fb pixel
Vyhledávání

13 x pro zákaz kouření v restauracích

Nikotinovým smažkám končí zlaté časy. Česko konečně přestane být smrdutou zahulenou zemí!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 3.2.2015, 15:46

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce od příštího roku prosadit zákon, který radikálně omezí „práva” kuřáků. V restauracích, na koncertech nebo na tanečních zábavách by mělo být kouření úplně zakázáno. „Totalita!”, křičí pobouřeně kuřáci. „Paráda!” voláme nadšeně my ostatní. Už teď jsme kvůli kuřákům ostudou Evropy. Česko je v Unii poslední zemí, kde ještě není kouření v restauracích a barech omezeno. A to už ho loni v červnu zakázalo i Rusko!

Tady je třináct nejčastějších námitek kouřících hlupáků a našich inteligentních odpovědí na ně:

1. Náklady a škody

NÁMITKA: Stát na nás kuřácích bohatne. Nejen že si na spotřební dani z cigaret zaplatíme léčení nemocí z kouření, ale ještě na ní státu “vyděláme” spoustu peněz, které si užívají i nekuřáci. A navíc dřív umřeme, takže stát ušetří na našich důchodech. Stát by si nás proto měl hýčkat, a ne nás omezovat!
ODPOVĚĎ: Existuje sice několik různých výpočtů, ale ty, ve kterých vychází zisk, vznikají na zakázku tabákové lobby. Podle nezávislých studií vychází ztráta, a to tím větší, čím je studie podrobnější. Dá se shrnout, že na daních kvůli kouření ročně vybere 60 – 80 miliard korun, ale náklady na léčbu dopadů kouření jsou 100 – 160 miliard korun. Na nemoci spojené s kouřením v Česku v umírá až 18 000 lidí ročně. Jako kdyby každý rok vymřel Žatec nebo Beroun.
Na kuřáky tedy výrazně doplácíme, a to ať už jde o peníze neboo lidské životy. O důvod víc začít je šikanovat. Nechápeme třeba, proč by se ze systému zdravotního pojištění měla platit léčba nemocí způsobených kouřením. Kuřáci si je způsobili sami ze své vlastní vůle, tak ať si všechny ty rakoviny, infarkty a další průšvihy léčí za svoje. Zákon na tohle téma by se měl navrhnout a schválit co nejdřív. A taky je třeba razantně zdražit cigarety. Až bude stát krabička třeba 500 Kč, kuřáci si to rozmyslí.

2. Buzerace

NÁMITKA: “Nekuřáci a politici nás chtějí jen omezovat, buzerovat, šikanovat a regulovat nám život. Ať se starají o sebe!”
ODPOVĚĎ: Celá lidská kultura je o omezování a o regulaci života. Nesmíte zabíjet, krást, znásilňovat… A už brzy nebudete smět kouřit v restauracích.

3. Komu patří restaurace

NÁMITKA: Co brání kuřákům chodit jen do "svých" nekuřáckých restaurací? Maminky s kočárky nikdo nenutí chodit do zakouřeného prostoru restaurací. Ať si jdou na kafe do cukrárny, kde se nekouří.
ODPOVĚĎ: To je špatně položená otázka – restaurace přece nepatří kuřákům. Je to veřejné místo, a společenské povědomí o kouření na veřejných místech se během let mění. Není to tak dávno, co se smělo kouřit ve vlacích, a dneska už by nikoho nenapadlo si tam zapálit. No a teď prostě dojde na hospody. Už bylo na čase! Když jdeme na pivo, musíme si prát oblečení, které smrdí jako z udírny. Fuj!

4. Bankroty hospod

NÁMITKA: Kvůli zákazu kouření řada restaurací zanikne. Ohroženy jsou hlavně malé venkovské hospody. Chlapi si tam zajdou na pivo a na cigárko (které k pivu prostě patří), a když to nepůjde, budou chlastat a hulit doma. Výčepní zbankrotuje.
ODPOVĚĎ: No a? Mají být snad na venkově opiová doupata, aby se měli “chlapi” kde scházet? Buď se vesničtí kuřáci zákonu přizpůsobí, nebo holt budou sedět doma. Tam svým smradem aspoň nikoho neobtěžují.
Ale i věcně je to nesmysl. Skotsko zakázalo kouření ve veřejných místnostech už v roce 2006 a žádnému poklesu tržeb v restauracích tam nedošlo. Ze statistik naopak plyne, že se počet návštěvníků zvýšil. Stejná čísla jsou třeba z Norska nebo Anglie. Je to logické – když jde dnes člověk v Česku na pivo, smrdí jako nikotinový feťák a musí si vyprat oblečení nasáklé kouřem. Až budou hospody povinně nekuřácké, pro řadu lidí budou mnohem přitažlivější než dnes, kdy připomínají udírny.

5. Soukromé vlastnictví je svaté

NÁMITKA: Je to omezování soukromého vlastnictví! Restaurace patří svému majiteli (nebo provozovateli) a jen ten má mít právo určovat, jestli se v jeho podniku bude nebo nebude kouřit.
ODPOVĚĎ: Podle stejné logiky by měl majitel restaurace “právo” vysrat se vám do guláše, rozvádět elektřinu po zdech v neizolovaných drátech nebo třeba nepouštět do lokálu černochy. Restaurace je veřejný, nikoli soukromý prostor. Platí tam zákony. A pokud zákony něco zakazují, tak se to tam prostě nesmí dělat. Tečka.

