13 znělek, které má každý Čech zaryté hluboko pod kůží – G.cz
Vyhledávání

13 znělek, které má každý Čech zaryté hluboko pod kůží

Po prvních třech tónech vědí nejen modří, ale i červení a žlutí. Pozor! Řítí se na vás tsunami nostalgie!

Radka Pružinová
Radka Pružinová 23.7.2018, 07:53

DVA ROKY PRÁZDNIN

Tak schválně. Budete si to pobrukovat jenom dnes nebo ještě i zítra? Jakmile Karel Černoch spustil: „Vzhůru na palubu, dálky volají...", sbíhaly se k televizi děti ze všech světových stran a doslova hltaly příběh osmi novozélandských kluků na prázdninovém výletu plachetnicí v roce 1897 natočený na motivy románu Julese Verna. Dobrodružství číhalo za každou vlnou.

MAGION

Ta mrcha moderátorka nám to prostě neprozradí. Pořad, který každý čtvrtek mezi roky 1984 až 1996 přikoval do sedaček zástupy dětí, se jmenoval podle první umělé československé družice. Magické oko, chlápci s knírkem (Jan Rosák, Petr Jančařík, Rostislav Kuba) jakožto konferenciéři, Bedna Edna, Čáryfuk, Smolíkovi, Skippy nebo Goro, bílý pes... Kdo by odolal.

BRANKY, BODY, VTEŘINY

Sportovně-zpravodajskou relaci vysílá Česká televize nepřetržitě už od roku 1956. Autorem nadčasové znělky je dirigent a skladatel Štěpán Koníček (1928 - 2006).

ZPÍVÁNKY

Spievanky, spievanky, kdeže ste sa vzali? Za doprovodu slovenské lidovky a animované vystřihované grafiky od Kornelie Němečkové zpívali populární herci dětské lidové písničky. Děti je buď milovaly, nebo nenáviděly. Nic mezi tím. Jako bonus si dejte zpívánkový díl České sody.

VEČERNÍČEK

Věděli jste, že Večerníček během celé znělky odhodí 24 papírů? Ty symbolizují počet hodin, které budete muset zvládnout bez něho. Kluk s papírovou čepicí rotuje prostorem, vybíhá schody, houpe se na koníkovi a jezdí na jednokolce a v autě už od roku 1965. Barevně pak od roku 1973. Po notoricky známé postavičce byla pojmenována planetka „33377 Večerníček" objevená 12. února 1999 astronomem Petrem Pravcem v observatoři v Ondřejově.

NÁVŠTĚVNÍCI

Ve vesmíru ještě chvilku zůstaneme. Píše se rok 2484 a počítač CML (Centrální mozek lidstva) signalizuje neznámé těleso, jehož srážka se Zemí může mít katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. A dál už to jistě znáte. Autorem výborné hudby je Karel Svoboda (1938 - 2007).

Receptář nejen na neděli

Sousedovic Toníček nemá žádný koníček, ruce jdou mu dozadu, on je zkrátka pozadu. Populární znělka nesmrtelného pořadu z pera Ivana Mládka a Jiřího Wintera-Neprakty okupovala televizní obrazovky od roku 1987. Receptář už třikrát změnil název, kdo se ale nemění je moderátor - Přemek Podlaha. Změnila se ale i úvodní znělka, modernějšího pofidérního kozla vystřídala ještě rádoby modernější grafika. Klasický kreslený klip na netu bohužel nenaleznete. Snad vás uspokojí alternativní verze. Přímo od mistra.

SANITKA

Ústřední melodie z jedenáctidílného seriálu Sanitka z roku roku 1984 v podání Hanky Zagorové, Standy Hložka a Petra Kotvalda předznamenávala zatajený dech a sem tam volně stékající slzu nad osudy záchranářů a zachraňovaných.

CHALUPÁŘI

Titulní píseň masově oblíbeného jedenáctidílného seriálu, který minulý rok oslavil 40 let od svého vzniku (velkolepou akcí ve středočeské vesnici Višňová - filmová Třešňová) nazpíval Waldemar Matuška. Po jeho emigraci byla skladba „Když máš v chalupě orchestrion" nahrazena instrumentální verzí a jeho jméno bylo z titulků odstraněno. Po revoluci byl seriál vysílán opětovně se zpívanou variantou. A jako bonus tady máme několik zahraničních kousků:

BEVERLY HILLS 902 10

POBŘEŽNÍ HLÍDKA

VEGA

PEVNOST BOYARD

A zde máte 8 fešných celebrit, které vyrostly z ošklivých káčátek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články