončení v roce 1973 byl 4. nejdelším visutým mostem na světě.  

10. Brooklynský most, New York, USA

flickr.com Brooklynský most je jeden z nejstarších visutých mostů v USA. Je dlouhý 486.3 metrů, vede přes řeku East River a spojuje dvě části New Yorku - Manhattan a Brooklyn. V době jeho otevření se jednalo o největší visutý most na světě a první visutý most na ocelových lanech. Jeho mostní věže byly v té době nejvyššími stavbami na celé západní polokouli. Stavba mostu začala 3. ledna 1870 a otevřen byl po 13 letech 24. května 1883.  

11. Viadukt Millau, Francie

flickr.com Viadukt Millau je dálniční most v jižní Francii, nejvyšší v Evropě a druhý nejvyšší na světě. Tvůrci stavby jsou francouzský projektant Michel Virlogeux a britský architekt Norman Foster. Otevřen byl 14. prosince 2004.  

12. Millenium Bridge, Londýn, Velká Británie

commons.wikipedia.org Millennium Bridge je visutý ocelový most pro pěší přes řeku Temži v Londýně mezi Southwark Bridge a Blackfriars Railway Bridge. Spojuje čtvrť Bankside se čtvrtí City. Výstavba mostu započala roku 1998, slavnostně byl otevřen v roce 2000.  

13. Most Banpo, Soul, Jižní Korea

flickr.com Most Banpo je hlavní most přes řeku Han v Soulu. Je dvoupodlažní a je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejdelší fontána na světě. Fontána „Duhový měsíční svit“ má téměř 10 000 LED světel podél obou stran mostu a za pouhých 5 minut vytryskne 190 tun vody.  

14. Öresundský most, Dánsko/Švédsko

commons.wikipedia.org Öresundský most spojuje dánské hlavní město Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. Most je druhým největším pevným mostem na světě. Celý přejezd měří 16 km a tvoří ho (z dánské strany): 430 m dlouhý uměle vytvořený poloostrov, tunel měřící přes 3,5 km a vedoucí 10 m pod vodou, 4 km dlouhý umělý ostrov a 7845 m dlouhý most zavěšený na dvou 204 m vysokých pylonech. Vlastní most je dvoupatrový. Horní patro slouží automobilové dopravě, ve spodním patře jezdí vlaky rychlostí až 130 km/hod. V nejvyšším místě je koruna vozovky 57 m nad vodní hladinou.  

Komentáře

Doporučeno pro vás