fb pixel
Vyhledávání

14 vesmírných zájezdů s CK NASA: kam byste se nechali zlákat?

NASA svými skvělými retro plakáty propaguje cestování po sluneční soustavě. Kam poletíte vy?

Petr Bílek
Petr Bílek 15.2.2016, 16:25

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA sérií úžasných retro plakátů propaguje (své) výzkumné lety po sluneční soustavě. Vyberte si z nabídky atraktivních destinací a vydejte se na poznávací i pobytové zájezdy do vesmíru!

1. Zapařte na planetě, kde noc nekončí!

Planeta s hipsterským názvem PSO J318.5-22 patří mezi velmi tzv. toulavé planety. Letí volně galaxií a neobíhají kolem žádné hvězdy ani ničeho jiného. Což znamená, že noc na nich nikdy nekončí! Planety tohoto typu jsou pravděpodobně zhroucené hvězdy nebo planety vymršené z nějakého planetárního systému po srážce s jinou planetou. Vyzařují slabé teplo.

2. Dlouhá cesta hodně daleko

V projektu Marinere využila NASA příznivého uspořádání planet, které se opakuje jednou za 175 let, ke grandioznímu let sluneční soustavou. Kosmické sondy Voyager 1 a 2 vystartovaly v roce 1977, a poté podrobně prozkoumaly Jupiter, Saturn, Uran i Neptun. K pohonu se důmyslně využila gravitace jednotlivých planet. Voygar dodnes funguje a zasílá cenné údaje z hlubin vesmíru. V září 2013 sonda Voyager 1 opustila sluneční soustavu a o rok později vstoupila do mezihvězdného prostoru. Letenky na tento zájezd jsou pouze jednosměrné. Ale na druhou stranu, proč se sem do Česka vlastně vracet.

3. Za polární září na Jupiter

Povrch planety Jupiter vlastně není tak docela povrch, protože je složený z plynného vodíků, který směrem do nitra planety přechází v tekutý a poté kovový vodík. Na své si tu ovšem přijdou i milovníci hélia. Na Jupiteru se odehrává nejúžasnější světelná show pod sluncem. Polární záře na Jupiteru je stokrát výraznější než na Zemi a tvoří světelný prstenec nad póly. Vedle toho ještě spatříte zářící elektrické stopy Jupiterových tří největších měsíců. Sledujte misi NASA Juno!

4. Za památkami na Mars

Výzkumný program NASA na Marsu se snaží zjistit, zda lze na Marsu bydlet, nebo ne. My věříme že se tam bydlet dá a Mars se tak stane destinací, kam se bude létat za památkami objevování Marsu, jako jsou například různá vozítka z misí Mars Pathfinder nebo Mars Exploration Rovers. Bude dobré si ovšem pospíšit, než bude rudá planeta plná turistických výprav vedených průvodci se vztyčenými deštníky. Jak již zpíval Dalibor Janda, „všechno na Mars“.

5. Měsíc teplých gejzírů

Tento měsíc Saturnu je jedním z horkých (i když fyzikálně chladných) kandidátů na výskyt života mimo Zemi. Je sice složen převážně z ledu, ale pod povrchem je patrně o dost tepleji. Stříkající gejzíry, které se podílejí na tvorba Saturnova prstence E, svědčí nejspíš o existenci slaného oceánu pod povrchem. Enceladus je též rájem pro všechny, kdo mají rádi bílou rasu... pardon, bílou barvu. Jeho povrch je téměř dokonale bílý a odráží 99 % světla!

6. Europský život pod ledem

Díky zajímavé geologii a možnému výskytu primitivního života je Jupiterův měsíc Europa úchvatnou destinací pro budoucí výpravy za poznáním. Pod ledovým povrchem je údajně slaný oceán s dvakrát větším objemem vody, než je v oceánech na Zemi! A jak víme třeba z přímořských resortů třeba na Ibize či na Mácháči – kde je voda, tam to žije. NASA se na Europu chystá někdy po roce 2020.

7. Příjemný a dostupný rezort

Teplíčko, vlhko a povědomá atmosféra, to je to, co nás láká být doma. Studium procesů na Zemi nám může pomoci připravit se na to, co nás čeká tam venku, ve vesmíru.

Na následující straně se podíváme mimo jiné na Ceres, zasurfujeme si na metanu, posnídáme v červené trávě nebo se zastavíme na vesmírném tělese, kde rok začíná v pondělí a končí ve čtvrtek...

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články