fb pixel Jejich hroby jsou prázdné: 13 nejzáhadnějších zmizení – G.cz
Vyhledávání

Jejich hroby jsou prázdné: 13 nejzáhadnějších zmizení

Nevíme sice, kdy umřeme, ale jednou tu po nás zůstane aspoň hrob nebo urna. Někteří lidé však zmizeli téměř beze stopy...

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.7.2015, 17:44

1. Amelie Earhart

791px-Earhart_and_electra (wikipedia.org) Nositelka řady leteckých rekordů byla první ženou, která v roce 1928 sólo přeletěla Atlantik. V květnu 1937 se vydala na cestu kolem světa. V červenci za sebou už měla většinu trasy a zbývalo jen přeletět Tichý oceán. S navigátorem Fredem Noonanem zamířila z Nové Guineje na ostrov Howard, kde měli doplnit palivo pro přelet na Havaj. Nedoletěli. Do rozsáhlé pátrací akce se zapojily i letadlové lodě. Marně. Podle některých svědectví nouzově přistáli na ostrově Saipan, kde byli zajati a popraveni Japonci. Spíš ale ztroskotali u atolu Kiribati, kde i přes nedostatek vody přežili několik týdnů až měsíců. Po letech tu byly nalezeny opracované lastury a želví krunýře k chytání deště, zbytky dámské boty a kus plexiskla, odpovídající typu letadla. O zmizení Amelie Earhart byl v roce 1994 natočen film Poslední let.

2. Steve Fossett

Americký miliardář v březnu 2005 jako první sám obletěl svět v balonu. Když se v září 2007 vydal na krátký vyhlídkový let, jeho malé letadlo zmizelo nad nevadskou pouští. Měl dostatek paliva, vysílačku, letecké hodinky s nouzovým signálem... Oblast prohledávaly desítky letadel a vrtulníků, 50 000 dobrovolníků z celého světa na webu prohlíželo satelitní snímky... Nic. Až v září 2008 byl v poušti nalezen vrak letadla, doklady a zbytky lidské kostry roztahané zvířaty. Testy DNA potvrdily, že patří Fossettovi, kterého z nebe zřejmě srazila náhlá turbulence.

3. Jan Moťovský

Majitel soutěže Miss ČR a provozovatel muzea Karla Gotta v Jevanech odjel v srpnu 2008 na obchodní jednání do Francie, kde zmizel beze stopy. Před nedávnem byl prohlášen za mrtvého.

4. Jim Thomson

photo-jim-712064-20091210 (www.tomdithomas.com) Americký podnikatel s hedvábím, jehož dům, přeměněný na muzeum, dnes můžete navštívit v thajském Bangkoku. O Velikonocích 1967 si odpoledne vyšel na malou procházku v malajských kopcích zvaných Cameroon Highlands a už se nevrátil. Byl napaden a sežrán tygrem, sražen autem a v rychlosti pohřben v džungli, unesen (přičemž zemřel dřív, než mohli únosci požádat o výkupné) nebo popraven na žádost CIA, pro kterou pracoval?

5. František Procházka

Bývalý zaměstnanec české bezpečnostní agentury G4S Cash Services v prosinci 2007 v Praze ukradl 500 milionů korun. Muž, který udělal největší "ránu" v kriminální historii jak Česka, tak Československa, byl odsouzen jako uprchlý. Podle policie je už zřejmě po smrti.

6. Jana Kubištová

V červenci 2001 zmizela na ekvádorské hoře Jana Kubištová z Boharyně ve východních Čechách. „Na vrchol vystoupila jako první," řekl novinář Filip Kanda, který sledoval její temný osud. „Když později dorazili její čeští kolegové, řekla jim, že je jí zima, a dolů se vydala sama. To bylo naposledy, co ji viděli. Zmizela při sestupu, v mlze a dešti..." Ekvádorský venkov je bezpečný, takže přepadení či únos lze vyloučit. Podle Kandy je nejpravděpodobnější, že se zřítila do nějaké trhliny: „I tak je ale zvláštní, že pátrací týmy, jež horu velmi dobře znají, její ostatky nenašly..."

