8 vypatlaných blondýnek, které podle vědců nejsou zas až tak vypatlané

Blonďatost souvisí pouze s barvou vlasů – není spojena ani s barvou očí, natož s nějakou mírou inteligence. Pokud nemáte ‚blonďatý mozek‘, tak už to snad konečně pochopíte.

A jak jsou na tom blondýnky ve skutečnosti? Podle nejnovějšího výzkumu vědců ze Stanfordské univerzity v Kalifornii nemá barva vlasů žádný vliv na inteligenci nebo osobnost. ‚Přepnout‘ brunetku na blondýnku totiž dokáže pouhé jedno ‚písmeno‘ v kódu DNA.

Genetický kód je jazykem, který používá abecedu čtyř ‚chemických písmen‘: A, T, C a G. Tím vytváří dostatek kombinací ‚chemických slov‘, aby tak popsal každou z dvacítky známých aminokyselin. Vědci zjistili, že z dvoupísmenné kombinace lze vytvořit šestnáct slov. Ale z třípísmenné kombinace už 64 slov. A podle hesla, že ta nejjednodušší řešení bývají správná, se výzkumníci nakonec shodli na třípísmenném kódu, tzv. kodonu.

Vědecká studie dokazuje, že barva vlasů, navzdory hromadě vtipů o plavovláskách, rozum nikterak neovlivňuje. Vedoucí výzkumného týmu – profesor David Kingsley – k tomu podotýká: „Genetický mechanismus, který řídí barvu vlasů, nemění biologii žádné jiné části lidského těla.“

Vědci také zjistili, že gen, který ovlivňuje blonďatou barvu vlasů, není spojen s barvou očí, což naznačuje, že blond vlasy a modré oči nejsou geneticky propojeny. Modrookou blondýnku nám tak nejspíš do hlavy vnutila hlavně firma Mattel se svou superinteligentní Barbie.

A nakonec tu máte ještě 10 vážných problémů, které trápí jenom blondýnky.


Komentáře