14 náhražek Coca-Coly, které u nás můžete koupit – G.cz
Vyhledávání

14 náhražek Coca-Coly, které u nás můžete koupit

Když dojde Coca-Cola i Pepsi, máte ještě pořád dost širokou paletu možností, jak se dostat ke kofeinu v sycené formě. Stačí si jen vybrat.

Václav Rybář
Václav Rybář 4.6.2014, 19:00

1. Kofola

kofola Opakování je matka moudrosti, takže zacitujeme z Wikipedie: Kofola byla vyvinuta na půdě Výzkumného ústavu léčivých rostlin v Praze v roce 1959. Doc. RNDr. PhMr. Zdeněk Blažek, CSc. byl pověřen vyvinout nápoj kolového typu jako domácí alternativu ke kapitalistickým kolovým nápojům. Základ tohoto nápoje měl být postaven na tuzemských surovinách a složený z přírodních látek. Namíchal originální vícesložkový sirup, který se později stal základem pro nový nápoj. Sladkokyselý sirup Kofo se stal hlavní přísadou nealkoholického nápoje Kofola, představeného v roce 1960.

2. RC Cola

rc_cola Alias Royal Crown Cola. Jedná se o třetí nejprodávanější kolový nápoj na světě (po Coca-Cole a Pepsi Cole). U nás ho v licenci vyrábí a prodává Kofola.

3. Retro Cola

retrocola Kolový sirup, který si můžete namíchat podle vlastní potřeby.

4. Fritz Cola

drink_fritzcola Německý bestseller vyrobený z kolového ořechu. Má výraznou citronovou chuť a pochází z Hamburku. Díky jeho obalu si ho rozhodně s jinou kolou nespletete.

5. Cocta Cola

cockta Slovinský sycený nápoj s výtažkem z růže šípkové a mnoha dalších bylinek. Neobsahuje ovšem žádný kofein. Vznikl v padesátých letech a v Jugoslávii byl kdysi velmi populární. Dneska ho seženete i u nás.

6. Koala

koala Tento kolový nápoj dochucený chmelem vyrábí pivovar Černá hora. Prodává se ve skle i v plastu, jako třetinka i 1,5 litrová petka.

7. Kolča

kolca2 Kolča je sycený nealkoholický nápoj s typicky českou chutí, který v sobě spojuje tradici kofeinových nápojů s moderním životním stylem. Srdcem nápoje Kolča je kvalitní voda nejvyšší kategorie z chráněného podzemního zdroje, který je schválen vyhláškou Ministerstva zdravotnictví 275/2004 pro kojeneckou vodu a extrakt bez umělých sladidel. Tolik reklamní řečičky. Jestli si myslíte, že moderní životní styl znamená pití pro kojence a slůvka jako kolča, pak jste narazili na tu správnou černou žílu a budiž vám přáno. Já popravdě o Kolče slyším poprvé a asi i naposled.

8. Arocola

aro_ccc Kolová náhražka prodávaná v síti marketů ARO. Cenově neodolatelná, s tím zbytkem už je to trochu horší.

9. Citro Cola

citrocola2 Další návrat do dob normalizačních, opět pod patronátem Kofoly. Jde samozřejmě o kolový nápoj výrazné citrónové chuti. Nabízí se jako sirup i jako dvoulitrová petka.

10. Fentimans Curiosity Cola

curiosity_ Kola s mohutnou porcí zázvoru a bylinek, která je připravována podle speciální receptury a ve výsledku má dokonce 0,5 % alkoholu. Fentimans obecně vyrábí gurmánské libůstky, které jsou trochu dražší, ale chuťově velmi originální.

11. Dr. Pepper

drpepper Další americký klon Coca-Coly. V Evropě ho většinou prodávala přímo Coca-Cola, u nás na začátku devadesátek pro změnu PepsiCo. Nedávno se Pepper vrátil a nyní ho vyrábí Karlovarské minerální vody.

12. Costa Rica Cola

costarica První Fair Trade kola na světě. Víc na tom asi nebude, ale marketing slibuje zákazníkům kromě skvělé chuti i dobrý pocit. Hmm...

13. Zam Zam Cola

zamzam V arabském světě zásadní kolový bestseller, zvlášť poté co byla v Saúdské Arábii v roce 2002 originální Coca-Cola bojkotována. Nápoj se dodnes vyrábí ve skleněných lahvích a jeho jméno odkazuje ke studně Zam Zam, jednomu z poutních míst na cestě do Mekky. U nás ji snadno seženete přes známé v arabské komunitě.

14. Mecca Cola

mecca-cola Muslimská kopie Coca-Coly (i vzhledově), která celých deset procent zisku věnuje na charitativní účely. Populární je zejména Pákistánu, Jemenu, Malajsii, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech. V Česku koupíte v některých kebabárnách.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články