6. Dojde k pokřivení trhu

NÁMITKA: Zákaz kouření v restauracích pokřiví trh. Když se mi přece někde z nějakého důvodu nelíbí, tak tam prostě nepůjdu. Podnikatel se buď přizpůsobí zákazníkům a nabídne jim, o co je zájem, nebo o ně přijde. Nechme poptávku, aby určila nabídku.
ODPOVĚĎ: Když bude poptávka po heroinu, budeme tolerovat jeho prodej? A co třeba samopaly, pedofilní porno, knihy propagující nacismus nebo obohacený uran? Určitě se najdou lidé, kteří by si je rádi koupili.

7. Jiná ohrožení zdraví jsou horší

NÁMITKA: Podle stejně divné logiky jakou se řídí zákaz kouření by nám stát mohl zakázat jíst tučné maso, pít sladké limonády nebo třeba souložit bez prezervativu. To všechno přece může poškodit zdraví.
ODPOVĚĎ: To je ale zásadní rozdíl – při žádné z výše popsaných činností člověk bezprostředně neohrožuje a neobtěžuje i své okolí.

8. Příliš velký státní zásah

NÁMITKA: Do mého kouření kde se mi zlíbí stát nemá co mluvit!
ODPOVĚĎ: Ale má! Stát mluví do herních automatů, do držení střelných zbraní, do podmínek řízení auta a do tisíce dalších věcí. Od toho je to přece stát.

9. Ohrožení svobody

NÁMITKA: Kouřit je moje svoboda!
ODPOVĚĎ: Svobodu pomalu se zabíjet nikdo nikomu neupírá. Ta svoboda ale končí přesně u nosu nejbližšího nekuřáka. Jinak by se nekuřák mohl třeba pomazat hnojem, jít na pivo a pobouřeným kuřákům argumentovat, že jim do jeho smradu nic není. Pomazat se hnojem je přece jeho svoboda, ne?

10. Kouření neškodí

NÁMITKA: Žádné důvěryhodné studie o škodlivosti kouření neexistují. Jde o spiknutí iracionality!
ODPOVĚĎ: Tenhle argument je tak mimo mísu, že snad ani nemá smysl ho podrobněji rozebírat. Podle stejně bizarních spikleneckých teorií Američani nepřistáli na Měsíci, plynové komory neexistovaly a Kennedyho zastřelili ufoni.

11. Zdraví zaměstnanců hospod​

NÁMITKA: Pokrytci mluví o zdraví personálu restaurací, který je nucen pracovat v zakouřeném prostředí. Ty lidi k tomu ale přece nikdo nenutí. V hospodách pracují dobrovolně!

ODPOVĚĎ: U rentgenu, v autolakovně nebo v továrně na azbest lidé také pracují dobrovolně. A přesto stát zavedl hygienické normy na radiaci, výpary z barev a azbestový prach ve vzduchu, který zaměstnavatel musí dodržet. V restauraci nebo baru je to stejné – proč by zaměstnanci měli být ohrožováni pasivním kouřením? Pokud jim provozovatel nedokáže zařídit prostředí bez kouře, bude opakovaně dostávat pokuty, nebo mu hygienici podnik zavřou.

12. Auta způsobují větší znečištění

NÁMITKA: Pokud zakážete kouření v restauracích a barech, žádám, aby byl zaveden zákaz všech dopravních prostředků se spalovacím motorem.

Nekuřák si může vybrat ze spousty nekuřáckých restaurací, ale já ven mezi auta prostě musím. Tisíce mrtvých zabitých výfukovými plyny a autohaváriemi jsou naprosto jasné.

ODPOVĚĎ: To je sice pravda, ale auta někam něco vozí. Slouží jak kuřákům, tak i nekuřákům. K čemu jsou ale nám nekuřákům cigarety?

A navíc: zákaz aut můžete zkusit prosadit, žijeme přece v demokratické společnosti.

13. Zákaz je zbytečný

NÁMITKA: Stejně to nic nezmění. Kouřilo se, kouří se a kouřit se bude.
ODPOVĚĎ: Bude – zachrání to tisíce životů ročně (viz arument č. 1). V Anglii zakázali kouření v restauracích a dalších veřejných místnostech v červenci 2007. Ze statistik plyne, že tam tohle omezení každých deset let zabrání 40 000 zbytečných úmrtí. Přijde vám to málo?

Ať se kuřáci třeba vzteknou – zákaz kouření v restauracích a barech je na spadnutí a dřív nebo později se ho podaří prosadit jako v civilizované Evropě. Tady jsou další místa, která by podle nás měla co nejdřív následovat:

Byty v panelácích

Panelák má jádro, ktarým se smrad z bytu kuřáka line do bytů nekuřáků. Zakázat!

Balkony

Z balkonů kouř stoupá nahoru a vniká do bytů nekuřáků. Zakázat!

Chodby domů

Vylezete z bytu a hned musíte čuchat kouř nějakého primitiva, který nedokázal vydržet než vyjde z domu. Zakázat!

Zastávky MHD

Proč čekat v odéru dehtu? Zakázat!

Lyžařské vleky

Na hory jezdíme za čerstvým vzduchem, ne za rakovnou plic. Zakázat!

Dětská hřiště

Děti plácají bábovky, matky feťačky si vypalují zobáky. Zakázat!

Auta

Kuřáci je mění v pojízdné plynové komory. Manipulace s cigaretou navíc řidičovu pozornost snižuje stejně jako manipulace s mobilem, takže se zvyšuje riziko havárie. Zakázat!

Parky

Proč běhat a procházet se oblaky modravého smradu? Zakázat!

Zaměstnání

Kuřáci každou chvíli odbíhají na “rauchpauzu”. Jak k tomu přijdeme my ostatní? Kuřáci jsou navíc častěji nemocní, čímž zaměstnavatele okrádají hned dvakrát. Zakázat!

Pláže a koupaliště

Ležíte na dece a blb vedle si zapálí. Zakázat!

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Anketa se načítá...

A TADY jsou argumenty pro a proti zákazu kouření na pracovišti.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články