7. Michael Rockefeller

michael-c-rockefeller-1934-1961-everett (ineartamerica.com) Člen slavné americké miliardářské rodiny Michael Rockefeller se na podzim 1961 vydal do nitra Papuy-Nové Guineje. Podle nejpravděpodobnější teorie byl zabit a sněden kmenem Asmatů z vesnice Otsjanep, kteří se tak pomstili za zastřelení svého náčelníka. Spisovatel Paul Toohey pak v roce 1979 vyměnil s domorodci za lodní motor tři lebky, z nichž jedna prý patřila "bílému muži". Rockefellerova matka mu za ni dala čtvrt milionu dolarů.

8. Richard Halliburton

Záhadným zmizením často vzniká legenda, která korunuje dílo. V březnu 1939 se takhle ztratil proslulý autor cestopisů Richard Halliburton, muž vyhledávající nejnebezpečnější a nejbláznivější dobrodružství. Na čínské džunce Mořský drak se právě pokoušel přeplout Pacifik z Hongkongu do San Francisca. Poslední slova, která odvysílal, zněla: „Bouře od jihu. Silné poryvy vichřice. Zábradlí na návětrné straně pod vodou. Lůžka mokrá. Stěží udržujeme kurs. Mám se báječně. Přál bych vám, abyste byli na mém místě. Stop." O šest let později byly trosky Mořského draka nalezeny u břehů Kalifornie.

9. Antoin de Saint-Exupéry

exupery Podobně čítankově tajemný byl i osud francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho, autora slavného Malého prince a válečného pilota. V červenci 1944 zmizel při letu z Korsiky nad Francií. V roce 2000 byly trosky letadla nalezeny v moři u Marseille. Bývalý stíhač německé luftwaffe Horst Rippert pak v roce 2008 napsal: „Můžete přestat pátrat - to já jsem sestřelil Exupéryho. Kdybych věděl, že v letadle sedí jeden z mých nejoblíbenějších autorů, nikdy bych nestřílel..."

10. František Gellner

gellner_frantisek (wikipedia.org) Hodně lidí zmizelo za válek a převratů. Třeba český básník František Gellner, který v srpnu 1914 narukoval do rakousko-uherské armády. Na haličské frontě si prý vyčerpán dlouhým pochodem lehl u silnice, aby „počkal na svůj osud". Dočkal se a byl prohlášen za nezvěstného.

11. Raoul Wallenberg

Švédský diplomat za 2. světové války vydáváním pasů a velkým osobním nasazením zachránil asi 100 000 maďarských Židů. V lednu 1945 ho při "osvobozování" Budapešti zajala Rudá armáda pro domnělou špionáž. V červenci 1947 Wallenberg zřejmě zemřel, ale vězni z gulagů tvrdili, že se s ním na Sibiři setkali ještě kolem roku 1980.

12. Sean Flynn

Americký fotograf byl v dubnu 1970 v Kambodži zatčen hlídkou Rudých Khmérů a od té doby o něm nikdo neslyšel. Podle některých informací byl v červnu 1971 popraven, ale úplně jisté to není. Pankáči z The Clash o něm napsali song Sean Flynn, který vyšel na desce Combat Rock (1982).

13. Jan Nejedlý

238847-original1-ozs8d (pcr.cz) Zmizel v lednu 1998 v Praze a bylo mu devět let. Odešel si hrát za kamarádem, ale domů se už nikdy nevrátil. Stopy končily v Podolské ulici, odkud mohl být podle policie unesen v autě. Možná se ale taky utopil ve Vltavě. Dnes by mu bylo šestadvacet let.

A jak zmizet pod zem ve Vietnamu, se dočtete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články